Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 339

Od jádra k jádru

Posuďte sami: Uzavřené jaderné elektrárny v Německu má nahradit větrná energetika. Ta se neobejde bez velkého množství mědi. Závody na výrobu a zpracování mědi ale potřebují stabilní dodávku obrovského množství elektřiny. Odkud? Z jaderných elektráren.

Fotogalerie (2)
Areál firmy Aurubis (Foto: Aurubis)

Nebezpečí nedostatku elektřiny v severním Německu silně vzrostlo po zavření atomových bloků Brunsbüttel a Krümmel. Postupně jejich výkon nahrazují větrné parky na severomořském pobřeží i daleko před ním. Při jejich výstavbě i provozu sehrává klíčovou roli produkce hamburské firmy Aurubis, která je největším zpracovatelem mědi v Evropě a největším recyklátorem mědi ve světě (latinsky aurum = zlato, rubris = červený).

Větrné elektrárny potřebují desítky a stovky měděných elektrického pro vyvedení elektřiny a pro její dopravu ke spotřebitelům. Firma se tím nezapomněla na svých internetových stránkách http://www.aurubis.com dostatečně pochlubit. Trochu přitom pozapomněla uvést, že výroba mědi v obrovském hamburském závodě je závislá na elektřině z jaderných elektráren.

Pro výrobu a připojení jednoho větrníku o výkonu pět megawattů je třeba 20 až 35 tun mědi. Huť spotřebovává stejné množství elektřiny jako 300 000 domácností, tedy jako všichni obyvatelé Hamburku – druhého největšího města v Německu.

Výpadek jaderky nedá manažerům spát

Náhlý výpadek jaderné elektrárny Brokdorf a bezvětří – takové jsou noční můry manažerů hamburského koncernu Aurubis. Kdyby se proměnily ve skutečnost, znamenalo by to pro největšího evropského zpracovatele mědi miliónové škody. Záložní dieselagregáty a závodní elektrárna totiž dokážou zajistit elektřinu pouze pro dokončení právě rozpracovaného výrobního cyklu.

Jaderná elektrárna Brokdorf při ústí Labe do Severního moře má instalovaný výkon 1480 MW. Do provozu byla uvedena v roce 1986 a jako jedna z nejmladších se bude podle německého programu likvidace atomové energetiky uzavírat mezi posledními. O deset let mladší jaderný blok Brunsbüttel (806 MW) a elektrárnu Krümmel (1402 MW) z roku 1983 již nechala spolková vláda uzavřít.

Při současném bezvětří a výpadku jaderné elektrárny by se však pece a válcovny hamburské měďařské firmy Aurubis zastavily už dnes.

Zdroje:
Süddeutsche Zeitung: http://archiv.sueddeutsche.de/sueddz/index.php?id=A50973806_EGTPOGWPOWPOWPGSPTCEHPA

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail