Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 538

Modernizace jaderné elektrárny Mecamor v Arménii je hotová

Výsledkem šestileté modernizace je prodloužení provozu Mecamorské jaderné elektrárny v Arménii do roku 2036 a zvýšení výkonu reaktoru VVER 440 o 15 %. Jediná elektrárna v zemi tak zůstane důležitým arménským zdrojem energie o 10 let déle než podle původního provozního povolení.

Fotogalerie (1)
Arménská jaderná elektrárna Mecamor (zdroj AAEK)

V Mecamorské elektrárně stojí celkem dva bloky VVER 440. Starší z nich je odstaven od katastrofálního zemětřesení, které v roce 1988 postihlo severní část země. Provoz novějšího bloku byl obnoven v roce 1995 a dosud měl provozní povolení do roku 2026.

Mecamorská jaderná elektrárna má zásadní přínos pro energetickou bezpečnost a nezávislost Arménie. Tento rozsáhlý projekt můžeme bez přehánění označit za jeden z nejdůležitějších pro naši zemi. Nezůstali jsme jen u toho a stanovili si další cíle: prodloužení provozu o dalších 10 let za rok 2026 a další rozvoj jaderné energetiky, tedy výstavbu nové elektrárny,“ uvedl Gnel Sanosyan, arménský ministr územního řízení a infrastruktury. 

Modernizace začala v roce 2015 a během ní se v elektrárně mnohé změnilo. Byla zvýšena bezpečnost bloku, proběhly kontroly a výměny zařízení apod. Díky tomu se mohl výkon bloku zvýšit o 15 %, aniž se zvýšily náklady na jaderné palivo. Součástí prací bylo i vyžíhání reaktorové nádoby, které jí z 85 % navrátilo původní vlastnosti, které měla po svém vyrobení. Projekt vedla společnost Rusatom Service, dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. (Psali jsme o tom před rokem v článku https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2565-armensky-jaderny-reaktor-bude-omlazen-zihanim-tlakove-nadoby). 

Do prací se zapojily i české firmy. Konkrétně Škoda JS a ZAT v rámci společného projektu dodaly nejmodernější digitální systémy pro náhradu řídicích systémů bloku. Šlo o záměnu systémů řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) a části systému havarijních ochran včetně odpínačů napájení pohonů regulačních tyčí, tedy o práce v samém jádru jaderné elektrárny. 

U příležitosti dokončení modernizace a úspěšného prodloužení provozu 2. bloku v Mecamoru navštívil 16. listopadu 2021 elektrárnu generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. „Jsem hrdý na to, že jsme měli možnost se zapojit do projektu, díky kterému je arménská jaderná elektrárna bezpečnější a efektivnější. Společně s místními odborníky, arménskými i ruskými servisními firmami, výrobci komponent a výzkumnými ústavy se nám podařilo udělat obrovský kus práce. Díky tomu 2. blok Mecamorské elektrárny nyní splňuje současné bezpečnostní požadavky, a může tak dále sloužit obyvatelům Arménie,“ řekl Lichačov. 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování. 

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci staví Rosatom 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. 

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail