Bez zařazení

Článků v rubrice: 361

Nejhlubší oceánský vrt v historii

Tým vědců pracujících u pobřeží Japonska letos v květnu vyvrtal díru 8 023 metrů pod hladinou Tichého oceánu. Je to hlouběji než kdykoli v jakémkoli oceánu před tím. Účelem je studovat historii zemětřesení v regionu. 

Fotogalerie (1)
Hvězdička ukazuje místo aktuálně nejhlubšího podmořského vrtu.

Dne 14. května vědci na palubě výzkumného plavidla Kaimei ponořili dlouhou, tenkou vrtačku zvanou giant piston corer (obří pístový dutý vrták) do vln. Pak čekali dvě hodiny a 40 minut, než vrták konečně dosáhl dna Japonského příkopu.  Po úspěšném vrtu pak zpět na palubu pomalu vytáhli 37 metrů dlouhé jádro mořských sedimentů.

Vrtné místo leží v těsné blízkosti epicentra zemětřesení, které v síle 9,1 stupně Richterovy stupnice zasáhlo region Tohoku v roce 2011 a vyvolalo gigantické zničující cunami. Cunami tehdy zničilo mnoho měst, vesnic, pobřežní infrastrukturu a poškodilo jadernou elektrárnu Fukušima Dai-iči. Vědci doufají, že studiem sedimentů z této oblasti zjistí více o historii předchozích zemětřesení v Japonském příkopu. 

Nový světový rekord 

Tato hlubokomořská vrtná operace vyfoukla prvenství předchozímu držiteli rekordu, kterým byla téměř 50 let výzkumná loď Glomar Challenger. Ta v roce 1978 ponořila vrtací zařízení do oblasti Mariánského příkopu, odkud získala jádro sedimentů z asi 7 000 metrů pod povrchem moře, což je přibližně o 1 000 metrů méně, než dokázala nedávná expedice lodi Kaimei. 

Nejhlubší vrt na světě 

Tento titul stále drží hlubinný vrt provedený ruskými vědci na severu poloostrova Kola v Murmanské oblasti u města Zapoljarnyj. Vrtání pro projekt bylo zahájeno v roce 1970; téměř o dvě desetiletí později v roce 1989 vrt dosáhl maximální hloubky 12 261 m pod povrchem země. Projekt Kola získal mnoho cenných geologických vzorků z kontinentální kůry z geologického Baltského štítu. Od roku 1994 je vrtné místo opuštěné a díru do země zakrývá rezavý poklop s masivními šrouby. Během jeho průzkumu se zjistilo mnoho zajímavostí: například to, že voda je přítomná i v hloubce přes 12 kilometrů pod povrchem, drobné fosilie mikroorganismů ještě v hloubce okolo 7 kilometrů. Vrtná hlava v závěru narazila na tvrdou horninu starou 2,7 miliardy let, kterou se ale už nedokázala prokousat. Zajímavé bylo, že v této hloubce vědci naměřili téměř 180 stupňů Celsia, tedy o 80 stupňů více, než se předpokládalo. Po internetu také koluje falešný zvukový záznam úpění a nářků, jehož šiřitelé tvrdí, že kolský vrt byl ukončen, protože dosáhl až do pekla...  

Zdroj: Scientists just dug the deepest ocean hole in history | Live Science

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak pozná mobil ze signálů GPS mou polohu?

Systém GPS (údajně "Gde Proboha 'Sem?") umožní vašemu přijímači aby našel svou polohu na Zemi ze signálů vysílaných družicemi systému.

Earth 300 bude první superjachtou s jaderným pohonem na světě

Projekt Earth300 je nejen první superjachtou s jaderným pohonem na světě, ale má se stát extrémní technologickou platformou pro vědu, průzkum a inovace na moři.

Skrytý svět pod nohama Brňanů

Hluboko pod ulicemi Brna leží na dvě desítky kilometrů důmyslných staveb, díky nimž do tisíců brněnských domů proudí voda či elektřina. Síť podzemních kolektorů moravské metropole se ...

Města budoucnosti, která fungují již dnes

Už dnes využívá mnoho měst technologie a inovace, které zlepšují život občanům. Mohli bychom je označit za města budoucnosti - určitě by si obyvatelé i jiných měst přáli, aby se jim žilo lépe a snadněji.

Den s experimentální fyzikou 2021

Každoroční akce Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS), se letos uskutečnila 8. listopadu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail