Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 480

Hltič bude snižovat chvění turbíny

Snížit chvění řádově o desetiny milimetrů za vteřinu si provozovatel Jaderné elektrárny Temelín, ČEZ, slibuje od zařízení, které v polovině května technici instalovali na turbínu prvního bloku. Instalaci tzv. dynamického hltiče předcházela půlroční příprava. Odstávka prvního temelínského bloku se dostává do závěrečné fáze montáže zařízení a následných zkoušek.

Fotogalerie (3)
Od dvoutunového hltiče si elektrárna slibuje snížení chvění turbíny (zdroj ČEZ)

Hltič váží dvě tuny, na šířku má skoro dva metry a na výšku necelý metr. Je vyroben z oceli a svým tvarem vzdáleně připomíná hokejovou branku. Jeho úkolem je snížit chvění temelínské turbíny. V rámci půlroční přípravy ho odborníci z plzeňského výrobce Doosan Škoda Power ladili přesně na parametry temelínské turbíny. Výpočty a zkušenosti z jiných elektráren určily tvar. Přesná hmotnost dynamického hltiče pak vyplynula z měření u výrobce turbíny, kde byl hltič naladěn na požadovanou frekvenci, konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Je na místě

Vlastní usazení  pomocí mostového jeřábu trvalo pouhých patnáct minut. Nové zařízení technici umístili na ložiskový stojan mezi druhý a třetí nízkotlaký díl. „Kvůli přichycení jsme dělali přesný otisk místa spoje hltiče s víkem ložiskového stojanu. Toto zařízení musí sedět naprosto přesně. Při najíždění bloku uvidíme z dat, zda se naše očekávání plynoucí z modelových výpočtů naplní i v praxi. Jeho konstrukce je připravena na případné doladění pomocí různě těžkých plechů,“ doplnil Jan Kruml.

Umístění hltiče na ložiskovém stojanu

Jak bude fungovat

Když něco melete nebo mícháte v kuchyňském robotu, stane se, že robot začne vibrovat. Položíte na něj ruku (zatížíte jej) a vibrace se sníží nebo zmizí. Nebo se špatně vycentruje prádlo v pračce, a ta začne při ždímání vibrovat. Co udělá hospodyně? Zatíží pračku něčím těžkým (znám jednu, co si na ni dokonce sedla...). To je jen velmi zjednodušené a laické vysvětlení. Laditelnost hltiče je plus minus 5 Hz. Přidáním 50kg plechů jako přídatných závaží lze frekvenci vibrací snižovat a dolaďovat.

Turbína se chvěla od začátku

Temelínské turbíny o výkonu 1 000 MW jsou první svého druhu vyrobené ve Škodovce. Už při najíždění bloku se řešilo (a úspěšně vyřešilo) jejich chvění. Není divu, tyto stroje 60 m dlouhé se točí rychlostí 3 000 otáček za minutu. Kvůli zvýšenému chvění pak odstavili energeticiprvní blok například i v listopadu 2019. U všech točivých strojů můžeme naměřit nějakou úroveň chvění. Proto výrobci stanovují limitní hodnoty pro preventivní odstavení jako ochranu před možným poškozením. Od aktuálních úprav očekávám snížení provozních hodnot a vytvoření větší rezervy k limitním hodnotám, vysvětlil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Diagnostický systém

V souvislosti s chvěním turbíny posiluje ČEZ v Temelíně i diagnostický systém. Zavádí do něj neuronové sítě, které by provozní personál měly včas varovat, že může dojít k nárůstu chvění. Operátoři tak budou moci na situaci s předstihem reagovat a vyhnout se neplánovanému snížení výkonu nebo odstavení bloku.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Včasná detekce rakoviny slinivky břišní

Karcinom pankreatu nepatří k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorům, ale je jedním z nejsmrtelnějších kvůli svému časnému lokálnímu rozšíření a metastatickému chování.

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád).

Vodíková revoluce změní globální energetiku

Klimatická změna i napjaté mezinárodní vztahy ohrožující energetickou bezpečnost celých kontinentů. To jsou podle studie poradenské společnosti Enerdata a Francouzského institutu pro mezinárodní ...

V2G znamená Vehicle to Grid

S rozvojem elektromobility se energetikům otvírá další možnost, jak vykrývat výkyvy sítě způsobené větší poptávkou ve špičkách i nestejnoměrnými dodávkami z obnovitelných zdrojů.

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail