Bez zařazení

Článků v rubrice: 419

Králík archeologem

Na ostrově Skokholm u pobřeží Walesu ve Velké Británii vyhrabali králíci 9 000 let staré artefakty. Kopali tam, kde ještě nikdy žádný archeolog nekopal. Králíci objevili dva velmi cenné kousky – 9 000 let starý nástroj z doby kamenné a 3 750 let starý hrnčířský střep, pravděpodobně z rozbité urny z doby bronzové. Archeologové znají podobné artefakty na pevnině Velké Británie, ale na ostrově Skokholm jsou to první nálezy svého druhu. Naznačují, že lidé zde žili již před tisíci lety.

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Ostrov, který leží asi 3,2 kilometru od pobřeží hrabství Pembrokeshire v jihozápadním Walesu, je známý desítkami tisíc mořských ptáků, kteří tam hnízdí na jaře a v letních měsících. Jeho přirozená krása a divoká zvěř mu vynesly přezdívku "Ostrov snů". Archeologické nálezy již dříve přinesly důkazy o prehistorických lidech na tomto ostrově, ale je o nich známo jen málo. Od roku 1 324 se ostrov Skokholm stal na 200 let králičí farmou - v té době to byla běžná ostrovní praxe. Potomci těchto králíků se nyní zřejmě věnují archeologii.

Pochůzkáři si všímají i králičích nor

Strážci Richard Brown a Giselle Eagleová, kteří monitorují ostrov, nyní uzavřený kvůli pandemii, našli nejprve poblíž králičí nory hladký oválný nástroj z doby kamenné. V blogovém příspěvku z 16. března to popsali jako "zajímavě vypadající oblázek". Foto "oblázku" poslali Toby Driverovi, archeologovi Královské komise ve Walesu, který ihned kontaktoval experta na prehistorické kamenné nástroje  Andrew Davida. Ten, jakmile uviděl obrázek, poznal, že se jedná o významný nález. "Fotografie zjevně patřila mezolitickému (ze střední doby kamenné) 'zkosenému oblázku', nástroji, o němž se předpokládá, že se v komunitě lovců a sběračů asi před 6 000 až 9 000 lety používal při přípravě tuleních kůží pro výrobu potahů plavidel nebo pro zpracování potravin, jako jsou korýši," napsal David v e-mailu strážcům. "Ačkoli jsou tyto typy nástrojů dobře známé na pobřežních místech na pevnině Pembrokeshire a Cornwallu, stejně jako ve Skotsku a severní Francii, jedná se o první příklad ze Skokholmu a první pevný důkaz o pozdním mezolitickém osídlení ostrova," dodal David.

A něco navíc z doby bronzové

Jen o několik dní později našli Brown a Eagelová další artefakt: hrubý kus keramiky, který králíci vyhrabali ve stejné noře jako předchozí nález. Jak strážci napsali v blogovém příspěvku z 19. března, "...tento kus keramiky našim netrénovaných očím připadal velmi sta." "Hrnčířský fragment pochází z hrnce s tlustými stěnami, který byl ozdoben řezanými liniemi", řekl strážcům Jody Deacon, kurátor prehistorické archeologie v Amgueddfa Cymru - National Museum Wales. "Tento hrnec byl pravděpodobně vázovou urnou z doby bronzové, nádobou spojenou s kremačními pohřby", poznamenal Deacon. "Fragment keramiky pochází z let 2 100 až 1 750 př. n. l., což je asi před 3 750 lety", řekl Deacon. "Zesnulí byli v západním Walesu v té době často zpopelňováni a pohřbíváni v urně, toto je ovšem první důkaz takové urny na západních ostrovech Pembrokeshire", řekl Deacon.

"Je to neuvěřitelně vzrušující objev," napsali strážci v blogovém příspěvku z 19. března. "Je spíše ohromující, že po tisíce let se lidé vraceli do stejné oblasti, někteří z nich možná pracovali na kůži tuleňů, možná stavěli z kůží čluny, jiní pohřbívali své mrtvé."

Díky těmto králičím nálezům plánuje Královská komise ve Walesu letos v létě provést podrobnější archeologické práce na ostrově Skokholm. "Pokud tu máme pohřební mohylu postavenou v místě pobytu lovců a sběračů ze střední doby kamenné, králíci by ji dál narušovali," řekl Driver.

Zdroj: Live  Science, Rabbits dig up 9,000-year-old artifacts on 'Dream Island' | Live Science

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Soutěž IT-SLOT - 15. ročník

Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.

„Žižkův meč“ poprvé od konce třicetileté války znovu na území Čech

Meč historicky připisovaný Janu Žižkovi z Trocnova opustil po čtyřech stoletích Švédsko, aby se na pouhé dva dny zaleskl v pražské Betlémské kapli při příležitosti oslav letošního 600.

Energetika si žádá nových odborníků

Během následujících 10 let plánuje největší česká energetická společnost ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním.

Letní univerzita – vstupenka pro práci v jaderné energetice

Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil ...

Letadlo VTOL na vodíkový pohon urazilo rekordní vzdálenost

Vodíkové elektrické Aerotaxi s vertikálním vzletem a přistáním dokončilo první let letadla na vodíkový pohon a překonalo přitom rekord ve vzdálenosti.

close
detail