Biografie

Článků v rubrice: 182

Johann Mendel – jak to bylo doopravdy

V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Krátce na to se nám ozval starosta Mendelovy rodné obce s upřesněním některých uvedených údajů a přiložil i některé poslední pamětní materiály o slavném rodákovi. Moc nás to potěšilo – jednak proto, že se na J. G. Mendela na rozdíl od minulé éry už nezapomíná, ale i proto, že vidíme, jak se Třetí pól šíří i tam, kde bychom to ani nečekali.
Johann Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích (Heinzendorf) v historickém regionu Moravské Kravařsko. Dnes jsou Hynčice součástí obce Vražné (Gross Petersdorf). Jako den narození malého Johanna býval často udáván 22. červenec, kdy také Mendel zásadně slavil narozeniny, v ten den však byl v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném pokřtěn. V letech 1829–33 navštěvoval základní školu v Hynčicích, kde byli jeho prvními učiteli Thomas Makitta a farář Johann Edmund Schreiber. Ve studiích pak pokračoval na piaristické koleji v Lipníku nad Bečvou a po roce na gymnáziu v Opavě, jehož ředitelem byl Ferdinand Schaumann, člen augustiniánského kláštera na Starém Brně.
Roku 1840 se dal Mendel zapsat na filozofická studia na olomoucké univerzitě. Dokončil je roku 1843, ale na další léta studií teologických už mu nestačily prostředky. Vstoupil proto do augustiánského kláštera v Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor a pokračoval ve vysokoškolském studiu. Jako hlavní obor si vybral fyziku. V roce 1848 ukončil v Brně teologická studia, krátce pokračoval ještě ve Vídni a pak začal sám učit – nejprve na c. k. gymnáziu ve Znojmě a později na vyšším státním reálném gymnáziu v Brně.
Svou převratnou teorii o přenosu dědičných jednotek publikoval roku 1865, ale už víme, že bez velkého ohlasu. Roku 1868 byl zvolen opatem augustiánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, roku 1881 se stal ředitelem Hypoteční banky moravské v Brně. Zemřel 6. ledna 1884 a rekviem při zádušní mši řídil Leoš Janáček.
Mendelův rodný dům ve Vražném (Hynčicích) se dochoval, je evidován jako kulturní památka a dnes v něm najdeme jeho památník, expozici Okresního vlastivědného muzea Nový Jičín.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail