Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Ještě letos dosáhnou oba bloky Jaderné elektrárny Temelín jednotkového výkonu 1 055 MW. Jihočeská jaderná elektrárna tak následuje dukovanskou elektrárnu, která v letech 2009 až 2012 zvýšila výkon každého bloku z 456 na 500 MW. Přibližně o 40 MW vyššího výkonu než dosud by měl temelínský druhý blok dosáhnout v předposledním srpnovém týdnu. První blok ho bude následovat. Vyšší výroby dosáhne elektrárna efektivnějším využitím stávající techniky, např. v oblasti využití jaderného paliva, a to při dodržení nejvyšší dosažitelné úrovně bezpečnosti.
Využití projektových rezerv předcházelo zpracování řady odborných analýz a inženýrských výpočtů, které posuzovaly vliv zvýšeného výkonu na technologii a bezpečnostní systémy. Celkem museli oborníci zpracovat více než 230 různých studií. Samozřejmě došlo i k určitým úpravám, například k posílení kondenzátních čerpadel pro přepravu vody v nejaderné části elektrárny nebo přenastavení řídicích systémů.
Díky zvýšení elektrického výkonu má elektrárna potenciál vyrobit za rok o přibližně 600 tisíc MWh elektřiny více. To odpovídá téměř třetině roční výroby všech českých fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2 000 MW. Výroba stejného množství elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách by vyšla přibližně 30krát dráž.
Modernizace bude pokračovat i v následujících letech, elektrárna investuje do bezpečnosti a spolehlivosti ročně okolo miliardy korun. V bezpečnosti patří mezi čtvrtinu nejlépe provozovaných elektráren a v provozní spolehlivosti dosahuje pětkrát lepších výsledků, než je světový průměr.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.