21. května 2025
AI bez USA a Číny? Evropské AI modely ztrácejí na zámořskou konkurenci jen asi rok vývoje
Náskok čínských i amerických AI modelů na evropskou špičku narůstá, není ale nedostižný. Stojí za ním především nedostatek investic ze soukromého sektoru i pasivita evropských firem v používání nástrojů umělé inteligence. V takovém případě hrozí, že se „large language modely“ mohou stát stejně strategickým zdrojem, jako je zemní plyn, ropa nebo další kritické suroviny. Přestože jsou právě teď velké zámořské firmy jako OpenAI nebo Google nezpochybnitelnými lídry, o konečné podobě světového trhu není ještě zdaleka rozhodnuto. Na pomyslný trůn může podle Vojtěcha Komendy z AI Excellence usednout někdo úplně jiný.
Pokud evropské technologické firmy dokážou nabídnout kvalitní model umělé inteligence, ostatní společnosti ze starého kontinentu nebudou muset nakupovat řešení z ciziny – s největší pravděpodobností ze Spojených států amerických. Díky tomu velký objem finančních prostředků zůstane v Evropě, kde jej vývojáři vloží do dalšího rozvoje svých modelů, a technologická propast se tak může zmenšovat. Pokud by však převládlo využívání amerických řešení, hrozí, že se AI může stát doslova strategickým zdrojem. Evropa v tomto ohledu musí být soběstačná pro případ krize. Dramatický geopolitický vývoj posledních dnů a týdnů to jasně ukazuje.
Rozdíl mezi USA a Evropou vytváří nedostatek rizikového kapitálu
Evropské modely existují a některé z nich nejsou vůbec špatné. Ukazuje se, že vývoj čistě „domácího“ modelu je reálný a nemusí se do něj nasypat horentní sumy jako v případě OpenAI, kde investice dosahovaly miliard dolarů. Z hlediska dalšího vývoje tak bude záležet na tom, zda evropské firmy budou ochotné používat ryze domácí řešení, nebo zůstanou výhradně u toho amerického, popřípadě zvolí rozumnou kombinaci obojího. Ve vývoji zaostávají evropské modely ve srovnání s OpenAI pouze o rok, což se sice z pohledu aktuální situace na trhu může zdát propastné, nicméně z hlediska obecného rozvoje nejde o náskok nedostižitelný. Na většinu procesů, v nichž se dnes v českých a evropských firmách AI využívá, navíc evropská řešení bohatě stačí.
Jenže konkurence nespí a do vývoje investuje další finanční prostředky. Hlavním důvodem technologické ztráty je nedostatek rizikového kapitálu v rámci Evropy. OpenAI totiž i po letech stále jede na dluh a není ziskovou firmou. Investoři v ní ale vidí příležitost, takže na rozvoj poskytují finanční prostředky v hodnotě miliard dolarů. To se v Evropě bohužel nestane, rozhodně ne v takové míře. Evropští investoři prostředky investují v USA a financování sektoru se tedy doplňuje dotacemi z veřejných peněz. Výsledkem je, že žádná evropská firma, která se umělou inteligencí zabývá, zatím nemůže vyrůst do podobných rozměrů.
Konkurenční výhoda Evropy? Strach firem o bezpečnost dat
Vývoj umělé inteligence na území starého kontinentu v současnosti táhnou především Francie, Německo, případně Finsko. Evropskou jedničkou ve vývoji foundation modelů je francouzský Mistral, který už například u nás v AI Excellence integrujeme do řešení pro české firmy a s nímž lze velice dobře pracovat. Obrovskou konkurenční výhodou evropských AI nástrojů může být obava o bezpečnost dat. OpenAI i Google na serverech přijímají data od svých uživatelů do cloudových řešení a pro některé firmy může právě toto být nepřijatelné.
Máme českou stopu
Mistral, podobně jako třeba společnost Meta, naopak umožňuje nasadit AI řešení na vlastní infrastrukturu firem, což u největších hráčů na poli AI není možné. Pro spoustu evropských firem je tedy Mistral relevantní variantou. A pro ty české je důležité, že se jedná o model, který už hovoří obstojně česky. Zajímavým příslibem do budoucna je také projekt velkého jazykového modelu pod názvem OpenEuroLLM. V EU získal dotaci v hodnotě 52 milionů eur, což je však v porovnání s investicemi v USA propastně málo. Výzkum má i českou stopu, koordinátorem projektu je profesor Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Jedinou cestou, jak dohnat zámořské trhy, je začít evropské modely používat, případně do nich investovat. Dohnat manko se dá, Čína to se svým DeepSeekem jasně ukazuje. Bude to ale dlouhodobě kapitálově náročné, i francouzský Mistral je podobně jako jeho konkurence ztrátový. Jenže místo evropských dotací je potřeba získat rizikový kapitál, který vývoj evropských modelů posune dopředu. V současnosti je světovou jedničkou OpenAI, otázkou však zůstává, zda uspěje i komerčně. Nelze vyloučit, že se na ni bude vzpomínat jako na průkopníka, uspět ale může nakonec někdo úplně jiný. Příkladů padlých hegemonů v některé oblasti IT trhu jako Internet Explorer nebo Skype zná historie dost a dost.
Poznámka redakce
V České republice existuje několik významných společností a iniciativ zaměřených na umělou inteligenci (AI). Mezi ně patří například:
- European Centre of AI Excellence: Toto centrum je součástí strategie České republiky na podporu výzkumu a inovací v oblasti AI. Cílem je vytvořit prostředí pro excelentní výzkum a rozvoj AI, který bude podporovat jak veřejný, tak soukromý sektor1.
- InovecTech: Tato společnost se specializuje na implementaci AI v průmyslu, poskytuje AI konzultace pro stroje a sklady s využitím pokročilého zpracování obrazu4.
- AI Master: Tato firma pomáhá odstraňovat nejistoty při najímání tím, že spojuje společnosti s talenty v oblasti AI, kteří jsou certifikováni pomocí blockchainu5.
- ai a Rossum.ai: Tyto společnosti patří mezi ty, které v posledních letech získaly značné investice a jsou významnými hráči na trhu AI v Česku6.
Tyto iniciativy a společnosti jsou součástí širšího úsilí o posílení pozice České republiky v oblasti umělé inteligence na evropské i globální úrovni.
Tip: Nejrozšířenější evropský foundation model, francouzský Mistral, je možné si vyzkoušet zde https://chat.mistral.ai/chat
Zdroje: komentář Vojtěcha Komendy, CEO společnosti AI Excellence
36 Top AI (Artificial Intelligence) Companies in Czech Republic · April 2025 | F6S
Czech Republic AI Strategy Report - European Commission