Bez zařazení

Článků v rubrice: 355

Týden vědy a techniky

Po vzoru vyspělých západních zemí slavíme i u nás již pátým rokem Dny vědy, letos dokonce celý Týden vědy. Všichni, kdo máte to štěstí, že jste obdařeni touhou po vědění a zajímáte se o nejnovější pokroky vědy a techniky, udělejte si značku do kalendáře: 14. – 20. října – Věda má svátek!

Čekají vás besedy a přednášky, populárně vědecké filmy, výstavy a hlavně dny otevřených dveří na vědeckých pracovištích po celé republice.
Zajímá vás například, jak udržet špagety na talíři, aby se nezapletly a nepoškodily? Stejný problém řeší příroda při organizaci lidského genomu v buňce – o tom bude přednáška
15. října od 11:30 v budově Akademie v Praze na Národní třídě. Zajímá vás astronomie? Tak ve dnech 18. – 20. října navštivte hvězdárnu Ondřejov! Levitaci předmětů díky su-pravodivosti můžete obdivovat 17. – 19. října ve Fyzikálním ústavu v Praze v Cukrovarnické ulici. Svědkem zemětřesení, nebo alespoň jeho matematického modelování můžete být 18. a 19. října v ústavu geoniky v Ostravě-Porubě. Holografii a lasery vám představí v Ústavu přístrojové techniky v Brně. Koho zajímají brouci, mšice a jiná havěť, ať navštíví Entomologický ústav v Českých Budějovicích ve dnech 17. a 18. října. Ani horalé v Beskydech nemusí být odříznuti od vědeckého světa – ať navštíví experimentální pracoviště Ústavu ekologie krajiny na Bílém kříži. Vědecké dílny Archeologického ústavu se otevřou pro fandy archeologie v Mikulčicích a Dolních Věstonicích. A v Liběchově v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky vám ve stejných dnech vysvětlí tolik diskutované genové regulace v průběhu časného embryonálního vývoje savců.

Raději se na jednotlivých pracovištích předem objednejte! Sledujte internetové stránky Akademie věd http://www.cas.cz/cz/novinky.html a vysílání Radiožurnálu Českého rozhlasu, volejte číslo 221403201, kde získáte více informací.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energosádrovec

Na příčky, podhledy, římsy pro osvětlení, jako zvuková izolace, nebo podklad pro plovoucí podlahu – sádrokartonové desky slouží ve stavebnictví už přes sto let.

Může americium nahradit plutonium v kosmických misích?

O tom, že kosmické mise (satelity, měsíční a marsovská vozítka, sondy letící na hranice Sluneční soustavy a dál) pohání jaderné a radionuklidové zdroje, jsme psali již několikrát.

Zátěžový test dobíječek elektromobilů

Premiérový český test souběžného dobíjení šesti elektromobilů na třech stanicích a současně málo vídané doplňování baterií 12 e-aut jedné značky v místě a čase.

Oblíbená Soutěž „Vím proč“ startuje pošesté

Na tři minuty se stát Newtonem, Einsteinem nebo Curie-Sklodowskou, natočit zajímavý fyzikální pokus a vyhrát 200 000 korun pro svou školu.

Plovoucí fotovoltaické elektrárny – řešení pro země s nedostatkem půdy

Kromě nestálosti a nepředvídanosti výroby jsou zřejmě největší nevýhodou solárních elektráren velké zábory zemědělské půdy. Tuto nevýhodu se stále více zemí snaží řešit umisťováním fotovoltaických panelů na střechy továrních hal, obchodních center, úřadů i obytných domů.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail