Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Stříbrujáři na Expu Science Asia v jordánském Ammánu (viz článek http://www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1666-stribrujari-na-expo-science-asia-v-jordanskem-ammanu) úspěšně demonstrovali pokus na téma atmosférický tlak, podtlak, stavová rovnice a hoření. Rádi se o něj podělí i se čtenáři Třípólu.
Trocha teorie úvodem
Atmosférický tlak je vyvolán zemskou atmosférou, resp. tíhou vzduchového sloupce. Jeho značka je pa, jednotka Pa (pascal). Závisí na místě na zeměkouli, jeho nadmořské výšce, hustotě vzduchu, tíhovém zrychlení a okamžitých atmosférických podmínkách (teplotě vzduchu). Tzv. „normální atmosférický tlak“ má dohodou stanovenou hodnotou 101 325 Pa.
Podtlak je tlak plynu menší než tlak plynu v okolí. Podtlak je např. uvnitř baňky žárovky.
Přetlak je tlak plynu větší než tlak plynu v okolí. Příkladem je Přetlak je např. v pneumatice auta.
Magdeburské polokoule – v historii kovové dobře přiléhající a těsnící polokoule, ze kterých byl odčerpán vzduch. Koule u sebe držely „přilepené“ díky tlakové síle okolního vzduchu. Tento experiment předvedl v roce 1654 před císařem magdeburský starosta a fyzik Otto von Guericke s vývěvou vlastní výroby – půlmetrové měděné polokoule od sebe tehdy neoddělily ani dvě koňská patnáctispřeží, ale šly od sebe hladce, jakmile demonstrátor vyrovnal kohoutem vnitřní podtlak s okolním vzduchem.
Pomůcky pro náš pokus
Vyšší sklenička, hladká čtvercová podložka, čtverec vystřižený z kuchyňských papírových utěrek, voda, deset zápalek, zapalovač, kádinky s nápoji.
Provedení
Namočíme čtverec z papírové utěrky a uhladíme jej na čtvercové podložce. Z deseti sirek postavíme pyramidu a zapálíme ji. Po rozhoření ji překlopíme vyšší skleničkou a přitlačíme ji těsně k destičce. Počkáme, až oheň pod sklenicí dohoří. Poté kolem skleničky na čtvercovou podložku naskládáme kádinky s nápoji. Celou soustavu za překlopenou skleničku zvedneme.
Vysvětlení
Hořící pyramida ze sirek ohřeje vzduch ve skleničce. Vzduch se rozpíná a částečně ze sklenice uniká. Po určité době se část kyslíku ze skleničky spotřebuje a pyramida ze sirek zhasne. Teplý vzduch se začne ochlazovat, jeho tlak se zmenšuje a ve skleničce vzniká podtlak. Podložka i se skleničkami je zdola přitlačována ke sklenici tlakovou silou okolního vzduchu. Mokrá papírová utěrka funguje jako těsnění.
Tohoto jevu využívají podtlakové držáky pro nošení skel a zrcadel. Otto von Guericke svým pokusem vyvrátil filosofické představy o „horror vacui“ – strachu z prázdnoty – a ukázal obrovskou velikost tlaku, kterým na nás působí okolní vzduch (Magdeburské polokoule).
Možné obměny
F místo skleniček lze přenášet i plechovky s nápoji
F místo pyramidy ze sirek lze do kousku modelíny napíchat sirky a všechny zapálit
F experimentujte, foťte a zaznamenávejte svá NEJ – největší přenesená deska, nejtěžší přenesený náklad, nejoriginálnější funkční nosič apod.
Délka pokusu
Příprava pokusu a příprava všech pomůcek |
5 minut |
Realizace pokusu |
3 minuty |
Úklid |
5 minut |
Celkem |
13 minut |
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.