Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
(Hrátky s plyny - 2. díl)
Co budeme potřebovat:
Skleničku se síťkou, pohlednici, vodu, potravinářské barvivo a fotomisku (obr. 3).
Příprava:
Pro výrobu skleničky se síťkou potřebujeme vhodnou skleničku (měla by mít vhodný okraj – rovný a hladký – a objem kolem 3 dcl). Na okraj skleničky nalepíme kvalitním lepidlem bílou vypnutou síťku (kousek staré záclony nebo kousek punčochy). Měli bychom si dát záležet, aby síťka byla co nejméně vidět. Okraje začistíme tak, aby byly zcela hladké.
Jak na to:
Do sklenice se síťkou nalijeme až po okraj vodu. Pohlednicí překryjeme skleničku a při jejím stálém přidržování ji otočíme dnem vzhůru. Pomalu přestaneme pohlednici přidržovat. Pohlednice drží na skleničce a voda nevyteče. Opatrně stáhneme pohlednici, voda přesto nevyteče. Stačí však skleničku pouze naklonit nebo skleničkou zatřást a voda vyteče (obr. 4).
Vysvětlení:
Tlak vody ve skleničce na pohlednici je menší než vnější tlak vzduchu na pohlednici. Po odebrání pohlednice zastanou její úlohu povrchové blanky na očkách síťky.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.