Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 207

Jak nasytit planetu

A taky jak zajistit energii pro život – to jsou témata letošní světové výstavy EXPO, kterou od začátku května až do posledního října hostí Miláno na severu Itálie. Konceptu Feeding the Planet, Energy for Life, tedy Potraviny pro planetu, energie pro život odpovídá zaměření převážné většiny pavilonů. Rozvinuté země, včetně České republiky, odkazují nejen na národní tradice nebo své inovační úspěchy, ale upozorňují i na problémy plynoucí z nadbytku některých složek potravy a nezdravého životního stylu. Zatímco v prezentacích chudších afrických zemí si připadáte spíše jako na tržišti s drobnou produkcí a suvenýry, rozvinuté země jihozápadní Asie se oprávněně chlubí svým uměním hospodařit vodou i půdou k pěstování potravin. Jako prostor zaslíbený vědě a umění představuje Českou republiku náš pavilon, který se těší velmi šikovnému umístění kousek od hlavního vchodu do areálu EXPO. Najdete ho snadno podle bazénu s velkou plastikou napůl ptáka napůl auta. A taky podle radosti z vody i zlatavého chmelového moku.

Fotogalerie (6)
Cvrkot u Českého pavilonu v Miláně (foto M. Hužvárová)

Izrael

Jednu z venkovních stěn izraelského pavilonu pokrývá vertikální „pole“ rozčleněné na menší políčka s různými plodinami. Nejenže šetří místo, ale hlavně umožňuje daleko lepší hospodaření s tolik vzácnou vodou. A mimochodem – máte rádi cherry rajčátka? Izraelci vám ve své prezentaci mj. prozradí, že je to právě jejich vynález.

Belgie

V belgickém pavilonu jsou k vidění bioreaktory – zatímco ve spodní části žijí ryby, pod umělým světlem (o tématu jsme psali v článku Zelený sen viz  http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1733-zeleny-sen-zemedelstvi-v-regalech se otáčejí kruhové záhony se salátem nebo bazalkou, které si nasávají vodu ve fázi, kdy jsou těsně nad hladinou.

Česká republika

I Český pavilon vystavuje vegetaci žijící v umělém světle – na biodiverzitu, udržitelnost a péči o životní prostředí odkazuje tzv. Laboratoř ticha, kterou připravily společně České vysoké učení technické, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Botanický ústav Akademie věd ČR. Život, resp. živé houby, najdou návštěvníci i na stránkách skleněné knihy, kterou vystavuje posledně jmenovaný ústav; ta však tolik umělého světla nepožaduje…

Marina Hužvárová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

ITER - pohled shora

Kdo si myslíte, že má největší přehled o tom co se děje na staveništi tisíciletí – na staveništi tokamaku ITER? Generální ředitel? Nebo šéf Rady ITER Arun Srivastava? Velký omyl! Je to muž, který z výšky 85 metrů sleduje z kabiny jeřábu dění pod sebou!

Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!

Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory. Ovšem pod zprávu z 24.

Počítač modeluje nestability ve fúzních plazmatech

Nestability plazmatu byly a jsou a budou velkou překážkou při udržení termojaderného plazmatu dobu dostatečně dlouhou pro fungování využitelné termojaderné fúze. Existuje řada počítačových programů – kódů, které dokáží simulovat chování plazmatu včetně rozvoje, průběhu nejrůznějších jeho nestabilit.

Proč si koupit elektrokolo?

Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní ...

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail