Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 217

Nová možnost pro skladování elektřiny

Texaská univerzita vyvíjí nové kondenzátory, tzv. ultrakapacitory, založené na principu grafenových vrstev. Grafen je název pro nový materiál na bázi uhlíku. Je tvořen plochými molekulami o šířce jednoho atomu uhlíku, patří do skupiny fullerenů. Jeho pomocí lze vytvořit atomární tenké vrstvy.

Fotogalerie (2)
Simulace struktury grafenu

Jeden gram takového materiálu je možné rozprostřít na ploše až 2630 m2 (cca polovina fotbalového hřiště!). Elektrická vodivost grafenu je až stokrát lepší než vodivost křemíku, jeho použití by tedy doslova znamenalo revoluci ve výrobě transistorů a dalších součástek. Při použití v elektrolytických kondenzátorech se díky němu významně zvýší plocha, která je v kontaktu s elektrolytem. Tým texaských vědců zkoumá chemické modifikace grafenu a nové kombinace elektrolytů. Oproti dnes komerčně používaným kondenzátorům se očekává až dvojnásobné zvýšení jejich kapacity.

Technologie ultrakapacitorů založených na bázi grafenu by významně zlepšila životnost, výkon a užitnou hodnotu baterií do mobilních telefonů, notebooků, elektrických automobilů, vlaků, tramvají atd. Uvažuje se, že by mohla řešit i problém skladování energie z větrných elektráren (vítr fouká kdy chce a ne kdy to spotřeba energie vyžaduje – rozvoji větrných elektráren by tedy řešení problému skladování elektrické energie velmi pomohlo).

Projekt je podpořila Universita v Texasu a Austinu a grant Korejské nadace pro výzkum.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!

Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory. Ovšem pod zprávu z 24.

Počítač modeluje nestability ve fúzních plazmatech

Nestability plazmatu byly a jsou a budou velkou překážkou při udržení termojaderného plazmatu dobu dostatečně dlouhou pro fungování využitelné termojaderné fúze. Existuje řada počítačových programů – kódů, které dokáží simulovat chování plazmatu včetně rozvoje, průběhu nejrůznějších jeho nestabilit.

Proč si koupit elektrokolo?

Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní ...

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918.

Novinky o kosmu na letošní podzim

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail