40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Člověk se s různými projevy živé i neživé přírody, které si neuměl uspokojivě vysvětlit, setkával od pradávna. Patřily mezi ně i elektrické a magnetické jevy. Významnou měrou k jejich pochopení a využití přispěl lékař a přírodovědec Jan Křtitel Boháč. Od jeho narození letos uplynulo právě 290 let.
Některé elektrické a magnetické jevy byly známy již ve starověku. Patrně první písemnou zprávu o nich nalézáme u řeckého filozofa a matematika Thalese z Milétu (cca 624 – cca 546 př. Kr.), který upozornil na to, že jantar třený hedvábím přitahuje drobné předměty (odtud je i jméno „elektřina“- řecké élektro znamená jantar) a měl za to, že kámen (magnetovec) má duši, protože dokáže hýbat železem. Magnetické projevy byly v té době známy i v Číně, kde také nalezly své první praktické využití v podobě kompasu. Fyzikální podstata těchto jevů se tehdy nezkoumala a hypotézy, snažící se o jejich vysvětlení, se nám dnes jeví jako iracionální a někdy až fantaskní. Proto také nepřispěly k rozvoji poznání přírodních zákonů. Rovněž souvislost jevů vznikajících při tření jantaru s elektrickými ranami od některých ryb a s bleskem byla až do dob novověku neznámá. Po dobu více než 2 000 let existovaly pouze základní poznatky antických učenců.
Základy léčby pomocí elektřiny položil v roce 1743 profesor lékařské fakulty v Halle Johann Gottlob Krüger. Jako první poukázal na možnost dalšího využití nově objevené elektřiny, když uvedl, že „elektřina se musí počítat mezi pomocné léčebné prostředky“. Podle něj se pomocí „elektrifikace“ zkapalní tělní tekutiny, pevné části se přemístí a „s větší tělesnou čilostí se pohybují".
O dva roky později vydal jeho žák Ch. G. Kratzenstein knihu „Spis o užitečnosti elektřiny v lékařské vědě“. Také on viděl léčebný účinek v rozpouštění nahromaděných tekutin, zejména krve. „Elektrizace“ byla podle jeho názoru prospěšná např. u husté krve, městnání všeho druhu (bolesti hlavy, rýma, bolesti na hrudi apod.), při horečce, a dokonce i při moru.
Ve Francii se léčbou elektřinou zabýval Pierre Bertholon, který klasifikoval všechny zdravotní potíže podle jejich reakce na kladnou či zápornou elektřinu. Svým pacientům doporučoval působení elektrické jiskry nebo elektrického šoku, elektrické koupele aj. Intenzivním vědeckým výzkumem ve fyzice a chemii se zabýval fanatický zastánce teroru po vypuknutí Velké francouzské revoluce pařížský praktický lékař Jean Paul Marat. O propagaci elektroléčby se také zasloužil německý lékař J. G. Schaffder, který doporučoval tuto metodu při léčení ochrnutých končetin. Dokázal také, že působením elektřiny se zrychluje puls, že elektrická jiskra způsobuje na kůži „tu bodavé a pálivé, tu zase trhavé a otřásající pocity“ a postižené místo má zprvu bílé a potom červené zbarvení. Z mnoha dalších jmen lékařů a přírodovědců uvádíme ještě několik jmen – švýcarský anatom, fyziologaa botanik Albrecht von Haller, holandský lékař Anton de Haen, švédský lékař a přírodovědec, zakladatel botanické a zoologické systematické nomenklatury Carl von Linné a americký přírodovědec, státník a diplomat, vynálezce bleskosvodu Benjamin Franklin, který v letech 1753 až 1774 vydal čtyřsvazkové pojednání o elektřině.
Jan Křtitel Antonín Boháč se narodil v roce 1724 v Žinkovech jako prvorozený syn správce zdejšího panství hraběte Františka Václava Wrtby. Zde také navštěvoval základní školu a poté pokračoval na jezuitské koleji v pražském Klementinu. Vystudoval filozofii a lékařství na pražské univerzitě a díky podpoře hraběte z Wrtby podniknul v letech 1746 až 1747 studijní cestu za dalším vzděláním po Evropě. Navštívil Benátky, Padovu, Montpellier a Paříž (udává se také Velká Británie a Nizozemí), a krátce i několik univerzit v Německu.
Velmi zajímavý příspěvek představuje ekonomická Boháčova studie „Učenlivý a užitečný návrh, kterak by království českému nesmírný prospěch a zvláštní hojnosti ročně přibývati mohl“ (1758, 1761), svědčící o jeho širokém spektru zájmů nejen v oblasti vědy, ale také při řešení různých praktických problémů. Boháčův životopis s připojenou podobiznou vydal poprvé národní buditel, dějepisec a profesor českého jazyka F. M. Pelcl ve svých čtyřsvazkových „Abbildungen“ (1773-1782).
V dalším rozvoji vědecké práce zastavila profesora Boháče ve věku 44 let jeho předčasná smrt (1768).
Průchod proudu má stimulovat příslušné tkáně, zejména nervy a svaly. Užívá se například k léčbě chorob pohybového ústrojí, obrn aj. Využívá se stejnosměrný (galvanický) a střídavý proud nízké nebo střední frekvence, vysokofrekvenční pole, vysokofrekvenční proud s různě tvarovanými impulzy (proud je řádově v miliampérech) aj. Elektroterapie a elektrodiagnostika prodělaly v minulém století bouřlivý vývoj a v současné době se tento rozvoj stále urychluje.
Heřman, J.: Od jantaru k tranzistoru: elektřina a magnetismus v průběhu století, Praha 2006.
Lněničková, J.: České země v době osvícenství, Praha 1995.
Mikeš, J., Efmertová, M.: Elektřina na dlani. Kapitoly z historie elektrotechniky v českých zemích, Praha 2008.
Mayer, D.: Pohledy do minulosti elektrotechniky, České Budějovice 1999.
Nový, L. (ed.): Dějiny exaktních věd v českých zemích do konce 19. Století, Praha 1961.
Kostlán, A. (ed.): Bohemia Docta. K historickým kořenům vědy v českých zemích, Praha 2010.
Svobodný, P., Hlaváčková, L.: Dějiny lékařství v českých zemích, Praha 2004.
Ottův slovník naučný. Reprint, Praha 2000.
Wikipedie.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.