Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
10. října spustilo evropské vědecké centrum CERN největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider). Urychlovač LHC je dlouhý 27 kilometrů a je umístěn v kruhovém tunelu 100 metrů pod povrchem země mezi francouzským pohořím Jura a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.
Elementární částice se v něm budou srážet rychlostí rovnou téměř rychlosti světla. Mohou tak vzniknout podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku. Fyzici tedy jeho pomocí budou moci studovat ty nejextrémnější stavy hmoty, nejniternější strukturu našeho světa, hledat odpovědi na otázky po podstatě vesmíru a třeba i nalézat nové energetické zdroje.
Podrobnější článek přinese Třípól v některém z dalších čísel. Nyní je ale aktuální ještě tato informace:
V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze bude od 20. do 31. října atraktivní multimediální výstava na téma LHC. Dozvíte se, jak urychlovač vypadá, a co všechno s jeho pomocí budou vědci zkoumat. Navíc se 21. října 2008 v sále Planetária v pražské Stromovce uskuteční premiéra pořadu ''Okamžik zrození''. Promítat se bude od 9.00 h, 10.45 h (pro školy) a od 15.00 h (pro veřejnost). Diváci budou mít navíc možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě LHC spolupracovali.
Vstup na veškeré akce je zdarma. Pro účast na programu v Planetáriu je nutná předběžná registrace na tel. 220 999 001-3.
Výstava v Akademii věd ČR je přístupná široké veřejnosti v pracovní dny (kromě 29. října 2008) od 8 do 18 hodin. Návštěvy škol jsou plánovány ve dnech 22. - 24. října 2008 a 30. - 31. října 2008. Prosíme, aby se školy předem registrovaly na adrese lhc@kav.cas.cz. Individuální návštěvníci se registrovat nemusí.
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?