Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 349

Od jádra k jádru

Posuďte sami: Uzavřené jaderné elektrárny v Německu má nahradit větrná energetika. Ta se neobejde bez velkého množství mědi. Závody na výrobu a zpracování mědi ale potřebují stabilní dodávku obrovského množství elektřiny. Odkud? Z jaderných elektráren.

Fotogalerie (2)
Areál firmy Aurubis (Foto: Aurubis)

Nebezpečí nedostatku elektřiny v severním Německu silně vzrostlo po zavření atomových bloků Brunsbüttel a Krümmel. Postupně jejich výkon nahrazují větrné parky na severomořském pobřeží i daleko před ním. Při jejich výstavbě i provozu sehrává klíčovou roli produkce hamburské firmy Aurubis, která je největším zpracovatelem mědi v Evropě a největším recyklátorem mědi ve světě (latinsky aurum = zlato, rubris = červený).

Větrné elektrárny potřebují desítky a stovky měděných elektrického pro vyvedení elektřiny a pro její dopravu ke spotřebitelům. Firma se tím nezapomněla na svých internetových stránkách http://www.aurubis.com dostatečně pochlubit. Trochu přitom pozapomněla uvést, že výroba mědi v obrovském hamburském závodě je závislá na elektřině z jaderných elektráren.

Pro výrobu a připojení jednoho větrníku o výkonu pět megawattů je třeba 20 až 35 tun mědi. Huť spotřebovává stejné množství elektřiny jako 300 000 domácností, tedy jako všichni obyvatelé Hamburku – druhého největšího města v Německu.

Výpadek jaderky nedá manažerům spát

Náhlý výpadek jaderné elektrárny Brokdorf a bezvětří – takové jsou noční můry manažerů hamburského koncernu Aurubis. Kdyby se proměnily ve skutečnost, znamenalo by to pro největšího evropského zpracovatele mědi miliónové škody. Záložní dieselagregáty a závodní elektrárna totiž dokážou zajistit elektřinu pouze pro dokončení právě rozpracovaného výrobního cyklu.

Jaderná elektrárna Brokdorf při ústí Labe do Severního moře má instalovaný výkon 1480 MW. Do provozu byla uvedena v roce 1986 a jako jedna z nejmladších se bude podle německého programu likvidace atomové energetiky uzavírat mezi posledními. O deset let mladší jaderný blok Brunsbüttel (806 MW) a elektrárnu Krümmel (1402 MW) z roku 1983 již nechala spolková vláda uzavřít.

Při současném bezvětří a výpadku jaderné elektrárny by se však pece a válcovny hamburské měďařské firmy Aurubis zastavily už dnes.

Zdroje:
Süddeutsche Zeitung: http://archiv.sueddeutsche.de/sueddz/index.php?id=A50973806_EGTPOGWPOWPOWPGSPTCEHPA

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail