Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Jak nasytit planetu

A taky jak zajistit energii pro život – to jsou témata letošní světové výstavy EXPO, kterou od začátku května až do posledního října hostí Miláno na severu Itálie. Konceptu Feeding the Planet, Energy for Life, tedy Potraviny pro planetu, energie pro život odpovídá zaměření převážné většiny pavilonů. Rozvinuté země, včetně České republiky, odkazují nejen na národní tradice nebo své inovační úspěchy, ale upozorňují i na problémy plynoucí z nadbytku některých složek potravy a nezdravého životního stylu. Zatímco v prezentacích chudších afrických zemí si připadáte spíše jako na tržišti s drobnou produkcí a suvenýry, rozvinuté země jihozápadní Asie se oprávněně chlubí svým uměním hospodařit vodou i půdou k pěstování potravin. Jako prostor zaslíbený vědě a umění představuje Českou republiku náš pavilon, který se těší velmi šikovnému umístění kousek od hlavního vchodu do areálu EXPO. Najdete ho snadno podle bazénu s velkou plastikou napůl ptáka napůl auta. A taky podle radosti z vody i zlatavého chmelového moku.

Fotogalerie (6)
Cvrkot u Českého pavilonu v Miláně (foto M. Hužvárová)

Izrael

Jednu z venkovních stěn izraelského pavilonu pokrývá vertikální „pole“ rozčleněné na menší políčka s různými plodinami. Nejenže šetří místo, ale hlavně umožňuje daleko lepší hospodaření s tolik vzácnou vodou. A mimochodem – máte rádi cherry rajčátka? Izraelci vám ve své prezentaci mj. prozradí, že je to právě jejich vynález.

Belgie

V belgickém pavilonu jsou k vidění bioreaktory – zatímco ve spodní části žijí ryby, pod umělým světlem (o tématu jsme psali v článku Zelený sen viz  http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1733-zeleny-sen-zemedelstvi-v-regalech se otáčejí kruhové záhony se salátem nebo bazalkou, které si nasávají vodu ve fázi, kdy jsou těsně nad hladinou.

Česká republika

I Český pavilon vystavuje vegetaci žijící v umělém světle – na biodiverzitu, udržitelnost a péči o životní prostředí odkazuje tzv. Laboratoř ticha, kterou připravily společně České vysoké učení technické, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Botanický ústav Akademie věd ČR. Život, resp. živé houby, najdou návštěvníci i na stránkách skleněné knihy, kterou vystavuje posledně jmenovaný ústav; ta však tolik umělého světla nepožaduje…

Marina Hužvárová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail