V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Montáž vakuové komory reaktoru ITER byla zahájena. Dlouho očekávaný „balet Titánů“ je na spadnutí. Velkolepá podívaná – montáž vakuové komory coby jeviště první ziskové řízené termojaderné fúze na Zemi – nenechá na staveništi a nejen na staveništi tokamaku ITER zcela určitě nikoho chladným. Dva identické pomocné nástroje (jeřáby Twin Titans) každý o výšce 20 metrů vyrobené v Koreji, vztyčí 40stupňový sektor – devítinu vakuové komory- , „obalí“ dvěma cívkami toroidálního pole, přeplátují postříbřenými deskami tepelného stínění a tuto drobnost o hmotnosti 1 200 tun vloží do jámy tokamaku. Základní, zásadní část tokamaku ITER, vakuová komora, poroste před očima!
Začátkem června se jeden z Titánů v 60 metrů vysoké Montážní hale probudil a ospale se protáhl. Pohyb byl pomalý, téměř nepostřehnutelný. Stejně jako v živém těle, i nervy a svaly (u Titana signální kabely a hydraulická čerpadla) koordinovaly svou činnost, aby zvedly a spustily jednu z horních vyrovnávacích jednotek na vrcholu obřího pomocného montážního nářadí. Proběhl jeden z prvních kroků v programu mechanických zkoušek prováděných na velkolepých Titanech vysokých jako čtyřpatrový dům.
Titánská Dvojčata
(TwinTitans), SSAT-1 a SSAT-2 (Sector Sub-Assembly Tool, montážní nářadí pro sektor vakuové nádoby), slouží k předmontáži každého z devíti sektorů vakuové nádoby, na který se navleče pár cívek toroidálního pole a postříbřené vnější a vnitřní tepelné stínění. Tato podsestava bude mít hmotnost 1 200 tun. Titáni budou úzce spolupracovat s dalším obřím nástrojem - dvojitým jeřábem, který bude přihrávat jednotlivé komponenty patřící do podsestavy, ty se smontují, a takto vytvořenou podsestavu přenese dvojitý jeřáb do jámy pro tokamak (tokamak pit). Smontované podsestavy se následně vakuově svaří a představí celou vakuovou komoru v plné kráse: koblihu s otvorem uprostřed (doslovný překlad moderního cukrářského „donut“, což ve spojení se slovem „shape“ popisuje v angličtině toroidální tvar vakuové nádoby – donut shape) naplněnou místo jahodovou marmeládou termojaderným plazmatem.
Svařování má svůj program
Devět sektorů dvojstěnné vakuové komory se nejprve zavěsí do jámy pro reaktor a postupně se svaří tři dvojice sektorů. Zbydou tři nesvařené sektory, které se přivaří ke svařeným dvojicím a tak dostaneme tři svařené trojice. Trojice se svaří dohromady, a tak nakonec bude celá prstencová vakuová komora svařena z devíti 40stupňových sektorů.
Než se to však stane, je třeba dosáhnout dva důležité milníky: dokončení úplných mechanických a zátěžových testů jak na SSAT, tak na ocelovou konstrukci nad budovou tokamaku, aby se „uzavřela“ tokamaková jáma (tokamak pit) a umožnilo se prodloužení jeřábových kolejí z Montážní haly do Tokamakové haly. Tokamaková hala bude stejně vysoká jako Montážní hala – to je 60 metrů.
Zátěžové zkoušky proběhly začátkem června a přípravné práce na prodloužení jeřábových kolejí již začaly.
Rok 2019 je tak bezesporu rokem přelomovým. Bude sestavena pro tokamak charakteristická vakuová komora zasunutá do 18 supravodivých cívek toroidálního pole.
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.