Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Svazek uměle vytvořených neutrin zasáhl svůj cíl. Urazil cestu dlouhou 295 kilometrů napříč skalami Japonska, aby se nakonec střetl s padesáti tisíci tunami ultračisté vody detektoru Super-Kamiokande.
Mezinárodní experiment T2K (Tokai-to-Kamioka) chce prozkoumat nejtajemnější částečky hmoty, takřka nehmotná a nepolapitelná neutrina. Až dosud vědci zkoumali neutrina vznikající na základě přírodních procesů – neutrina pocházejí z termonukleárních reakcí na Slunci nebo z interakce kosmického záření s atmosférou. Nyní mají zdroj umělých neutrin zásluhou zařízení v japonském Japan Proton Accelerator Research Centre (J PARC). Cílem projektu je kromě jiného výzkum oscilací neutrin. Ta se mění mezi mionovým, elektronovým a tauonovým neutrinem. Oscilace neutrin by mohla přiblížit roli neutrin při vzniku raného vesmíru a také objasnit, proč je v kosmu takový nepoměr mezi hmotou a antihmotou.
Tvorba neutrin v J PARC začíná synchrotronem, který urychluje svazek protonů na energii 30GeV. Protony vygenerují po srážce s terčem proud mezonů (v tomto případě pionů), které se magnety zaměří na cíl. Následně se během letu dlouhým tunelem rozpadají na miony a mionová neutrina. Zatímco všechny částice ve svazku pohltí bariéra na konci tunelu, neutrina si jí ani nevšimnou a letí dál.
Nejprve jsou neutrina prozkoumána detektory umístěnými 280 metrů za výstupem svazku. Aby se ale některá neutrina mohla změnit na elektronová, potřebují k tomu čas a tedy musí uletět delší vzdálenost. Jejich konečným cílem je Super-Kamiokande, obří podzemní detektor neutrin vzdálený 295 kilometrů západním směrem. 25.února 2010 vědci oznámili, že detektor úspěšně zaznamenal umělé neutrino vyslané z J PARC. Výzkumy a honba za tajemstvím hmoty tedy začínají.
Web:
Vše o neutrinech, jejich oscilacích a mnohem více na:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5000
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.