Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Vláknové baterie pro chytré oblečení

Váš vlněný svetr vám jednou možná bude napájet elektronické přístroje, a to díky iontolithiovým bateriím podobným vláknům. Chytré oblečení budoucnosti bude vybaveno senzory, které budou neustále sledovat životně důležité funkce a kontrolovat váš zdravotní stav.

Fotogalerie (1)
Strečová baterie – lze ji několikanásobně natáhnout a zase smrštit

HuishengPeng a jeho kolektiv z Fudan University v Šanghaji vyvinuli nitím podobnou baterii, která může být vetkána do chytrých textilií.

Princip

Výzkumníci nejdříve vytvořili drátky z uhlíkových nanotrubiček, vložených navzájem do sebe. Některé drátky byly potaženy nanočásticemi z oxidu titaničitého a lithia, jiné z oxidu manganičitého a lithia. Jeden typ drátků představuje pozitivní, druhý negativní pól. Doplnili je gelovým elektrolytem a tenkým páskem z nevodivého materiálu, který je odděloval. Deset centimetrů dlouhý kousek baterie váží 0,08 g a může rozsvítit LED na jednu minutu. Výzkumníci navinuli baterii kolem elastické nitě a vytvořili tak pružný zdroj energie. Nitě lze ohýbat a mačkat mnohosetkrát bez narušení funkce.

Podle Penga je vláknová uhlíková baterie pro textilie lepší než dříve zkoušené drátky z mědi a hliníku, protože je nekovová. Nový typ baterie zatím jen prokazuje realizovatelnost principu. Má zatím velmi nízkou kapacitu skladování elektřiny a je výrobně drahý. Avšak pokud oděvní průmysl využije možnosti výroby chytrých oblečení, bude to znamenat velký pokrok a sériovou výrobou se produkt zlevní.

Podle: Michael Slezak: Elastic battery yarn can power smart clothes. New Scientist, 2014, č. 2973, s.10.

YouTube

Zde můžete vidět, jak se dá baterie natáhnout a smrštit: https://www.youtube.com/watch?v=g2P57NreeSI#t=51

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail