Biografie

Článků v rubrice: 183

Johann Mendel – jak to bylo doopravdy

V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Krátce na to se nám ozval starosta Mendelovy rodné obce s upřesněním některých uvedených údajů a přiložil i některé poslední pamětní materiály o slavném rodákovi. Moc nás to potěšilo – jednak proto, že se na J. G. Mendela na rozdíl od minulé éry už nezapomíná, ale i proto, že vidíme, jak se Třetí pól šíří i tam, kde bychom to ani nečekali.
Johann Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích (Heinzendorf) v historickém regionu Moravské Kravařsko. Dnes jsou Hynčice součástí obce Vražné (Gross Petersdorf). Jako den narození malého Johanna býval často udáván 22. červenec, kdy také Mendel zásadně slavil narozeniny, v ten den však byl v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném pokřtěn. V letech 1829–33 navštěvoval základní školu v Hynčicích, kde byli jeho prvními učiteli Thomas Makitta a farář Johann Edmund Schreiber. Ve studiích pak pokračoval na piaristické koleji v Lipníku nad Bečvou a po roce na gymnáziu v Opavě, jehož ředitelem byl Ferdinand Schaumann, člen augustiniánského kláštera na Starém Brně.
Roku 1840 se dal Mendel zapsat na filozofická studia na olomoucké univerzitě. Dokončil je roku 1843, ale na další léta studií teologických už mu nestačily prostředky. Vstoupil proto do augustiánského kláštera v Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor a pokračoval ve vysokoškolském studiu. Jako hlavní obor si vybral fyziku. V roce 1848 ukončil v Brně teologická studia, krátce pokračoval ještě ve Vídni a pak začal sám učit – nejprve na c. k. gymnáziu ve Znojmě a později na vyšším státním reálném gymnáziu v Brně.
Svou převratnou teorii o přenosu dědičných jednotek publikoval roku 1865, ale už víme, že bez velkého ohlasu. Roku 1868 byl zvolen opatem augustiánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, roku 1881 se stal ředitelem Hypoteční banky moravské v Brně. Zemřel 6. ledna 1884 a rekviem při zádušní mši řídil Leoš Janáček.
Mendelův rodný dům ve Vražném (Hynčicích) se dochoval, je evidován jako kulturní památka a dnes v něm najdeme jeho památník, expozici Okresního vlastivědného muzea Nový Jičín.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail