Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Energie, technika, fyzika (11)

Je zajímavé, že i v dnešní technologicky vyspělé době toho víme mnohem víc o stavbě vzdálených hvězd nebo atomových jader, než o dění jen pár tisíc kilometrů pod našima nohama.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

I ty nejhlubší vrty dosahují jen do hloubek několika kilometrů. Nejvýznamnějším zdrojem našich znalostí o stavbě zemského nitra tak zůstávají seismická měření, prováděná během přirozených a umělých zemětřesení. Různé aspekty zemětřesení – anglicky earthquake – jsou náplní mnoha zajímavých webových stránek:
Začněte třeba na stránce earthquake.usgs.gov. V sekci „Only for Kids“ najdete mnoho odkazů a námětů na školní aktivity, součástí stránky je i katalog nejvýznamnějších zemětřesení, k nimž došlo v různých částech světa. Podrobnosti o velkém zemětřesení a následném požáru v San Francisku (18. 4. 1906) najdete např. na stránce www.sfmuseum.org/alm/quakes0.html. Zahynulo při něm 500 lidí a 250 000 obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Pokud byste chtěli obohatit sbírku učebních pomůcek v kabinetě zeměpisu, udělejte papírové modely různých typů tektonických zlomů zemské kůry podle návodů ze stránky wrgis.wr.usgs.gov/docs/parks/deform/7modelsa.html.
Studentům a zájemcům o dlouhou historii vývoje zemské kůry doporučujeme stránku www2.nature.nps.gov/geology/usgsnps/pltec/sc650ma.html. Série názorných mapek ukazuje „krok za krokem“ postupné dělení původního prakontinentu Pangea až do dnešní podoby. Tato virtuální procházka trvá 650 milionů let! Zemská kůra má velmi pestré složení. Rozsáhlou databázi nerostů, obsahující přes 5000 záznamů, nabízí stránka s výstižnou adresou www.mineral.cz. Nerosty je možno vyhledávat podle názvu, chemického složení nebo lokality výskytu a získáte informace o jejich chemickém složení, o fyzikálních vlastnostech, vzhledu atd. Další sekce stránky jsou určeny především sběratelům minerálů.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...

Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let

Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail