Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 226

Sluncem poháněná „Slunečnice“

Speciální sluneční zařízení IBM Sunflower vyrábí elektřinu, teplo i čistou pitnou vodu. Má se stát prvním zařízením, které poskytne elektrickou energii, vodu a teplo pro komunity ve vzdálených oblastech bez centrální elektrické sítě.

Fotogalerie (2)
IBM Slunečnice – soustava vodou chlazených fotovoltaických panelů;každá taková Slunečnice může zásobovat energií několik domů

Deset metrů vysoké zařízení se slunečními články se může přepravovat v jediném kontejneru do kterékoliv lokality. Vyvíjí jej švýcarská firma Airlight Energy of Biasca. Kromě čisté vody a elektřiny může produkovat i teplo a po přidání tepelného čerpadla i chlad.

Účinnější než fotovoltaické panely

Základem technologie je vodou chlazený sluneční panel vyvinutý Bruno Michelem a kol. ze společnosti IBM. Zrcadla na stojanu podobném slunečnici směrují sluneční paprsky na šest panelů, kde se sluneční světlo 2 000krát zkoncentruje. Každý panel obsahuje 25 čipů, které se ochlazují vodou proudící v mikrokanálcích umístěných pod panely. Kanálky odvádějí teplo v takové míře, že mikročipy mohou pracovat při optimální provozní teplotě. To činí zařízení Sunflower účinnějším než jsou existující fotovoltaické panely. Díky tomu je k výrobě stejného množství elektřiny třeba pouze čtvrtina panelů. Toto zařízení je proto i levnější. V příbřežních oblastech může ohřátá voda pohánět odsolovací zařízení, rovněž vyvinutá ve společnosti IBM. Vyprodukované teplo ohřívá mořskou vodu, vodní páry procházejí polymerovou membránou a potom kondenzují v oddělené komoře. Celý proces se opakuje třikrát,aby byla získaná sladká voda co nejčistší. IBM tvrdí, že lze za den vyprodukovat 2 500 l pitné vody. Mimo příbřežní oblasti lze místo odsolovacího zařízení připojit zařízení na čištění vody.

Sluneční zrcadla z metalizované fólie

Sluneční zrcadla, jindy vyráběná z těžkého a drahého leštěného skla, jsou v zařízení Sunflower z metalizované fólie. Ze stejného materiálu se vyrábějí obaly pro smažené brambůrky a čokoládu.

Při zkouškách 18tizrcadlového prototypu se ukázalo, že při přeměně slunečního záření toto zařízení dosahuje při výrobě elektřiny účinnosti 30 % a až 50 % v případě produkce tepla.

Zařízení s 36 zrcadly by mělo poskytnout elektrický výkon 12 kW a tepelný výkon 20 kW při slunečním svitu 10 h denně. Společnost Airlight plánuje začátkem roku 2016 uskutečnit polní zkoušky v sedmi vzdálených oblastech, pravděpodobně v Maroku a Indii. Na trh má být výrobek uveden v roce 2017. Uvádí se, že toto zařízení bude vyžadovat minimální údržbu.

Podle: Paul Marks: Sun-powered sunflower. New Scientist, 2014, č. 2989, s. 19.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail