Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Nová možnost pro skladování elektřiny

Texaská univerzita vyvíjí nové kondenzátory, tzv. ultrakapacitory, založené na principu grafenových vrstev. Grafen je název pro nový materiál na bázi uhlíku. Je tvořen plochými molekulami o šířce jednoho atomu uhlíku, patří do skupiny fullerenů. Jeho pomocí lze vytvořit atomární tenké vrstvy.

Fotogalerie (2)
Simulace struktury grafenu

Jeden gram takového materiálu je možné rozprostřít na ploše až 2630 m2 (cca polovina fotbalového hřiště!). Elektrická vodivost grafenu je až stokrát lepší než vodivost křemíku, jeho použití by tedy doslova znamenalo revoluci ve výrobě transistorů a dalších součástek. Při použití v elektrolytických kondenzátorech se díky němu významně zvýší plocha, která je v kontaktu s elektrolytem. Tým texaských vědců zkoumá chemické modifikace grafenu a nové kombinace elektrolytů. Oproti dnes komerčně používaným kondenzátorům se očekává až dvojnásobné zvýšení jejich kapacity.

Technologie ultrakapacitorů založených na bázi grafenu by významně zlepšila životnost, výkon a užitnou hodnotu baterií do mobilních telefonů, notebooků, elektrických automobilů, vlaků, tramvají atd. Uvažuje se, že by mohla řešit i problém skladování energie z větrných elektráren (vítr fouká kdy chce a ne kdy to spotřeba energie vyžaduje – rozvoji větrných elektráren by tedy řešení problému skladování elektrické energie velmi pomohlo).

Projekt je podpořila Universita v Texasu a Austinu a grant Korejské nadace pro výzkum.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail