Biografie

Článků v rubrice: 179

Bůh stvořil muže silné a muže slabé, Colt ten rozdíl vyrovnal

Při letošním připomínání slavných osob, které se zasloužily o pokrok ve vědě a technice, se nejprve zastavme u dvou kulatých výročí. V roce 1812, tedy před 200 lety, se narodil Ascanio Sobrero, italský chemik, který vynalezl nitroglycerin. Zpočátku se nitroglycerin využíval především jako lék při srdečních potížích, neboť jeho výbušnou sílu nedokázal nikdo „zkrotit“. Sám vynálezce jí byl tak zděšen, že svůj objev dlouhou dobu tajil. Teprve po mnoha letech se to podařilo Alfredu Nobelovi, shodou okolností Sobrerovu spolužáku z univerzity v Turíně, když dal světu svůj epochální vynález – dynamit.

Fotogalerie (2)
Coltův revolver z roku 1980

Právě o 100 let později, v roce 1912, se narodil německý technik a konstruktér raket Wernher von Braun. Svou kariéru zahájil raketami V‑1 a V‑2, které během 2. světové války přinášely zkázu na Londýn, a ukončil (už ve službách USA) obří raketou Saturn V, vynášející do kosmu americké astronauty. Vynesla i lodi programu Apollo včetně Apolla 11, která dopravila prvního člověka na povrch Měsíce. My se však tentokrát hodláme vydat po stopách jiného muže, jehož dílo vlastně s předmětem zájmu výše uvedených vynálezců souvisí. Dostalo se mu pocty, která není tak častá – jeho jméno se stalo obecně užívaným synonymem pro „vynález“, který vytvořil.

Samuel Colt se narodil 19. července 1814 v Hartfordu, v americkém státě Connecticut. Od jedenácti let pracoval na farmě a navštěvoval místní školu. V patnácti letech začal pracovat v otcově textilní továrně, kde získal první zkušenosti se stroji. V osmnácti letech se vydal na moře a tam vytvořil svůj první – dřevěný – model revolveru. Údajně ho k němu inspirovala otáčející se kolesa parníku. Hned po návratu domů nechal vyrobit podle svého modelu dva kovové prototypy, ty se však vůbec neosvědčily.

Patent na bubínek

V roce 1835 se Colt vydal do Anglie, kde se mu podařilo získat patent Elishy Colliera z roku 1818 na tzv. revolving flintlock. Na jeho základě pak vytvořil zbraň s otáčivým válcem, na kterou získal v roce 1836 americký patent. V Patersonu ve státě New Jersey si pak zřídil výrobu zbraní a začal tu vyrábět model Colt Paterson. Svůj revolver předvedl prezidentu Andrewu Jacksonovi a s jeho podporou získal první armádní zakázky na revolvery a pušky s otáčivým válcem. Zbraně, které dokázaly bez nabíjení vystřelit několikrát za sebou, se staly neocenitelné především v bojích s indiány, a to nejen pro vojáky, ale i pro zálesáky, farmáře či kovboje. Tehdejší západ Spojených států byl ještě stále opravdu divoký a zbraň tu nosil takřka každý muž. A při tehdejším zdlouhavém nabíjení se střelec po první ráně stal vlastně bezbranným. Coltovy zprvu pětiranné revolvery přinesly zásadní obrat.

Colt mírotvůrce

První Coltovy zbraně použila armáda v bojích s indiány na Floridě. Přesto, že si je vojáci doslova zamilovali, komerční úspěch se nedostavil a Colt byl nucen svou továrnu v Patersonu zavřít. Teprve objednávka kapitána Texas Rangers, Samuela H. Walkera, z roku 1847 na 1000 revolverů do mexicko‑americké války umožnila Coltovi znovu zřídit výrobu, tentokrát v Hartfordu. Kalifornská zlatá horečka a proudy vystěhovalců na západ přinesly pak takovou poptávku po zbraních, že Colt mohl výrobu stále rozšiřovat. Po modelu Walker se objevilo několik modelů Dragoon, slavné modely Navy a snad nejslavnější Colt Peacemaker (neboli Mírotvůrce). Pozdější kolty bývaly většinou šestiranné, a tak si vysloužily přezdívku „soudce Colt a jeho šestičlenná porota“.

Stále se rozšiřující poptávka směřující už z celého světa umožnila Coltovi vybudovat novou velkou zbrojovku. V roce 1856 se konečně oženil. Po vypuknutí americké občanské války vstoupil již sedmapadesátiletý Colt do armády Unie jako plukovník. Přímých bojů se však nezúčastnil a po pár měsících z armády odešel. Následující rok, 10. ledna 1862, už jako velmi bohatý muž zemřel. Do značné míry změnil tvář tehdejší Ameriky, neboť, jak říkal: „Bůh stvořil muže silné a muže slabé, já jsem ten rozdíl vyrovnal“.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail