Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 555

Umělé neutrino prolétlo skrz Japonsko

Svazek uměle vytvořených neutrin zasáhl svůj cíl. Urazil cestu dlouhou 295 kilometrů napříč skalami Japonska, aby se nakonec střetl s padesáti tisíci tunami ultračisté vody detektoru Super-Kamiokande.

Fotogalerie (2)
Cesta neutrinového svazku

Mezinárodní experiment T2K (Tokai-to-Kamioka) chce prozkoumat nejtajemnější částečky hmoty, takřka nehmotná a nepolapitelná neutrina. Až dosud vědci zkoumali neutrina vznikající na základě přírodních procesů – neutrina pocházejí z termonukleárních reakcí na Slunci nebo z interakce kosmického záření s atmosférou. Nyní mají zdroj umělých neutrin zásluhou zařízení v japonském Japan Proton Accelerator Research Centre (J PARC). Cílem projektu je kromě jiného výzkum oscilací neutrin. Ta se mění mezi mionovým, elektronovým a tauonovým neutrinem. Oscilace neutrin by mohla přiblížit roli neutrin při vzniku raného vesmíru a také objasnit, proč je v kosmu takový nepoměr mezi hmotou a antihmotou.

Tvorba neutrin v J PARC začíná synchrotronem, který urychluje svazek protonů na energii 30GeV. Protony vygenerují po srážce s terčem proud mezonů (v tomto případě pionů), které se magnety zaměří na cíl. Následně se během letu dlouhým tunelem rozpadají na miony a mionová neutrina. Zatímco všechny částice ve svazku pohltí bariéra na konci tunelu, neutrina si jí ani nevšimnou a letí dál.

Nejprve jsou neutrina prozkoumána detektory umístěnými 280 metrů za výstupem svazku. Aby se ale některá neutrina mohla změnit na elektronová, potřebují k tomu čas a tedy musí uletět delší vzdálenost. Jejich konečným cílem je Super-Kamiokande, obří podzemní detektor neutrin vzdálený 295 kilometrů západním směrem. 25.února 2010 vědci oznámili, že detektor úspěšně zaznamenal umělé neutrino vyslané z J PARC. Výzkumy a honba za tajemstvím hmoty tedy začínají.


O neutrinech jsme už v TP psali
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/611-neviditelne-a-nepolapitelne
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/610-neviditelne-a-temer-nepolapitelne-neutrino-2-dil

Web:
Vše o neutrinech, jejich oscilacích a mnohem více na:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5000

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail