Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Energie, technika, fyzika (11)

Je zajímavé, že i v dnešní technologicky vyspělé době toho víme mnohem víc o stavbě vzdálených hvězd nebo atomových jader, než o dění jen pár tisíc kilometrů pod našima nohama.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

I ty nejhlubší vrty dosahují jen do hloubek několika kilometrů. Nejvýznamnějším zdrojem našich znalostí o stavbě zemského nitra tak zůstávají seismická měření, prováděná během přirozených a umělých zemětřesení. Různé aspekty zemětřesení – anglicky earthquake – jsou náplní mnoha zajímavých webových stránek:
Začněte třeba na stránce earthquake.usgs.gov. V sekci „Only for Kids“ najdete mnoho odkazů a námětů na školní aktivity, součástí stránky je i katalog nejvýznamnějších zemětřesení, k nimž došlo v různých částech světa. Podrobnosti o velkém zemětřesení a následném požáru v San Francisku (18. 4. 1906) najdete např. na stránce www.sfmuseum.org/alm/quakes0.html. Zahynulo při něm 500 lidí a 250 000 obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Pokud byste chtěli obohatit sbírku učebních pomůcek v kabinetě zeměpisu, udělejte papírové modely různých typů tektonických zlomů zemské kůry podle návodů ze stránky wrgis.wr.usgs.gov/docs/parks/deform/7modelsa.html.
Studentům a zájemcům o dlouhou historii vývoje zemské kůry doporučujeme stránku www2.nature.nps.gov/geology/usgsnps/pltec/sc650ma.html. Série názorných mapek ukazuje „krok za krokem“ postupné dělení původního prakontinentu Pangea až do dnešní podoby. Tato virtuální procházka trvá 650 milionů let! Zemská kůra má velmi pestré složení. Rozsáhlou databázi nerostů, obsahující přes 5000 záznamů, nabízí stránka s výstižnou adresou www.mineral.cz. Nerosty je možno vyhledávat podle názvu, chemického složení nebo lokality výskytu a získáte informace o jejich chemickém složení, o fyzikálních vlastnostech, vzhledu atd. Další sekce stránky jsou určeny především sběratelům minerálů.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail