Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 586

Hrátky s velkým třeskem

10. října spustilo evropské vědecké centrum CERN největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider). Urychlovač LHC je dlouhý 27 kilometrů a je umístěn v kruhovém tunelu 100 metrů pod povrchem země mezi francouzským pohořím Jura a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.

Fotogalerie (1)
Největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider)

Elementární částice se v něm budou srážet rychlostí rovnou téměř rychlosti světla. Mohou tak vzniknout podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku. Fyzici tedy jeho pomocí budou moci studovat ty nejextrémnější stavy hmoty, nejniternější strukturu našeho světa, hledat odpovědi na otázky po podstatě vesmíru a třeba i nalézat nové energetické zdroje.

Podrobnější článek přinese Třípól v některém z dalších čísel. Nyní je ale aktuální ještě tato informace:
V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze bude od 20. do 31. října atraktivní multimediální výstava na téma LHC. Dozvíte se, jak urychlovač vypadá, a co všechno s jeho pomocí budou vědci zkoumat. Navíc se 21. října 2008 v sále Planetária v pražské Stromovce uskuteční premiéra pořadu ''Okamžik zrození''. Promítat se bude od 9.00 h, 10.45 h (pro školy) a od 15.00 h (pro veřejnost). Diváci budou mít navíc možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě LHC spolupracovali.
Vstup na veškeré akce je zdarma. Pro účast na programu v Planetáriu je nutná předběžná registrace na tel. 220 999 001-3.

Výstava v Akademii věd ČR je přístupná široké veřejnosti v pracovní dny (kromě 29. října 2008) od 8 do 18 hodin. Návštěvy škol jsou plánovány ve dnech 22. - 24. října 2008 a 30. - 31. října 2008. Prosíme, aby se školy předem registrovaly na adrese lhc@kav.cas.cz. Individuální návštěvníci se registrovat nemusí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail