Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 245

Rychlost světla

 

Dotaz:

Nedávno se přišlo na to že může být překonána rychlost světla. Přišel na to dr. Lijuna Wanga z americké firmy NEC Research v Princetownu říká se že rychlost světla byla překročena, až 300x. Jako další ve stejném čase prohlasila Italská národní výzkumná rada jejich zkupina vědcu dokázala překročit rychlost světla o 25 % při posílání mikrovln. Znamenalo by to velmi zvíšený přenos dat. Informace mají být poprve uveřejněny v časopisu Nature. Víte nějaké nové informace? Byl bych vám velmi vděčný.

Martin Vondra (Indi)

 

 

Odpověď:

V poslední době se občas objevují zprávy buď o překročení rychlosti světla nebo naopak o zpomalení světla a tyto zprávy nelze jednoznačně interpretovat, pokud není k dispozici přesný popis experimentu, nebo ještě lépe, pokud ho někdo nezreprodukuje. Mimochodem v uvedeném internetovém odkazu je chybně uvedena rychlost světla za hodinu místo za sekundu. V daném případě o experimentu není nic známo a tak snad něco bude až v Nature.
Rychlost světla ve vakuu c je mezní rychlostí šíření signálu (informace, energie), na tom stojí teorie relativity a kauzalita, a tedy i velká část fyziky. Kdyby se kauzalita narušila, mohl by člověk zemřít dříve než by se narodil, což se nestává a což by jistě způsobilo nemalé problémy. Fyzika přitom netvrdí, že "nic" se nemůže šířit rychlostí větší než c; např. fázová rychlost vln může být větší (ta ovšem nenese signál), rychleji se mohou pohybovat různá "prasátka", průsečíky různých přímek a jiné pošetilosti. Hloupost se může šířit neomezeně rychle. Ale nechci zlehčovat uvedené zprávy. Vždy jde o šíření světla (fotonů) v nějakém prostředí (v daném případě cesiové páry) a museli bychom přesně určit, co se vlastně šíří (pokud se šíří) nadsvětelnou rychlostí, resp. jaká rychlost a čeho byla měřena. Navíc tyto rychlosti šíření se určují pomocí optické detekce, kde záleží například na spektrální šířce pulsu, je třeba zkoumat přenos energie při měření rychlosti jednotlivých fotonů, a zde se opět uplatní zákonitosti kvantové fyziky. Fyzikové se tedy zatím neznepokojují o platnost Einsteinovy teorie a pokud bude uvedený pokus podrobně popsán, nebude snadné podat teoretické vysvětlení pozorovaného jevu.

 

S pozdravem

Doc Ing. Ivan Štoll, CSc.
katedra fyziky, FJFI ČVUT

Ivan Štoll
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře

Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...

Vývoj autonomních autobusů ve Skotsku v projektu CAVForth2 za 10,4 milionů liber

Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.

Jak si udělat doma horký led

Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou).

Komunitní elektrárny

Rozvoj tzv. komunitní energetiky u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými ...

Jak komunikovat s hypersonickými letadly za letu

Když kosmické lodě vstupují do atmosféry, pohltí je plazmový plášť, který může přerušit komunikační signály se zemí.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail