Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 586

Hasiči vyčerpali bazén temelínské věže

Unikátní cvičení za sebou mají jihočeští hasiči. Spolu se svými kolegy z jaderných elektráren Temelín a Dukovany dokázali za necelých osm hodin úplně vyprázdnit bazén pod jednou ze čtyř největších chladicích věží v České republice. Energetici se pak pustili do její údržby.

Fotogalerie (2)
Za minutu dokázali hasiči vyčerpat 50 kubíků vody (foto ČEZ)

Stříkající voda a hukot čerpadel přímo uvnitř obří chladicí věže. Tak vypadala ranní směna podnikových hasičů v Temelíně a dvou jednotek jejich kolegů z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Během ní dokázali přemístit více než 32 tisíc metrů krychlových vody. Tedy objem, který by zaplnil například deset olympijských plaveckých bazénů.

Parametry chladicí věže ETE

Temelínské chladicí věže jsou s výškou 155 metrů a vnitřním objemem 1 070 000 metrů krychlových bezkonkurenčně největší ze všech chladicích věží v České republice. Slouží k ochlazování vody, která do nich proudí z kondenzátorů parních turbín. Viditelné jsou z dálky několika desítek kilometrů, za běžného provozu se nad nimi vznáší čistá vodní pára. Jejich přesné parametry je možné zjistit například na webových stránkách společnosti ČEZ http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/.

Hasiči využili unikátní příležitost

„Čerpání vody velkoobjemovými čerpadly nepatří mezi naše časté reálné zásahy. Čerpání s touto technikou však samozřejmě neustále procvičujeme, a proto se nám cvičení s temelínskými kolegy pochopitelně hodí. A to obzvláště když můžeme pracovat s tak velkým objemem, který temelínská věž má,“ vysvětluje mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Stejně jsou na tom i temelínští hasiči. Jsou sice podnikovou jednotkou, od roku 2016 ale standardně zasahují i v okolí, mimo jiné právě při záplavách nebo povodních. Kvůli rychlosti jim tentokrát s odčerpáním pomohli i kolegové z Dukovan. „V tomto případě spojujeme hned dva účely. Je to cenný výcvik a zkouška vybavení. A zároveň pomáháme kolegům s odstávkou, během které prošly dvě ze čtyř chladicích věží pravidelnou údržbou,“ vysvětluje ředitel Útvaru bezpečnost divize jaderná energetika Roman Havlín.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail