Biografie

Článků v rubrice: 179

Johann Mendel – jak to bylo doopravdy

V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Krátce na to se nám ozval starosta Mendelovy rodné obce s upřesněním některých uvedených údajů a přiložil i některé poslední pamětní materiály o slavném rodákovi. Moc nás to potěšilo – jednak proto, že se na J. G. Mendela na rozdíl od minulé éry už nezapomíná, ale i proto, že vidíme, jak se Třetí pól šíří i tam, kde bychom to ani nečekali.
Johann Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích (Heinzendorf) v historickém regionu Moravské Kravařsko. Dnes jsou Hynčice součástí obce Vražné (Gross Petersdorf). Jako den narození malého Johanna býval často udáván 22. červenec, kdy také Mendel zásadně slavil narozeniny, v ten den však byl v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném pokřtěn. V letech 1829–33 navštěvoval základní školu v Hynčicích, kde byli jeho prvními učiteli Thomas Makitta a farář Johann Edmund Schreiber. Ve studiích pak pokračoval na piaristické koleji v Lipníku nad Bečvou a po roce na gymnáziu v Opavě, jehož ředitelem byl Ferdinand Schaumann, člen augustiniánského kláštera na Starém Brně.
Roku 1840 se dal Mendel zapsat na filozofická studia na olomoucké univerzitě. Dokončil je roku 1843, ale na další léta studií teologických už mu nestačily prostředky. Vstoupil proto do augustiánského kláštera v Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor a pokračoval ve vysokoškolském studiu. Jako hlavní obor si vybral fyziku. V roce 1848 ukončil v Brně teologická studia, krátce pokračoval ještě ve Vídni a pak začal sám učit – nejprve na c. k. gymnáziu ve Znojmě a později na vyšším státním reálném gymnáziu v Brně.
Svou převratnou teorii o přenosu dědičných jednotek publikoval roku 1865, ale už víme, že bez velkého ohlasu. Roku 1868 byl zvolen opatem augustiánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, roku 1881 se stal ředitelem Hypoteční banky moravské v Brně. Zemřel 6. ledna 1884 a rekviem při zádušní mši řídil Leoš Janáček.
Mendelův rodný dům ve Vražném (Hynčicích) se dochoval, je evidován jako kulturní památka a dnes v něm najdeme jeho památník, expozici Okresního vlastivědného muzea Nový Jičín.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let

Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail