Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 215

Jak nasytit planetu

A taky jak zajistit energii pro život – to jsou témata letošní světové výstavy EXPO, kterou od začátku května až do posledního října hostí Miláno na severu Itálie. Konceptu Feeding the Planet, Energy for Life, tedy Potraviny pro planetu, energie pro život odpovídá zaměření převážné většiny pavilonů. Rozvinuté země, včetně České republiky, odkazují nejen na národní tradice nebo své inovační úspěchy, ale upozorňují i na problémy plynoucí z nadbytku některých složek potravy a nezdravého životního stylu. Zatímco v prezentacích chudších afrických zemí si připadáte spíše jako na tržišti s drobnou produkcí a suvenýry, rozvinuté země jihozápadní Asie se oprávněně chlubí svým uměním hospodařit vodou i půdou k pěstování potravin. Jako prostor zaslíbený vědě a umění představuje Českou republiku náš pavilon, který se těší velmi šikovnému umístění kousek od hlavního vchodu do areálu EXPO. Najdete ho snadno podle bazénu s velkou plastikou napůl ptáka napůl auta. A taky podle radosti z vody i zlatavého chmelového moku.

Fotogalerie (6)
Cvrkot u Českého pavilonu v Miláně (foto M. Hužvárová)

Izrael

Jednu z venkovních stěn izraelského pavilonu pokrývá vertikální „pole“ rozčleněné na menší políčka s různými plodinami. Nejenže šetří místo, ale hlavně umožňuje daleko lepší hospodaření s tolik vzácnou vodou. A mimochodem – máte rádi cherry rajčátka? Izraelci vám ve své prezentaci mj. prozradí, že je to právě jejich vynález.

Belgie

V belgickém pavilonu jsou k vidění bioreaktory – zatímco ve spodní části žijí ryby, pod umělým světlem (o tématu jsme psali v článku Zelený sen viz  http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1733-zeleny-sen-zemedelstvi-v-regalech se otáčejí kruhové záhony se salátem nebo bazalkou, které si nasávají vodu ve fázi, kdy jsou těsně nad hladinou.

Česká republika

I Český pavilon vystavuje vegetaci žijící v umělém světle – na biodiverzitu, udržitelnost a péči o životní prostředí odkazuje tzv. Laboratoř ticha, kterou připravily společně České vysoké učení technické, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Botanický ústav Akademie věd ČR. Život, resp. živé houby, najdou návštěvníci i na stránkách skleněné knihy, kterou vystavuje posledně jmenovaný ústav; ta však tolik umělého světla nepožaduje…

Marina Hužvárová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Vodík jako palivo budoucnosti

Investice do vodíkových technologií v posledních letech rostou. Loni dosáhly v Evropě rekordních téměř 22 miliard korun a dál se zvyšují. Hlavním cílem je snížit cenu vodíku, což by souběžně s budováním infrastruktury mělo urychlit energetické využití vodíku především v dopravě.

Utopený deštný prales

V přehradních nádržích vodních elektráren hluboko v Amazonii hynou statisíce stromů a stávají se tak velkým zdrojem emisí CO2 a metanu, skleníkových plynů.

Výzkum fúze hledá nové cesty

Po dvou odložených termínech předpokládaného dosažení prvního plazmatu v tokamaku ITER (z 2016 na 2019, pak na 2025) již probleskují zprávy o čtvrtém termínu (2028). Také se značně zvyšují náklady z plánovaných 5,6 mld dolarů na dnes odhadovaných 22 mld ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail