Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje
Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.
Žijeme v moři neviditelného záření, radioaktivita je přirozenou součástí našeho okolí i každého z nás, z vesmíru přicházejí neustále kosmické paprsky.
Mlžná komora (celým odborným názvem Wilsonova difuzní mlžná komora) je jedním z mála zařízení, které nám umožní vidět na vlastní oči alespoň dráhy těchto částic.
V tenké vrstvě přesycených par izopropylalkoholu způsobí prolétající částice ionizaci - vznik iontů a volných elektronů. Na těchto iontech se podél dráhy částice kondenzují páry na drobné kapičky. Tuto stopu malinkých kapiček pak vidíme.
Částice, jejichž dráhy pozorujeme, pocházejí z konstrukčních materiálů komory, okolního prostoru, z hlubin vesmíru i z nás samotných, kteří se na komoru díváme.
Na mlžnou komoru se můžete přijít podívat do Informačního centra ČEZ v Jungmannově ulici v Praze (tel. 02/2408 2717).
Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.
Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...
Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.