Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 339

Uran z mořské vody

Podle „Červené knihy“, nově vydaného dokumentu společné skupiny pro uran OECD Nuclear Energy Agency (NEA) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), je v současné době zajištěn uran pro výrobu paliva do jaderných elektráren na více než 100 let. I když se otevírají stále nové uranové doly, vědci se poohlížejí i po dalších, netradičních zdrojích surovin.

Výzkum nelení a hledá další zdroje uranu – například extrakcí z mořské vody. Světové oceány obsahují odhadem 4,5 miliardy tun uranu. To je dost na to, aby se všechny provozované jaderné elektrárny daly „krmit“ po 6 500 let! Takto získaný uran je ale zatím pětkrát dražší, než uran získaný klasickou důlní metodou. Vědcům z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) v USA se nicméně při využití japonské technologie z devadesátých let podařilo množství získávaného uranu zdvojnásobit. Úspěch oznámili 21. srpna 2012 na setkání Americké chemické společnosti ve Filadelfii. „Dali jsme si za úkol zdvojnásobit výtěžek, kterého dosahovali Japonci,“ řekl Gary Gill, chemik a oceánograf z PNNL, „a dokázali jsme to.“

Japonská technologie používá dlouhé rohože upletené z plastových vláken a napuštěné adsorbentem uranu amidoximem. Rohože se umisťují do hloubky 200 m, kde nasáknou uranem obsaženým v mořské vodě. Po vytažení na břeh se promývají roztoky kyselin a získaný uran se dále zpracovává. Chemici z ORNL použili vlákna, která mají 10x větší absorpční povrch. Novou metodu testovali v mořské laboratoři PNNL a podařilo se jim získat dvojnásobné množství uranu a tím snížit náklady na jeho získání na polovinu. Ukazuje se, že výzkum v této oblasti může přinést další zlepšení nejen technologická, ale i ekonomická. Gary Gill se domnívá, že prototyp systému pro získávání uranu z mořské vody by bylo možné spustit do tří let. „Je to velká výzva,“ říká. „Ale pro energetiku USA je to velmi slibné.“

Zdroj:
http://www.newscientist.com/article/dn22201-record-haul-of-uranium-harvested-from-seawater

O zásobách uranu jsme psali i na:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/576-kdy-nam-dojdou-zasoby-uranu
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/808-jak-jsme-na-tom-s-uranem

 


Podle nové zprávy OECD Nuclear Energy Agency (NEA) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) je v současné době zajištěn uran pro výrobu paliva do jaderných elektráren na více než 100 let. Mezi lety 2008 a 2011 vzrostly zjištěné a ověřené zdroje uranu o 12,5 %. Celková produkce uranových dolů se zvýšila o více než 25 %, zejména díky zvýšení těžby v Kazachstánu, který se tak stal současným největším světovým producentem a předběhl Kanadu a Austrálii. Vzrostly ale také náklady na jeho těžbu. Výdaje na průzkum a rozvoj dolů v roce 2010 činily více než 2 miliardy dolarů. Poptávka po uranu stoupá a očekává se, že bude stoupat i v dohledné budoucnosti. Jaderná energie zůstává klíčovou součástí globálního energetického mixu, největší rozšíření se očekává v Číně, Indii, Jižní Koreji a Rusku.

 

Do roku 2035 se podle společné zprávy NEA-IAEA předpokládá růst výrobních kapacit jaderné elektřiny ze současných 375 GWe (na konci roku 2010) na mezi 540 GWe (v nízkém scénáři) a 746 GWe (ve vysokém scénáři). Šlo by o zvýšení o 44, resp. 99 %. Požadavky na palivo by tak mohly vzrůst z 63 875 tun kovového uranu (tU) na konci roku 2010, na 98 000 tU až 136 000 tU v roce 2035. V současné době známé zásoby jsou pro splnění i vysokého scénáře rozvoje jaderné energetiky více než dostačující.
Zdroj: http://www.oecd-nea.org/ndd/uranium

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail