Bez zařazení

Článků v rubrice: 413

Týden vědy a techniky

Po vzoru vyspělých západních zemí slavíme i u nás již pátým rokem Dny vědy, letos dokonce celý Týden vědy. Všichni, kdo máte to štěstí, že jste obdařeni touhou po vědění a zajímáte se o nejnovější pokroky vědy a techniky, udělejte si značku do kalendáře: 14. – 20. října – Věda má svátek!

Čekají vás besedy a přednášky, populárně vědecké filmy, výstavy a hlavně dny otevřených dveří na vědeckých pracovištích po celé republice.
Zajímá vás například, jak udržet špagety na talíři, aby se nezapletly a nepoškodily? Stejný problém řeší příroda při organizaci lidského genomu v buňce – o tom bude přednáška
15. října od 11:30 v budově Akademie v Praze na Národní třídě. Zajímá vás astronomie? Tak ve dnech 18. – 20. října navštivte hvězdárnu Ondřejov! Levitaci předmětů díky su-pravodivosti můžete obdivovat 17. – 19. října ve Fyzikálním ústavu v Praze v Cukrovarnické ulici. Svědkem zemětřesení, nebo alespoň jeho matematického modelování můžete být 18. a 19. října v ústavu geoniky v Ostravě-Porubě. Holografii a lasery vám představí v Ústavu přístrojové techniky v Brně. Koho zajímají brouci, mšice a jiná havěť, ať navštíví Entomologický ústav v Českých Budějovicích ve dnech 17. a 18. října. Ani horalé v Beskydech nemusí být odříznuti od vědeckého světa – ať navštíví experimentální pracoviště Ústavu ekologie krajiny na Bílém kříži. Vědecké dílny Archeologického ústavu se otevřou pro fandy archeologie v Mikulčicích a Dolních Věstonicích. A v Liběchově v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky vám ve stejných dnech vysvětlí tolik diskutované genové regulace v průběhu časného embryonálního vývoje savců.

Raději se na jednotlivých pracovištích předem objednejte! Sledujte internetové stránky Akademie věd http://www.cas.cz/cz/novinky.html a vysílání Radiožurnálu Českého rozhlasu, volejte číslo 221403201, kde získáte více informací.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail