Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 210

Jak nasytit planetu

A taky jak zajistit energii pro život – to jsou témata letošní světové výstavy EXPO, kterou od začátku května až do posledního října hostí Miláno na severu Itálie. Konceptu Feeding the Planet, Energy for Life, tedy Potraviny pro planetu, energie pro život odpovídá zaměření převážné většiny pavilonů. Rozvinuté země, včetně České republiky, odkazují nejen na národní tradice nebo své inovační úspěchy, ale upozorňují i na problémy plynoucí z nadbytku některých složek potravy a nezdravého životního stylu. Zatímco v prezentacích chudších afrických zemí si připadáte spíše jako na tržišti s drobnou produkcí a suvenýry, rozvinuté země jihozápadní Asie se oprávněně chlubí svým uměním hospodařit vodou i půdou k pěstování potravin. Jako prostor zaslíbený vědě a umění představuje Českou republiku náš pavilon, který se těší velmi šikovnému umístění kousek od hlavního vchodu do areálu EXPO. Najdete ho snadno podle bazénu s velkou plastikou napůl ptáka napůl auta. A taky podle radosti z vody i zlatavého chmelového moku.

Fotogalerie (6)
Cvrkot u Českého pavilonu v Miláně (foto M. Hužvárová)

Izrael

Jednu z venkovních stěn izraelského pavilonu pokrývá vertikální „pole“ rozčleněné na menší políčka s různými plodinami. Nejenže šetří místo, ale hlavně umožňuje daleko lepší hospodaření s tolik vzácnou vodou. A mimochodem – máte rádi cherry rajčátka? Izraelci vám ve své prezentaci mj. prozradí, že je to právě jejich vynález.

Belgie

V belgickém pavilonu jsou k vidění bioreaktory – zatímco ve spodní části žijí ryby, pod umělým světlem (o tématu jsme psali v článku Zelený sen viz  http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1733-zeleny-sen-zemedelstvi-v-regalech se otáčejí kruhové záhony se salátem nebo bazalkou, které si nasávají vodu ve fázi, kdy jsou těsně nad hladinou.

Česká republika

I Český pavilon vystavuje vegetaci žijící v umělém světle – na biodiverzitu, udržitelnost a péči o životní prostředí odkazuje tzv. Laboratoř ticha, kterou připravily společně České vysoké učení technické, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Botanický ústav Akademie věd ČR. Život, resp. živé houby, najdou návštěvníci i na stránkách skleněné knihy, kterou vystavuje posledně jmenovaný ústav; ta však tolik umělého světla nepožaduje…

Marina Hužvárová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Profesoři laserové fúze - Bruecker a Siegel

O soukromém úsilí v oblasti termojaderné fúze jsme již psali vícekrát. O prvním „soukromníkovi“ zatím ani jednou. Poslyšte příběh, který měl dva konce. Dobrý a špatný. Vůbec prvními fúzními podnikateli byli Americký fyzik Keith Brueckner a podnikatel Kip Siegel.

Den otevřených dveří na MatFyz

dne 21.11.2019 pořádá Matematicko-fyzikální fakulta UK tradiční Den otevřených dveří. Připravuje opět bohatý program, který probíhá po celý den v budově Matfyzu na Malostranském náměstí 25. Mnoho inspirativního nabídne také učitelům fyziky, matematiky či informatiky.

Vakuum jako na měsíci

Specialitou české pobočky firmy Edwards jsou přístroje pro oblast vědeckého vakua. Firma z Lutína jimi zásobuje celý svět. Díky vývěvám fungují nejpřesnější elektronové mikroskopy na světě či supersilné vědecké lasery.

Kvůli milované vědě se nestačil ani oženit

Pokud zalovíme v paměti a vzpomeneme si na školní léta, určitě se nám vybaví v hodinách chemie používaný laboratorní plynový kahan, nesoucí jméno jednoho z největších vědců 19. století, profesora Roberta Bunsena.

Chytré budovy v ohrožení

Čtyři z deseti počítačů řídících automatické systémy chytrých budov byly v prvním pololetí tohoto roku vystaveny nějakému druhu kybernetického útoku. Toto zjištění přináší společnost Kaspersky ve svém přehledu hrozeb zacílených na chytré budovy.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail