Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Skleníkové plyny v Evropě

Někteří „staří“ členové EU neplní závazky snižování produkce skleníkových plynů O zhruba 800 miliónů tun, tedy o sedminu v porovnání se startovním rokem 1990, klesnou napřesrok v Evropské unii emise skleníkových plynů označovaných za původce globálního oteplení. Rozhodující měrou se na tom podílejí nové členské země a využívání bezemisních technologií v energetice, především atomových zdrojů. Vyplývá to z nejnovějších analýz Evropské ekologické agentury (EEA).

Fotogalerie (1)
Areál nemocnice

Občané si to přejí

Za únorovým švédským rozhodnutím zrušit téměř 30 let staré rozhodnutí zlikvidovat všechny atomové elektrárny stojí v první řadě důraz, který Švédové kladou na ochranu klimatu. Jaderná energetika se dnes ve Švédsku těší 82procentní podpoře. Energetický mix tam tvoří rovným 45procentním dílem voda a atom, zbytek připadá na klasické a další obnovitelné zdroje.

Ve Švýcarsku, kde se bezmála tři pětiny proudu vyrábějí ve vodních a dvě pětiny v jaderných zdrojích, vypustily elektrárny a teplárny jen čtyři procenta všech emisí v zemi představující 2,7 miliónu tun CO2. V Rakousku s až dvoutřetinovým podílem vodních zdrojů na energetickém mixu znečišťují elektrárny a teplárny klima 12,1 milióny tun oxidu uhličitého ročně, což je více než 13 procent všech jeho emisí skleníkových plynů. V Česku s dvoutřetinovým podílem uhelných a třetinou atomových elektráren produkuje energetika a teplárenství 54,8 miliónů tun, tedy více než třetinu všech republikových emisí.

Ve výhledu Evropská ekologická agentura předpokládá, že v roce 2010 se objem produkovaných skleníkových plynů díky využívání současných opatření (včetně přínosu emisních povolenek) sníží, a to na 5,2 miliardy tun ekvivalentu CO2.

Česko zaslouží pochvalu, Rakousko je na tom hůře

Zatímco noví členové Evropské unie snížili objem emisí skleníkových plynů za uplynulých téměř 20 let nezřídka o více než třetinu, další „staré“ země jich do ovzduší vypouštějí čím dál více. V Česku tak množství vypouštěného CO2 kleslo z necelých 195 miliónů v roce 1990 na 148 miliónů tun v roce 2006. Za stejnou dobu Rakousko místo slíbeného snižování z 79 miliónů tun registrovalo vzestup na 91 miliónů tun. Agentura sice předpokládá, že díky dodatečným opatřením se naši jižní sousedé dostanou na úroveň startovního roku, v Rakousku tomu však nevěří ani největší optimisté.

(jlm)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úprava 3D modelu jaderného reaktoru

Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail