Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 205

Evropa hledá energetickou soběstačnost

V důsledku války na Ukrajině hledá Evropská unie řešení, jak se zbavit závislosti na ruském zemním plynu a ropě. Současně přibývají i projekty, jejichž cílem je posílit soběstačnost také v oblasti obnovitelných zdrojů. Na Sicílii vznikne největší evropská továrna na výrobu fotovoltaických panelů, ve Francii první integrovaná megatovárna na výrobu větrných elektráren na světě a v Portugalsku závod na zpracování lithia pro výrobu baterií pro elektromobily.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

TANGO

Projekt TANGO (iTaliAN pv Giga factOry) na výrobu solárních panelů společnosti Enel Green Power v Katánii na Sicílii bude největší evropskou továrnou na výrobu výkonných bifaciálních (oboustranných) fotovoltaických modulů. Po spuštění se celková evropská kapacita výroby solárních panelů zvýší ze současných 200 MW ročně na 3 GW, tedy 15 krát. Solární elektrárny s výkonem 3 GW jsou v evropských podmínkách schopné vyrobit za rok asi 5,5 TWh proudu, což představuje ekvivalent k téměř 1,2 miliardě krychlových metrů plynu a zároveň úsporu až 25 milionů tun CO2. Zahájení výroby se očekává v září roku 2023, plný provoz v červenci o rok později. Celková investice za asi 600 milionů EUR přinese Sicílii přibližně tisíc pracovních míst a Itálii vystřelí na přední místo v solárních technologiích v Evropě.

Větrné turbíny

Společnost Siemens Gamesa zahájila ve francouzském Le Havre výstavbu největšího průmyslového komplexu spojeného s obnovitelnými zdroji energie v Evropě. Zahrnuje pod jednou střechou výrobu offshore gondol větrných turbín s přímým pohonem a patentovaných Integral Blades lopatek. Součástí závodu bude instalační námořní uzel, který umožní přímé nakládání komponent do plavidel a také specializované školicí středisko. Podnik už má první objednávky na instalaci 2,5 GW v zátoce Saint Brieuc, dohoda podepsaná s francouzskou vládou počítá s 18 GW do roku 2035. Na výrobě prvních gondol a lopatek pracuje v současné době 500 zaměstnanců, cílový stav do roku 2023 je 750 přímých a nepřímých pracovních míst. Továrna v Le Havre má být hlavním motorem ekonomického růstu Normandie a celého francouzského offshore větrného průmyslu.

Baterie

Nedílnou součástí energetiky budoucnosti je rovněž elektromobilita. Výroba baterií je však v současné době dominantní záležitostí Číny, kde se vyrábí 80 % všech baterií pro elektromobily na světě. Počátkem roku 2020 byly v Evropě v provozu pouze čtyři závody na výrobu baterií pro elektromobily: Samsung v maďarském Göd, LG ve Wroclawi v Polsku, německý závod Leclanché ve Willstättu a závod Envision AESC v Sunderlandu ve Velké Británii. Do roku 2025 by jich ale mělo být v Evropě přes 30, což zvýší výrobní kapacitu přibližně na 590 GWh a do roku 2030 by pak mohla mít Evropa roční výrobní kapacitu lithium-iontových článků asi 785 GWh, což je více než současná celosvětová kapacita.

Podmínkou realizace těchto plánů je ovšem dostatek lithia. Mezinárodní energetická agentura očekává, že poptávka po lithiu do roku 2040 kvůli rozvoji elektromobility raketově vzroste až o 4 000 %. Šedesát procent současné těžby tohoto lehkého kovu ale nyní pochází z Číny. V Evropě jsou jeho největší ložiska v Portugalsku, proto se tamní energetická společnost Galp Energia a švédský výrobce baterií Northvolt nedávno dohodli na spolupráci při výstavbě největšího evropského závodu na zpracování lithia v přístavním portugalském městě Setúbal. Investice ve výši 700 milionů eur přinese regionu více než 1 500 pracovních míst. Obě společnosti doufají, že nastartují zásadní změnu, která povede k pozici Evropy jako lídra celého odvětví. Podle prognóz společnosti Bloomberg NEF a evropského sdružení Eurobat by se podíl Evropy na bateriovém průmyslu celého světa mohl do roku 2030 zvýšit ze současných 7 % na 31 % a jeho hodnota by měla vzrůst na 35 miliard eur.

Zdroje:

https://www.siemensgamesa.com/en-int/newsroom/2022/03/220330-siemens-gamesa-press-release-le-havre-start-of-production

https://www.nsenergybusiness.com/news/siemens-gamesa-starts-manufacturing-in-le-havre-france/

https://www.enel.com/media/explore/search-press-releases/press/2022/04/enel-green-power-signs-grant-agreement-with-the-eu-for-solar-panel-gigafactory-in-italy

https://www.nsenergybusiness.com/news/enel-green-power-signs-grant-agreement-with-the-eu-for-solar-panel-gigafactory-in-italy/

https://www.pv-magazine.com/2022/04/01/enel-european-commission-sign-grant-agreement-for-3-gw-italian-module-factory/

https://www.fleeteurope.com/en/new-energies/europe/features/how-europe-aims-achieve-battery-independence-china?a=FJA05&t%5B0%5D=Charging&t%5B1%5D=Connectivity&curl=1

https://industryeurope.com/sectors/metals-mining/galp-and-northvolt-to-build-largest-lithium-plant-in-europe/

https://www.nsenergybusiness.com/features/energy-crisis-in-europe-a-preventable-new-normal/

https://northvolt.com/articles/aurora-setubal/

https://www.galp.com/corp/en/media/press-releases/press-release/id/1334/galp-and-northvolt-select-setubal-to-build-advanced-lithium-conversion-unit

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Test kontejnerů pro přepravu jaderného paliva z výzkumných reaktorů do USA

ÚJV Řež úspěšně otestovala nový univerzální kontejner pro přepravu použitého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA.

AI bude „game changer" pro telekomunikační průmysl

Obrovská popularita, kterou ChatGPT získal od svého spuštění v listopadu 2022, vzbudila velký zájem o generativní nástroje umělé inteligence.

Zrození kvantové teorie – filosofie, věda a experiment

Kde se vzalo vědecké myšlení? Co bylo na počátku kvantové teorie? Proč museli velcí vědci myslet filosoficky? Jak změnila kvantová teorie fyziku? Čím obohatit výuku na školách?

Časopis Rozhledy matematicko-fyzikální

Recenzovaný časopis s úžasnou tradicí - letos vychází již 98. ročník! - je zaměřený na středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a informatiku a na jejich profesory, ale ...

Studenti – zahajuje se speciální studium pro kabeláře!

Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail