Besedy o energetice běží ve školách už 23 let
Ve Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku proběhla první osvětová beseda „Energie – budoucnost lidstva“ v novém školním roce.
Technologie by nám měly usnadnit život a zefektivnit práci. Ale mnohdy tomu tak není – zastaralé technologie nám drahocenný čas ubírají. Podle údajů týmu Atlas VPN ztrácejí mileniálové v průměru 19,3 minut denně kvůli zastaralé technologii na pracovišti, což dohromady znamená ohromujících 84 hodin nebo 10,5 dní pracovní doby za rok. (Jako mileniálové se označují lidé narození v 80. létech přibližně do r. 1995.) Podobně jsou na tom také pracovníci generace X, resp. generace Z, kteří ztrácejí přibližně 18,8 minut - téměř 82 hodin ročně, resp. 18,2 minut – 79 hodin ročně. (Jako generace X se označují lidé narození mezi lety 1965 a 1980, jako generace Z se označují lidé narození od r. 1995 do r. 2010.)
Čísla jsou založena na údajích společnosti Skynova, která se počátkem roku 2023 dotazovala 1 009 Američanů ohledně jejich pracovních technologií. Roční odhady byly vypočteny vynásobením průměrné doby ztracené za den v důsledku zastaralé technologie počtem pracovních dnů v roce.
Podle odvětví
Podíváme-li se na čísla podle odvětví, je to zejména finanční sektor, který hlásí nejvíce ztrátového času kvůli zastaralým technologiím na pracovišti – průměrně 23,7 minut denně nebo přibližně 103 hodin ročně. Zajímavé je, že ve srovnání s ostatními sektory má finanční sektor nejnovější technologie s průměrným stářím 3,7 roku.
Zastaralá technologie je také významným problémem ve zdravotnictví. Spotřebovává v průměru 23 minut denně (nebo téměř 100 hodin ročně) času pracovníků.
Pracovníci ve vládním i maloobchodním sektoru promarní řešením zastaralých technologií v průměru 19,4 minut denní pracovní doby, což činí 84 hodin ročně.
V pohostinství a potravinářském a nápojovém průmyslu spotřebovává zastaralá technologie 18,2 minut denního času pracovníka – 79 hodin ročně. Podobně lidé v odvětví informačních technologií přicházejí kvůli problémům o přibližně 17,1 minut denně – více než 74 hodin ročně.
A konečně pracovníky ve školství stojí zastaralé technologie 16,6 minut denního času – 72 hodin ročně).
Náklady na zastaralou technologii
Přestože je snížení nákladů prioritou pro mnoho majitelů podniků, často neberou v úvahu dlouhodobé důsledky zastaralé technologie, jimiž je neefektivita a zranitelná místa, která mohou v průběhu času vést ke zvýšení nákladů.
Zastaralé technologie a zastaralý software mohou učinit organizaci zranitelnější vůči zneužití, a to jak z interních, tak externích zdrojů. Pokud organizace neudržuje své operační systémy a software aktuální, .riskuje, že při kybernetickém útoku přijde o data či cenné informace společnosti.
Ačkoli může být novější technologie dražší, při neprovedení upgradu budou náklady na používání zastaralé technologie i nadále růst. Investice do nových technologií mohou v konečném důsledku vést k dlouhodobým úsporám a zvýšení efektivity a bezpečnosti pro podniky.
Co dalšího vyplynulo z průzkumu
Deset kancelářských technologií, na nichž pracovníci ztrácejí nejvíc času:
Fax, účetní systém, Microsoft Office, skladový systém, kopírka, tiskárna, klávesnice, myš, telefon, speciální softwarové programy.
Ve Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku proběhla první osvětová beseda „Energie – budoucnost lidstva“ v novém školním roce.
Borovice wolemie vznešená (Wollemia nobilis) byla považována za vyhynulou. Podle fosilních nálezů měla vyhynout před dvěma miliony let. V roce 1994 objevili turisté v pískovcových skalách ...
Jediný celosupravodivý stelarátor na světě byl v roce 2015 spuštěn v německém Greifsfaldu v Ústavu fyziky plazmatu Maxe Plancka. Po dlouhodobé odstávce je nyní připraven vylepšit ...
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.