Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa.
Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění přinesou 66 100 MWe instalovaného výkonu.
Pozastaveno je 23 reaktorů (většina v Japonsku, které vrací do provozu reaktory uzavřené po Fukušimě jen pozvolna a postupně) s instalovaným výkonem 19 687 MWe.
Restartovány po dočasném odpojení byly naopak 2 reaktory:
ONAGAWA-2, Japonsko, typ BWR, 796 MWe
SHIMANE-2, Japonsko, typ BWR, 789 MWe
Trvale odstavené vloni byly:
KURSK-2, typ LWGR, 925 MWe, Rusko
MAANSHAN-1, typ PWR, 936 MWe, Taiwan
Byla zahájena výstavba 8 nových reaktorů, všechny typu PWR:
EL DABAA-4, 1 100 MWe, Egypt
LENINGRAD 2-3, 1 150 MWe, Rusko
LIANJIANG-2, 1 224 MWe, Čína
NINGDE-5, 1 200 MWe, Čína
SHIDAOWAN-1, 1 116 MWe, Čína
XUDAPU-2, 1 000 MWe, Čína
ZHANGZHOU-3, 1 129 MWe, Čína
ZHANGZHOU-4, 1 129 MWe, Čína
(Za zahájení výstavby se považuje tzv. „lití prvního betonu“ tedy zahájení betonáže základové desky.)
V loňském roce bylo dokončeno a připojeno k síti celkem pět nových bloků:
BARAKAH-4, Spojené arabské emiráty, typ PWR, 1 310 MWe
FANGCHENGGANG-4, Čína, typ PWR, 1 000 MWe
KAKRAPAR-4, Indie, typ PHWR (těžkovodní reaktor typu Candu), 630 MWe
VOGTLE-4, USA, typ PWR, 1 117 MWe
Flamanville-3, Francie, typ EPR (PWR), 1 600 MWe. (Byl připojen k síti v prosinci 2024 po 13 letech zpoždění, do plného provozu bude uveden v polovině roku 2025.)
Dohromady mají světové reaktory zkušenost už 20 127 reaktorroků provozu.
PRIS, Power Reactor Information System
Informační systém energetický reaktorů vyvíjí a spravuje MAAE již více než pět desetiletí. Je to komplexní databáze mapující celý svět. Obsahuje informace o energetických reaktorech v provozu, ve výstavbě, pozastavených, znovu spuštěných nebo vyřazovaných z provozu. Veškeré informace a datové položky shromažďuje MAAE prostřednictvím členských států.
Databáze pokrývá:
Měsíční údaje o výrobě a ztrátách energie jsou v PRIS zaznamenávány od roku 1970 a jsou doplněny informacemi o energii vyrobené z jaderné energie poskytované neelektrickým aplikacím, jako je dálkové vytápění, zásobování procesním teplem nebo odsolování.
Pro výpočty v PRIS byl vyvinut soubor mezinárodně uznávaných ukazatelů výkonnosti. Indikátory lze použít pro benchmarking, mezinárodní srovnání nebo pro analýzy dostupnosti a spolehlivosti jaderné energie podle typu reaktoru, země nebo světa. Analýzy se mohou následně aplikovat na hodnocení konkurenceschopnosti jaderné energetiky ve srovnání s jinými energetickými zdroji.
V roce 2009 byl vyvinut nový webový systém výkaznictví PRIS-STATISTICS, díky kterému jsou výkazy PRIS globálně dostupné online. Globální zprávy a grafy specifické pro jednotlivé elektrárny získáte několika kliknutími myši. Součástí je i integrovaný mapovací systém.
PRIS je k dispozici široké veřejnosti i registrovaným uživatelům následovně:
Na základě údajů ze systému PRIS se každý rok vydávají dvě oficiální publikace MAAE:
Zdroj: PRIS IAEA, Nuclear Power Reactors in the World | IAEA
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.