Praktické informace

Článků v rubrice: 80

Jak připravit dům na první mrazy

Udělali jste skutečně všechno pro ideální přípravu svého domu na zimní období? Zorientovat se v nejdůležitějších opatřeních před nástupem mínusových venkovních teplot vám pomůže několik tipů firmy LOMAX & Co spol. s.r.o., největšího výrobce garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií, plotů a bran v ČR.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Bydlíme-li v novostavbě, starším domě nebo chceme zazimovat celoročně obývanou rekreační stavbu, vždy se budeme muset zaměřit na zhruba stejná opatření. Ta se týkají především střechy, komína, oken, dveří a topného systému. Pokud je podceníme, nemusí hned při prvních mrazech dojít na dramatické scénáře, jako je třeba zatékání střechou či nefunkční kotel. Znepříjemnit život však dovedou i zdánlivé detaily, mezi které v zimní sezóně patří například netěsné spáry u oken a vchodových dveří či proti mrazu neošetřený zámek u vrat garáže. Mnoho starostí si můžeme už předem ušetřit tím, že si na stavbu vybíráme materiály a výrobky v takovém provedení a kvalitě, která má jen minimální nároky na zimní údržbu.

Spolehlivá střecha je základem bezpečnosti domu

Základem podzimní kontroly každé střechy by měla být vizuální prohlídka stavu krytiny. Na ní se zvláště u déle sloužících materiálů mohou uvolnit střešní tašky či ucpat odvodňovací systém. Zkontrolovat bychom měli i všechny detaily střešní konstrukce, což znamená hřebenáče, nároží i úžlabí střechy, kde velmi často vlivem netěsností zatéká. Hlavně v případě obytného podkroví je na místě ujistit se před zimou o tom, že nikde v interiéru nejsou patrné stopy po průsacích vody ze střešní konstrukce. Důležitým exteriérovým opatřením pro bezpečnost každé střechy jsou pak nainstalované prvky sloužící jako ochrana proti přívalům sněhu. Ty samozřejmě odpovídají klimatickým poměrům dané lokality. V podmínkách České republiky platí, že do 400 metrů nad mořem není třeba na střechu montovat sněhové zábrany. V oblastech vyšších, tedy 600 až 900 metrů nad mořem, už je však nutné instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Sněhové zábrany se v těchto lokalitách doporučuje umístit na každou střechu o sklonu vyšším než 10°.

 

Komín musí vidět odborník

V případě komínů už čtvrtým rokem vyžaduje zákon pravidelnou roční kontrolu, a to osobou k tomu odborně způsobilou. Ta ji podle legislativy musí zaznamenat formou „Zprávy o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty“. S pravidly pro údržbu komína se můžeme podrobně seznámit v NV 91/2010 Sb. §4, kde jsou stanoveny intervaly pro čištění komína i celé spalinové cesty. Čištění spalinové cesty si teoreticky může provádět každý uživatel sám, ale obecně se to nedoporučuje. Vždy je lepší tuto činnost přenechat odborníkovi, jinak může dojít k nevratným škodám. Komíny větších rozměrů je vhodné opatřit trvalou stříškou. Do komína totiž může za zimu vniknout poměrně velké množství vody, což se obvykle projevuje skvrnami na omítce vnitřních stěn.

 

Netěsné dveře a okna způsobují až polovinu tepelných ztrát

Kromě mytí skel a rámů bychom si před zimou měli prověřit, zda se nám dveřní a okenní křídla správně pohybují a zda dostatečně těsní. Většinu současných dveří a oken, ať už plastových, dřevěných či hliníkových, je sice možné seřídit podle návodu výrobce, ale takový zásah vyžaduje zkušenost. Vzhledem k tomu, že neodborný zákrok může situaci výrazně zhoršit, je nejlepší se poradit s odbornou firmou, která seřízení zvládne bez zbytečných komplikací. Největší pozornost bychom však měli věnovat kontrole stavu těsnění, a to zvláště u starších výrobků. Právě netěsné výplně stavebních otvorů, jako jsou okna a dveře, totiž snižují teplotu v kritických místech, jakými jsou rám a ostění v jejich těsné blízkosti, a to až o několik stupňů. Tam pak voda zvýšeně kondenzuje, špalety vlhnou, plesniví a vznikají jiné závažné problémy, které se mylně přičítají nekvalitním výrobkům.

 

Špatné těsnění tedy většinou nesouvisí s nízkou kvalitou dveří či oken. Způsobit jej mohou také usazené nečistoty a poškození špatnou údržbou. Proto by se mělo těsnění před zimou ošetřit, a to po celém obvodu rámů i křídel. K tomu jsou vhodná například maziva na silikonové bázi.

Bližší informace

Lubomír Valenta, mobil.: +420 724 824 284, e-mail: press@lomax.cz

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zelená ideologie nefunguje, ale Německo v ní pokračuje

V časopise popularizujícím vědu a techniku nedáváme prostor politice ani jiným ideologiím. V tomto článku uděláme výjimku potvrzující pravidlo - ona totiž Energiewende, grandiózní ...

Rozkládající se plasty mohou ničit umělecká díla

Práce konzervátorů uměleckých děl může být jako detektivka. Pomocí pokročilých vědeckých technik analyzují fyzikální a chemické vlastnosti uměleckých děl, probírají ...

Fyziklání 2023

Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty?

Strava s vysokým obsahem tuku může snížit schopnost mozku regulovat příjem potravy

Pravidelná či dlouhodobá konzumace stravy s vysokým obsahem tuku, resp. kalorií, může snížit schopnost mozku regulovat příjem kalorií. Nový výzkum na potkanech publikovaný v Časopis ...

Co je nejcennější v online prostoru? Jednoznačně identita!

Digitální identita se stala jednou z nejcennějších komodit na světě. V důsledku toho je v plném proudu revoluce v interakci jednotlivců s veřejnými institucemi i soukromými organizacemi.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail