Bez zařazení

Článků v rubrice: 441

Ten umí to a ten zas tohle…

Ne každý má hlavu na studium vysoké školy. To ale vůbec neznamená, že by byl něco míň než bakalář nebo magistr. Proto jsme každý jiný, abychom se doplňovali a navzájem svými dovednostmi obohacovali.

Fotogalerie (1)
Planeta Země

Technici a řemeslníci, ať už jsou to strojaři, elektrikáři, nebo zedníci či čalouníci, se stávají na trhu práce úzkoprofilovým zbožím. Problémem nejsou jejich teoretické znalosti, ale spíše malé praktické zkušenosti s nakládáním se současnými moderními technologiemi a high-tech výrobními postupy. Školy nemají na to, aby své laboratoře a dílny vybavovaly stále modernější a modernější technikou, jejíž úroveň zaznamenává závratný rozvoj. Zaměstnavatelé přitom potřebují, aby se absolvent rychle orientoval a zařadil do provozu. Pouze s výborným prospěchem v teoretických oborech nikdo neuspěje.
Tato nesporná fakta z každodenního života stála u zrodu projektu „Praxe v technických oborech – součást výuky“. Podílejí se na něm zejména Krajské hospodářské komory krajů Liberec, Vysočina, Ústeckého a Moravskoslezského, pedagogická centra, Český svaz zaměstnavatelů v energetice. Hlavním nositelem projektu je Střední škola energetická a stavební v Chomutově.

Základem je dobrá komunikace

Projekt v regionálním měřítku upozornil na význam dobré komunikace mezi školami a potenciálními zaměstnavateli. Ukázalo se totiž, že se zaměstnavatelé musejí v první řadě naučit sdělit školám své potřeby a jakého absolventa si představují. Současně by měli studentům již v průběhu jejich studií otevřít dveře do svých provozů. Jedním z výstupů proto byl i související kurz pro zástupce firem – neuškodilo, když do lavic usedli i zaměstnavatelé.

Jedním z důležitých výstupů projektu je model „podnikatelského inkubátoru“, který se uplatňuje ve školách. Jde o vytvoření kurzu pro studenty s tématikou podnikatelského minima. Jeho cílem je předat praktické zkušenosti těm, kteří se po ukončení studia rozhodnou začít podnikat.
V rámci projektu prošlo praxí 400 studentů a řada firem si tak doslova „na míru“ připravila budoucího kolegu, kterého si vytipovala už během studia při praxi. Určitě to přispělo k oboustranné spokojenosti.
Více o projektu najdete na www.projektpraxe.cz.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail