Bez zařazení

Článků v rubrice: 411

Králík archeologem

Na ostrově Skokholm u pobřeží Walesu ve Velké Británii vyhrabali králíci 9 000 let staré artefakty. Kopali tam, kde ještě nikdy žádný archeolog nekopal. Králíci objevili dva velmi cenné kousky – 9 000 let starý nástroj z doby kamenné a 3 750 let starý hrnčířský střep, pravděpodobně z rozbité urny z doby bronzové. Archeologové znají podobné artefakty na pevnině Velké Británie, ale na ostrově Skokholm jsou to první nálezy svého druhu. Naznačují, že lidé zde žili již před tisíci lety.

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Ostrov, který leží asi 3,2 kilometru od pobřeží hrabství Pembrokeshire v jihozápadním Walesu, je známý desítkami tisíc mořských ptáků, kteří tam hnízdí na jaře a v letních měsících. Jeho přirozená krása a divoká zvěř mu vynesly přezdívku "Ostrov snů". Archeologické nálezy již dříve přinesly důkazy o prehistorických lidech na tomto ostrově, ale je o nich známo jen málo. Od roku 1 324 se ostrov Skokholm stal na 200 let králičí farmou - v té době to byla běžná ostrovní praxe. Potomci těchto králíků se nyní zřejmě věnují archeologii.

Pochůzkáři si všímají i králičích nor

Strážci Richard Brown a Giselle Eagleová, kteří monitorují ostrov, nyní uzavřený kvůli pandemii, našli nejprve poblíž králičí nory hladký oválný nástroj z doby kamenné. V blogovém příspěvku z 16. března to popsali jako "zajímavě vypadající oblázek". Foto "oblázku" poslali Toby Driverovi, archeologovi Královské komise ve Walesu, který ihned kontaktoval experta na prehistorické kamenné nástroje  Andrew Davida. Ten, jakmile uviděl obrázek, poznal, že se jedná o významný nález. "Fotografie zjevně patřila mezolitickému (ze střední doby kamenné) 'zkosenému oblázku', nástroji, o němž se předpokládá, že se v komunitě lovců a sběračů asi před 6 000 až 9 000 lety používal při přípravě tuleních kůží pro výrobu potahů plavidel nebo pro zpracování potravin, jako jsou korýši," napsal David v e-mailu strážcům. "Ačkoli jsou tyto typy nástrojů dobře známé na pobřežních místech na pevnině Pembrokeshire a Cornwallu, stejně jako ve Skotsku a severní Francii, jedná se o první příklad ze Skokholmu a první pevný důkaz o pozdním mezolitickém osídlení ostrova," dodal David.

A něco navíc z doby bronzové

Jen o několik dní později našli Brown a Eagelová další artefakt: hrubý kus keramiky, který králíci vyhrabali ve stejné noře jako předchozí nález. Jak strážci napsali v blogovém příspěvku z 19. března, "...tento kus keramiky našim netrénovaných očím připadal velmi sta." "Hrnčířský fragment pochází z hrnce s tlustými stěnami, který byl ozdoben řezanými liniemi", řekl strážcům Jody Deacon, kurátor prehistorické archeologie v Amgueddfa Cymru - National Museum Wales. "Tento hrnec byl pravděpodobně vázovou urnou z doby bronzové, nádobou spojenou s kremačními pohřby", poznamenal Deacon. "Fragment keramiky pochází z let 2 100 až 1 750 př. n. l., což je asi před 3 750 lety", řekl Deacon. "Zesnulí byli v západním Walesu v té době často zpopelňováni a pohřbíváni v urně, toto je ovšem první důkaz takové urny na západních ostrovech Pembrokeshire", řekl Deacon.

"Je to neuvěřitelně vzrušující objev," napsali strážci v blogovém příspěvku z 19. března. "Je spíše ohromující, že po tisíce let se lidé vraceli do stejné oblasti, někteří z nich možná pracovali na kůži tuleňů, možná stavěli z kůží čluny, jiní pohřbívali své mrtvé."

Díky těmto králičím nálezům plánuje Královská komise ve Walesu letos v létě provést podrobnější archeologické práce na ostrově Skokholm. "Pokud tu máme pohřební mohylu postavenou v místě pobytu lovců a sběračů ze střední doby kamenné, králíci by ji dál narušovali," řekl Driver.

Zdroj: Live  Science, Rabbits dig up 9,000-year-old artifacts on 'Dream Island' | Live Science

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Roboti ve skladech, autonomní kamiony a umělá inteligence

Čtvrtá průmyslová revoluce přetváří svět, jak ho známe. Technologický pokrok stírá hranice mezi fyzickým a digitálním prostředím.

Zvýšení výkonu jaderné fúze

Jadernou fúzi už do jisté míry umíme. Dvě lehká jádra fúzují za vzniku těžšího. Nicméně hmotnost výsledného jádra je menší než součet hmotností ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail