Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Elektromagnetická bomba

Pan Compton by se divil. Objevil tzv. Comptonův jev, při kterém se z elektronových obalů atomů při působení fotonového záření uvolňují elektrony. Na jeho principu je vytvořena zbraň, která dokáže paralyzovat naši civilizaci.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Elektromagnetická bomba nikoho nezabije, ale zcela zničí elektronické přístroje, elektrické rozvody, telefonní linky, počítače, motory s elektrickým vinutím, atd. Svět zhasne a ztichne. Kolaps, který si v našem elektrifikovaném světě nedokážeme ani představit. Společnosti, které žijí "přírodním životem", si ničeho ani nevšimnou, ale naše na elektřině zcela závislá civilizace bude ochromena.

Jak to vypadá?

V měděné cívce je uložena trubice s výbušninou. Před odpálením se cívka nabije soustavou kondenzátorů. Výbuch je pak řízen odzadu dopředu, což způsobuje postupné přitlačení trubice na cívku a tak postupné krátké spojení, magnetické pole cívky se stlačuje a vytvoří se stoupající elektrický puls. Jedná se o čas řádově setin mikrosekundy a proud řádově deset milionů Ampérů. Elektromagnetický puls vytvoří místní magnetická pole v elektrických soustavách, které zasáhl. Tato pole pak mohou do svého okolí vyslat další rázy, což znásobuje účinky.

Jak se chránit?

Umísťovat elektronické přístroje v kovových tzv. Faradayových klecích, které odvedou elektrický výboj do země. Ve vývoji elektromagnetické bomby jsou asi nejdále USA. Plánují i zneškodňování protiletadlových střel mohutnými mikrovlnnými rázy. Co asi plánují teroristé? Takovou
e-bombu lze postavit velmi levně…

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Jak dopadlo finále soutěže IT-SLOT? A jak byste dopadli vy?

Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail