Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Při letošním připomínání slavných osob, které se zasloužily o pokrok ve vědě a technice, se nejprve zastavme u dvou kulatých výročí. V roce 1812, tedy před 200 lety, se narodil Ascanio Sobrero, italský chemik, který vynalezl nitroglycerin. Zpočátku se nitroglycerin využíval především jako lék při srdečních potížích, neboť jeho výbušnou sílu nedokázal nikdo „zkrotit“. Sám vynálezce jí byl tak zděšen, že svůj objev dlouhou dobu tajil. Teprve po mnoha letech se to podařilo Alfredu Nobelovi, shodou okolností Sobrerovu spolužáku z univerzity v Turíně, když dal světu svůj epochální vynález – dynamit.
Právě o 100 let později, v roce 1912, se narodil německý technik a konstruktér raket Wernher von Braun. Svou kariéru zahájil raketami V‑1 a V‑2, které během 2. světové války přinášely zkázu na Londýn, a ukončil (už ve službách USA) obří raketou Saturn V, vynášející do kosmu americké astronauty. Vynesla i lodi programu Apollo včetně Apolla 11, která dopravila prvního člověka na povrch Měsíce. My se však tentokrát hodláme vydat po stopách jiného muže, jehož dílo vlastně s předmětem zájmu výše uvedených vynálezců souvisí. Dostalo se mu pocty, která není tak častá – jeho jméno se stalo obecně užívaným synonymem pro „vynález“, který vytvořil.
Samuel Colt se narodil 19. července 1814 v Hartfordu, v americkém státě Connecticut. Od jedenácti let pracoval na farmě a navštěvoval místní školu. V patnácti letech začal pracovat v otcově textilní továrně, kde získal první zkušenosti se stroji. V osmnácti letech se vydal na moře a tam vytvořil svůj první – dřevěný – model revolveru. Údajně ho k němu inspirovala otáčející se kolesa parníku. Hned po návratu domů nechal vyrobit podle svého modelu dva kovové prototypy, ty se však vůbec neosvědčily.
Stále se rozšiřující poptávka směřující už z celého světa umožnila Coltovi vybudovat novou velkou zbrojovku. V roce 1856 se konečně oženil. Po vypuknutí americké občanské války vstoupil již sedmapadesátiletý Colt do armády Unie jako plukovník. Přímých bojů se však nezúčastnil a po pár měsících z armády odešel. Následující rok, 10. ledna 1862, už jako velmi bohatý muž zemřel. Do značné míry změnil tvář tehdejší Ameriky, neboť, jak říkal: „Bůh stvořil muže silné a muže slabé, já jsem ten rozdíl vyrovnal“.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.