Bez zařazení

Článků v rubrice: 385

Snižování energetické náročnosti budov nemá snadné řešení

Třetina skleníkových plynů produkovaných lidmi je spojená s provozem budov všeho druhu. V Evropské unii se budovy podílejí 43 % na spotřebě energie, přičemž dvě třetiny z toho představují obytné domy. Zároveň je Evropě v současné době více než 220 milionů budov - což představuje 75 % bytového fondu - energeticky neefektivních, řada z nich je u vytápění závislá na fosilních palivech. Podle analýzy společnosti Enerdata má proto bydlení vysoký nevyužitý potenciál úspor energie a může se stát jedním z důležitých prvků přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Má to však svá úskalí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Spotřeba budov se zeměpisně velmi liší 

Od roku 2000 ve většině zemí EU sice spotřeba obytných budov klesala zhruba o 1 % za rok, ale tento vývoj nelze připsat zlepšování energetické účinnosti budov. Důvodem byly ceny energií a z nich plynoucí odpovědnější chování obyvatel a zvyšování podílu zastavěné plochy. Průměrná spotřeba energie spojená s bydlením je v EU v současné době 1,3 toe (tons of oil equivalent, tun ropného ekvivalentu) na jedno obydlí, přičemž mezi evropskými zeměmi existují velké rozdíly od 0,5 toe/obydlí na Maltě po 2,3 toe/obydlí v Lucembursku.

 Největší podíl na spotřebě energií v obydlích mají: 

vytápění (65 %), ohřev vody (14 %), elektrické spotřebiče (13 %) a vaření (6 %). Na osvětlení a klimatizaci připadá méně než 1 % energie. Spotřeba, která připadá na vytápění, má od roku 2000 klesající trend, který se však v roce 2014 ve většině zemí EU výrazně zpomalil, zejména v Německu, Francii, Spojeném království a Nizozemsku. Na úrovni celé EU to představovalo snížení tempa z 2,1 % ročně na 0,6 % ročně. 

Zlepšení současné situace lze dosáhnout kombinací několika principů 

Lze použít kvalitnější izolaci, která zamezí ztrátám energie, lze více využít fotovoltaických panelů, tepelných čerpadel a úložišť elektřiny a je potřeba daleko vice nasadit digitální nástroje regulace, které umožní automaticky přizpůsobovat vytápění, osvětlení a další systémy například počtu lidí nebo povětrnostním podmínkám pomocí analýzy dat v reálném čase. 

Velkým zdrojem snižování energetické náročnosti budov může být dekarbonizace celého stavebního sektoru 

Ta ale vyžaduje rozsáhlé využívání pokročilých energetických technologií, kterými disponuje jen několik málo zemí na světě. To může vytvořit nechtěné závislosti a politickou nerovnováhu. Masivní výroba pokročilých energetických systémů je v neposlední řadě založena na dostatku surovin, dekarbonizace stavebního sektoru bude do roku 2040 vyžadovat až šestinásobné zvýšení požadavků na nerostné suroviny. 

Energetická chudoba 

Dalším problémem je narůstající energetická chudoba obyvatelstva. Jen v Evropě je v současné době přinejmenším 70 milionů lidí, kteří už dnes mají problém zaplatit účty za elektřinu nebo vytápění. A jejich počet bude podle všeho stoupat.

 

Zdroje:

https://www.enerdata.net/publications/executive-briefing/households-energy-efficiency.html

https://www.enerdata.net/publications/executive-briefing/households-energy-efficiency.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772671121000024

https://www.iea.org/reports/tracking-buildings-2021

https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/34572/GSR_ES.pdf

https://ec.europa.eu/energy/eu-buildings-factsheets_en

https://www2.deloitte.com/lk/en/pages/about-deloitte/articles/gx-the-edge-of-tomorrow.html

https://www.se.com/ww/en/work/campaign/life-is-on/case-study/the-edge.jsp

https://www.weforum.org/agenda/2021/02/why-the-buildings-of-the-future-are-key-to-an-efficient-energy-ecosystem/

https://www.ase.org/categories/buildings

https://www.bmwk.de/Redaktion/EN/Dossier/enhancing-energy-efficiency-in-buildings.html

https://theconversation.com/buildings-consume-lots-of-energy-heres-how-to-design-whole-communities-that-give-back-as-much-as-they-take-133871

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podvody s reklamou na internetu

Poslední čtvrtletí roku je v pohybu a inzerenti se horečně snaží utratit všechny své reklamní rozpočty a splnit roční cíle. Mnoho obchodníků však narazí na problém podvodného ...

ITER a umění rezonuje v obci La Roque d'Anthéron

Před pěti lety jsme napsali o zajímavé myšlence francouzského sochaře Jean-Paul Philippa oslavit stavbu tisíciletí – reaktor tokamak ITER - něčím výjimečným (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2514-sans-titre).

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail