Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 195

Sluncem poháněná „Slunečnice“

Speciální sluneční zařízení IBM Sunflower vyrábí elektřinu, teplo i čistou pitnou vodu. Má se stát prvním zařízením, které poskytne elektrickou energii, vodu a teplo pro komunity ve vzdálených oblastech bez centrální elektrické sítě.

Fotogalerie (2)
IBM Slunečnice – soustava vodou chlazených fotovoltaických panelů;každá taková Slunečnice může zásobovat energií několik domů

Deset metrů vysoké zařízení se slunečními články se může přepravovat v jediném kontejneru do kterékoliv lokality. Vyvíjí jej švýcarská firma Airlight Energy of Biasca. Kromě čisté vody a elektřiny může produkovat i teplo a po přidání tepelného čerpadla i chlad.

Účinnější než fotovoltaické panely

Základem technologie je vodou chlazený sluneční panel vyvinutý Bruno Michelem a kol. ze společnosti IBM. Zrcadla na stojanu podobném slunečnici směrují sluneční paprsky na šest panelů, kde se sluneční světlo 2 000krát zkoncentruje. Každý panel obsahuje 25 čipů, které se ochlazují vodou proudící v mikrokanálcích umístěných pod panely. Kanálky odvádějí teplo v takové míře, že mikročipy mohou pracovat při optimální provozní teplotě. To činí zařízení Sunflower účinnějším než jsou existující fotovoltaické panely. Díky tomu je k výrobě stejného množství elektřiny třeba pouze čtvrtina panelů. Toto zařízení je proto i levnější. V příbřežních oblastech může ohřátá voda pohánět odsolovací zařízení, rovněž vyvinutá ve společnosti IBM. Vyprodukované teplo ohřívá mořskou vodu, vodní páry procházejí polymerovou membránou a potom kondenzují v oddělené komoře. Celý proces se opakuje třikrát,aby byla získaná sladká voda co nejčistší. IBM tvrdí, že lze za den vyprodukovat 2 500 l pitné vody. Mimo příbřežní oblasti lze místo odsolovacího zařízení připojit zařízení na čištění vody.

Sluneční zrcadla z metalizované fólie

Sluneční zrcadla, jindy vyráběná z těžkého a drahého leštěného skla, jsou v zařízení Sunflower z metalizované fólie. Ze stejného materiálu se vyrábějí obaly pro smažené brambůrky a čokoládu.

Při zkouškách 18tizrcadlového prototypu se ukázalo, že při přeměně slunečního záření toto zařízení dosahuje při výrobě elektřiny účinnosti 30 % a až 50 % v případě produkce tepla.

Zařízení s 36 zrcadly by mělo poskytnout elektrický výkon 12 kW a tepelný výkon 20 kW při slunečním svitu 10 h denně. Společnost Airlight plánuje začátkem roku 2016 uskutečnit polní zkoušky v sedmi vzdálených oblastech, pravděpodobně v Maroku a Indii. Na trh má být výrobek uveden v roce 2017. Uvádí se, že toto zařízení bude vyžadovat minimální údržbu.

Podle: Paul Marks: Sun-powered sunflower. New Scientist, 2014, č. 2989, s. 19.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Vodík jako palivo budoucnosti

Investice do vodíkových technologií v posledních letech rostou. Loni dosáhly v Evropě rekordních téměř 22 miliard korun a dál se zvyšují. Hlavním cílem je snížit cenu vodíku, což by souběžně s budováním infrastruktury mělo urychlit energetické využití vodíku především v dopravě.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail