Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Skutečným unikátem se může pochlubit severočeská elektrárna Tušimice II Skupiny ČEZ. Využívá totiž nejdelší pohyblivý přívod energie na světě. Jeho celková délka přesahuje 600 metrů! Konkurentem jí může být asi jen 500metrové vedení v Singapuru. Jen pro představu: tušimické vedení by stačilo přetnout šest fotbalových hřišť naskládaných za sebou.
Nový přívod je součástí modernizace elektrárny, která ČEZ přijde na 25 miliard korun. Po spojení původně dvou samostatných skládek uhlí do jedné bylo třeba vyřešit dodávku elektřiny pro tři skládkové stroje obsluhující uhelnou skládku o ploše 600 x 50 metrů. Tento technický oříšek vyřešili odborníci ze společnosti Hennlich Engineering (odštěpný závod rakouské společnosti Hennlich Industrietechnik) tzv. energetickými řetězy. Ty přivádějí energii do zařízení (2 mostové nakladače, skládkový stroj), jež „krmí“ elektrárnu uhlím. Unikátní technické řešení nahrazuje původně používané kabelové shrnovačky a navíjecí bubny, jejichž funkčnost negativně ovlivňovaly povětrnostní podmínky.
Energii dodávají tři druhy kabelů: silový, ovládací a optický
Jde o tři jednožilové silové kabely s koncentrickým opletením pro napětí 6 kV, přívodní vyhřívanou a izolovanou hadici, ovládací kabel a optický kabel. Hadice, která je v zimě ohřívána topným kabelem na nezámrznou teplotu, slouží pro přívod vody k systému vysokotlakého mlžení na stroji.
Původní kabelový přívod nahradil systém energetických řetězů i v případě obou mostových nakladačů, které odebírají uhlí ze skládky pomocí korečkového kolesa; to se pohybuje napříč skládkou po dráze dlouhé 50 metrů.
Zařízení je nepřetržitě sledováno kontrolním zařízením
Zařízení skládky je on-line monitorováno. To umožňuje nepřetržitě sledovat stav technologie, především trakční sílu, polohu, čas a mnoho dalších provozních parametrů. Monitorovací zařízení tzv. OP (overload protection) okamžitě zareaguje v případě překročení povolené trakční síly a chrání celý přívodní systém proti poškození. Všechny informace z monitorovacího zařízení jsou přenášeny na server do operačního centra v Litoměřicích.
Celý den 800 kW
Vybudování přívodu trvalo tři měsíce a v provozu je již od prosince 2008. Systém je schopen dodávat celodenně energii 800 kW. Podobné, avšak kratší zařízení slouží již v elektrárně Počerady. Obdobná zařízení se mohou kromě elektráren, tepláren a úpraven uhlí uplatnit i v jiných oblastech průmyslu, kde je třeba spolehlivě přivádět různé druhy a množství energie na delší vzdálenosti.
Zdroj: http://www.hennlich.cz/index.php?fn=910&dn=1270&dokument=10102 (MFD)
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.