Článků v rubrice: 3071

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10. měsíci, bude trvat 42 měsíců (od prosince 2023 do června 2027) a jeho cílem je revoluční návrh, implementace a identifikování výhod stejnosměrných (DC) řešení, která umožní inteligentnější, efektivnější a ekologičtější energetickou infrastrukturu.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské dny – i když účinky by pro nás byly pravděpodobně nepostřehnutelné.

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by mohl zabránit tomu, aby ledovce narušily klíčové oceánské proudy. Ve hře však mohou být i další faktory.

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho vesmíru a pomoci pochopit, proč je náš pozorovatelný vesmír tvořen ze hmoty a ne antihmoty. Vědci objevili nejtěžší dosud známé jádro antihmoty pomocí urychlovače částic. Našli stopy této antihmoty mezi stopami částic z 6 miliard srážek v relativistickém urychlovači těžkých iontů (RHIC) v Brookhaven National Laboratory v New Yorku.

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu. Protein, v podstatě neviditelný pro techniky strukturní biologie, deaktivuje protein podporující rakovinu tím, že jeho molekuly nalepí do jakéhosi zásobníku. Údaje z lidských rakovinných buněčných linií a vzorků rakoviny od různorodé kohorty pacientů podporují zjištění o roli tohoto mechanismu v progresi rakoviny. Studie se většinou zaměřila na rakovinu prostaty, druhou nejčastější rakovinu u mužů. Vědci však očekávají, že stejný mechanismus může hrát roli i u jiných typů rakoviny.

Světový energetický výhled

Vlajková loď Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA ), sborník Světový energetický výhled publikovaný každoročně od roku 1998, je nejspolehlivějším a nejuznávanějším globálním zdrojem energetických analýz a projekcí. Identifikuje a zkoumá největší trendy v poptávce a nabídce energií, zkoumá energetickou bezpečnost, emise a hospodářský rozvoj. Pokrývá celý energetický systém a používá přístup založený na scénářích, aby dobře zobrazil hlavní volby, jejich důsledky i možné či nepředvídané události, které jsou před námi. Ilustruje také, jak může být vývoj energetického systému ovlivněn změnou klíčových proměnných, včetně energetické politiky přijímané vládami po celém světě. Dokument je nabitý statistikami a názornými grafy jak z oblasti energetických komodit, tak situace jednotlivých regionů.

... 1 « 9 10 11 12 13 14 15 » 512 ...

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail