Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Týden vědy a techniky

Po vzoru vyspělých západních zemí slavíme i u nás již pátým rokem Dny vědy, letos dokonce celý Týden vědy. Všichni, kdo máte to štěstí, že jste obdařeni touhou po vědění a zajímáte se o nejnovější pokroky vědy a techniky, udělejte si značku do kalendáře: 14. – 20. října – Věda má svátek!

Čekají vás besedy a přednášky, populárně vědecké filmy, výstavy a hlavně dny otevřených dveří na vědeckých pracovištích po celé republice.
Zajímá vás například, jak udržet špagety na talíři, aby se nezapletly a nepoškodily? Stejný problém řeší příroda při organizaci lidského genomu v buňce – o tom bude přednáška
15. října od 11:30 v budově Akademie v Praze na Národní třídě. Zajímá vás astronomie? Tak ve dnech 18. – 20. října navštivte hvězdárnu Ondřejov! Levitaci předmětů díky su-pravodivosti můžete obdivovat 17. – 19. října ve Fyzikálním ústavu v Praze v Cukrovarnické ulici. Svědkem zemětřesení, nebo alespoň jeho matematického modelování můžete být 18. a 19. října v ústavu geoniky v Ostravě-Porubě. Holografii a lasery vám představí v Ústavu přístrojové techniky v Brně. Koho zajímají brouci, mšice a jiná havěť, ať navštíví Entomologický ústav v Českých Budějovicích ve dnech 17. a 18. října. Ani horalé v Beskydech nemusí být odříznuti od vědeckého světa – ať navštíví experimentální pracoviště Ústavu ekologie krajiny na Bílém kříži. Vědecké dílny Archeologického ústavu se otevřou pro fandy archeologie v Mikulčicích a Dolních Věstonicích. A v Liběchově v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky vám ve stejných dnech vysvětlí tolik diskutované genové regulace v průběhu časného embryonálního vývoje savců.

Raději se na jednotlivých pracovištích předem objednejte! Sledujte internetové stránky Akademie věd http://www.cas.cz/cz/novinky.html a vysílání Radiožurnálu Českého rozhlasu, volejte číslo 221403201, kde získáte více informací.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail