Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Vzpomínáte si na pejska Aibo? Na slavného prvního robotického psa? Pořizovaly si ho nejen rodiny jako hračku pro své děti, ale i osamělí lidé jako společníka. Jeho umělá inteligence nyní poslouží k měření spotřeby elektřiny domácností!
Společnost Sony chce použít umělou inteligenci vyvinutou pro Aiba do svých připravovaných systémů měření spotřeby všech domácích elektrických spotřebičů. V roce 2013 Sony založilo technologickou firmu Informetis Co., která vyvíjí systém kontroly spotřeby televizorů, chladniček a dalších zařízení. Systém současně umožňuje zobrazování údajů o okamžité spotřebě na smartphonech jejich uživatelů. To vše zvládne malá destička velikosti krabičky od cigaret připojená k rozvodné skříni domácnosti.
Informetis se rozhodla použít umělou inteligenci robopsa Aibo pro jeho skvělou schopnost rychle posoudit situaci, rozhodovat, správně reagovat a přitom se učit z vlastních zkušeností. V domácnosti umělá inteligence analyzuje elektrické proudy tekoucí přes domácí rozvodnou skříň.
Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) plánuje v Tokyu nasadit zkušebně systém v březnu 2015 do 300 domácností. Na základě sebraných dat pak společnost plánuje nabídnout uživatelům novou službu –poradenství, jak šetřit energií u každého konkrétního elektrospotřebiče.
(Podle The Asahi Shimbun, 22. 1. 2015)
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.