Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
…ale čínské cívky pro tokamak ano
Je s podivem, jak i v lidské mysli funguje inerce, neboli setrvačnost. Novodobá Čína byla synonymem laciných značek čehokoli (nejčastěji kopií). Donedávna. Přesto se stále najdou lidé, pro které je čínský česnek synonymem podřadné kvality, šmejdu a šetření za každou cenu. Myslíte ale, že partnerství ITER organization by mezi sebe přijalo rozvojovou zemi? Odvěký sen lidské společnost – vyrábět energii z ničeho, pardon z vody – se totiž pokouší splnit sedm nejvyspělejších státu na světě!
Čínský Ústav fyziky plazmatu ohlásil zahájení výroby dvou elektromagnetických cívek pro mezinárodní projekt ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor, Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor). A co na tom stojí za pozornost? Elektromagnetických cívek bude mít ITER přece celou řadu – většinou ze supravodivého materiálu – nezřídka aspirující na zápis do knihy rekordů: největší průměr, největší hmotnost, největší…
Dvě prstencovité cívky potlačující nestabilitu VD jsou umístěny v horní a dolní části vakuové komory. Ano, uvnitř. Podobně najdeme uvnitř komory, dokonce ve třech řadách, 27 cívek ELM potlačujících nestabilitu okrajového plazmatu (nad a pod rovníkem, a na největším průměru vakuové komory, tj. po obvodu rovníku). Cívky ELM vnášejí řízené poruchy na okraj magnetického pole a minimalizují výtrysky energie končící svoji pouť na komponentách „vidících“ plazma. Pokud objem ELM uvolní jistou velikost proudu, lze tyto cívky využít k potlačení dalších nestabilit, tak zvaných Resistive Wall Mode (RWM).
Druhý systém cívek zabezpečuje rychlou vertikální stabilizaci plazmatu ve spolupráci s vnějšími cívkami poloidálního pole číslo 2 až 5 (cívek poloidálního pole je celkem šest), a to použitím zdroje pro vertikální stabilizaci VS-1 a s dvěma cívkami centrálního solenoidu CS2U a CS2L. Centrální solenoid = primární vinutí tokamakového transformátoru má rovněž šest autonomně napájených částí. Zde se uplatní zdroj VS-2.
Montáž všech cívek představuje tvrdý oříšek. Hlavními problémy jsou nedostatek prostoru, za provozu pak tepelné a neutronové namáhání.
Cívky uvnitř vakuové komory se musejí na jedné straně vyrovnat se stísněným prostorem a na straně druhé s přísnou tolerancí. Proto závity cívek VS potřebují velký rádius mnoha závitů, závity cívek ELM však naopak rádius malý. Po svaření devíti segmentů vakuové komory bude jednou z prvních akcí připevnění cívek dovnitř vakuové komory. Cívky tam nebudou samy – svářeči se budou muset vyrovnat s přítomností testovacích modulů obalu či čidel diagnostik. Výroba těchto cívek, stejně tak jako většiny ostatních komponent, vyžaduje nové technologie a nové postupy. úspěch výroby tedy spočívá na bedrech výzkumných institucí, nezřídka se zabývajících tzv. základním výzkumem.
Na posledním zasedání Poradní komise pro vědu a technologii STAC (Science and Technology Advisory Committee), která „radí“ ITER organization, bylo doporučeno interní cívky zařadit do základního programu činnosti ITER.
Instalace systému vnitřních cívek do vakuové komory ITER musí proběhnout do roku 2019!
Dosud vybuzený režim H-módu ztroskotal na zhoubných nestabilitách okraje plazmového provazce, které vystřelovaly chuchvalce plazmatu skrze „prázdný“ prostor mezi plazmatem a materiálem komory na její stěnu. Jde o jev podobný známým slunečním protuberancím, ovšem s 1019 krát menší energií. Nicméně i tak je to jev velmi nepříjemný, neboť odebíral plazmatu energii a poškozoval stěny vakuové nádoby. Což ve svém důsledku vedlo k zániku hýčkaného režimu H-módu. Dolní hybrid ale vybudil v okrajovém plazmatu elektrické proudy, které zvrásněly původně hladký magnetický povrch, do jisté míry módy ELMs potlačily a H-mód přežil mnohem déle než bez zásahu „dolního hybridu“.
Pozn. autora na závěr
Nevím, zda se v Hefai pěstuje česnek, ale vím, že se tam pěstuje fyzika, konkrétně fyzika plazmatu, na té nejvyšší úrovni. Na takové úrovni, že bych tamním zemědělcům, drobný prohřešek v souvislosti s kvalitou česneku rád odpustil. Naštěstí nemusím. Čínský česnek je kvalitnější a dvakrát lacinější než česnek od českých farmářů. Ti ostatně, chtějí-li uspět v konkurenci, postupným vývojem dospějí k metodám čínských fyziků, pardon pěstitelů česneku! Ostatně: nedávno jsem nakoupil český česnek na křižovatce před Bezděčínem na Mladoboleslavsku. Více než 50 % ho putovalo do popelnice. Takže: Číňani umí vyrobit jak VS tak ELM cívky a také udržet H-mód! Kupujte čínský česnek!
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.
Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.
Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.