Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Půlkilometrová loď na těžbu zemního plynu

Společnost Royal Dutch Shell plánuje stavbu největší lodě světa. Plavidlo dlouhé 480 metrů, široké 75 metrů a vážící 600 000 tun by mělo fungovat jako mobilní plošina pro těžbu zemního plynu.

Fotogalerie (1)
Umělcova představa nové těžební lodi, vedle které je zaparkovaná klasická loď na přepravu kapalného zemního plynu (převzato z www.bloomberg.com)

Pro ložiska na širém moři se často nevyplatí stavět klasické pevné těžební plošiny, navíc čím dále jsou od pobřeží, tím je jejich provoz a údržba dražší. Loď, která navíc po vytěžení ložiska odpluje jinam, je proto podstatně výhodnější a umožní získávat plyn i ze zatím netěžitelných oblastí. Plavidlo těchto rozměrů a tonáže by mělo přestát i „desetitisíciletou bouři“, obyčejný hurikán jej ani nerozhoupe. Loď by měla být nasazena nejprve na ložisku Schell severozápadně od Austrálie. Dodávat by měla kolem 3,5 milionu tun zemního plynu ročně.

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail