Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 386

Hrátky s velkým třeskem

10. října spustilo evropské vědecké centrum CERN největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider). Urychlovač LHC je dlouhý 27 kilometrů a je umístěn v kruhovém tunelu 100 metrů pod povrchem země mezi francouzským pohořím Jura a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.

Fotogalerie (1)
Největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider)

Elementární částice se v něm budou srážet rychlostí rovnou téměř rychlosti světla. Mohou tak vzniknout podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku. Fyzici tedy jeho pomocí budou moci studovat ty nejextrémnější stavy hmoty, nejniternější strukturu našeho světa, hledat odpovědi na otázky po podstatě vesmíru a třeba i nalézat nové energetické zdroje.

Podrobnější článek přinese Třípól v některém z dalších čísel. Nyní je ale aktuální ještě tato informace:
V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze bude od 20. do 31. října atraktivní multimediální výstava na téma LHC. Dozvíte se, jak urychlovač vypadá, a co všechno s jeho pomocí budou vědci zkoumat. Navíc se 21. října 2008 v sále Planetária v pražské Stromovce uskuteční premiéra pořadu ''Okamžik zrození''. Promítat se bude od 9.00 h, 10.45 h (pro školy) a od 15.00 h (pro veřejnost). Diváci budou mít navíc možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě LHC spolupracovali.
Vstup na veškeré akce je zdarma. Pro účast na programu v Planetáriu je nutná předběžná registrace na tel. 220 999 001-3.

Výstava v Akademii věd ČR je přístupná široké veřejnosti v pracovní dny (kromě 29. října 2008) od 8 do 18 hodin. Návštěvy škol jsou plánovány ve dnech 22. - 24. října 2008 a 30. - 31. října 2008. Prosíme, aby se školy předem registrovaly na adrese lhc@kav.cas.cz. Individuální návštěvníci se registrovat nemusí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nová metoda odsolování

Stovky milionů lidí již dnes žijí v oblastech s nedostatkem vody. OSN předpovídá, že do roku 2030 bude až polovina světové populace žít v oblastech s vysokým nedostatkem vody. Krize má nastat i ve vyspělých zemích. Např.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail