Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Vliv klimatu na pád Římské říše

Ulf Büngten ze švýcarského výzkumného ústavu lesů, sněhu a krajiny se sídlem v Birmensdorfu dospěl k názoru, že existuje vztah mezi klimatem a vzestupem a pádem civilizací, včetně starověkého Říma. Klima bylo pravděpodobně vedle politických selhání a vpádu barbarů jedním z faktorů jeho pádu.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Autor rekonstruoval na základě letokruhů teplotní a srážkové údaje v západní Evropě za posledních 2 500 let. Analýze přitom podrobil téměř 9 000 vzorků letokruhů dubů, borovic a modřínů. Ukázalo se, že v období 250 až 500 let n. l. se každou dekádu střídala suchá a studená období s obdobími teplými a vlhkými. Rychlé změny měly nepříznivý dopad na populaci, protože poškozovaly zemědělství a neumožňovaly, aby se lidé stačili adaptovat. Toto období se časově krylo i s politickými rozvraty a migračními vlnami. Do roku 500 n. l. se pak Římská říše rozpadla. Relativně stabilní středověká společnost, která následovala, zažívala méně variabilní klimatické změny a vytěžila z nich svůj rozvoj. Jiné studie ukazují, jak spolu těsně souvisejí i války a klima. S velkými vlnami válek v posledním tisíciletí je spojeno neobvykle studené klima např. v Číně.

podle New Scientist, 2011, č. 2796, s. 16

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail