Lunární rover pro malé náklady
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Udělali jste skutečně všechno pro ideální přípravu svého domu na zimní období? Zorientovat se v nejdůležitějších opatřeních před nástupem mínusových venkovních teplot vám pomůže několik tipů firmy LOMAX & Co spol. s.r.o., největšího výrobce garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií, plotů a bran v ČR.
Bydlíme-li v novostavbě, starším domě nebo chceme zazimovat celoročně obývanou rekreační stavbu, vždy se budeme muset zaměřit na zhruba stejná opatření. Ta se týkají především střechy, komína, oken, dveří a topného systému. Pokud je podceníme, nemusí hned při prvních mrazech dojít na dramatické scénáře, jako je třeba zatékání střechou či nefunkční kotel. Znepříjemnit život však dovedou i zdánlivé detaily, mezi které v zimní sezóně patří například netěsné spáry u oken a vchodových dveří či proti mrazu neošetřený zámek u vrat garáže. Mnoho starostí si můžeme už předem ušetřit tím, že si na stavbu vybíráme materiály a výrobky v takovém provedení a kvalitě, která má jen minimální nároky na zimní údržbu.
Základem podzimní kontroly každé střechy by měla být vizuální prohlídka stavu krytiny. Na ní se zvláště u déle sloužících materiálů mohou uvolnit střešní tašky či ucpat odvodňovací systém. Zkontrolovat bychom měli i všechny detaily střešní konstrukce, což znamená hřebenáče, nároží i úžlabí střechy, kde velmi často vlivem netěsností zatéká. Hlavně v případě obytného podkroví je na místě ujistit se před zimou o tom, že nikde v interiéru nejsou patrné stopy po průsacích vody ze střešní konstrukce. Důležitým exteriérovým opatřením pro bezpečnost každé střechy jsou pak nainstalované prvky sloužící jako ochrana proti přívalům sněhu. Ty samozřejmě odpovídají klimatickým poměrům dané lokality. V podmínkách České republiky platí, že do 400 metrů nad mořem není třeba na střechu montovat sněhové zábrany. V oblastech vyšších, tedy 600 až 900 metrů nad mořem, už je však nutné instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Sněhové zábrany se v těchto lokalitách doporučuje umístit na každou střechu o sklonu vyšším než 10°.
V případě komínů už čtvrtým rokem vyžaduje zákon pravidelnou roční kontrolu, a to osobou k tomu odborně způsobilou. Ta ji podle legislativy musí zaznamenat formou „Zprávy o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty“. S pravidly pro údržbu komína se můžeme podrobně seznámit v NV 91/2010 Sb. §4, kde jsou stanoveny intervaly pro čištění komína i celé spalinové cesty. Čištění spalinové cesty si teoreticky může provádět každý uživatel sám, ale obecně se to nedoporučuje. Vždy je lepší tuto činnost přenechat odborníkovi, jinak může dojít k nevratným škodám. Komíny větších rozměrů je vhodné opatřit trvalou stříškou. Do komína totiž může za zimu vniknout poměrně velké množství vody, což se obvykle projevuje skvrnami na omítce vnitřních stěn.
Kromě mytí skel a rámů bychom si před zimou měli prověřit, zda se nám dveřní a okenní křídla správně pohybují a zda dostatečně těsní. Většinu současných dveří a oken, ať už plastových, dřevěných či hliníkových, je sice možné seřídit podle návodu výrobce, ale takový zásah vyžaduje zkušenost. Vzhledem k tomu, že neodborný zákrok může situaci výrazně zhoršit, je nejlepší se poradit s odbornou firmou, která seřízení zvládne bez zbytečných komplikací. Největší pozornost bychom však měli věnovat kontrole stavu těsnění, a to zvláště u starších výrobků. Právě netěsné výplně stavebních otvorů, jako jsou okna a dveře, totiž snižují teplotu v kritických místech, jakými jsou rám a ostění v jejich těsné blízkosti, a to až o několik stupňů. Tam pak voda zvýšeně kondenzuje, špalety vlhnou, plesniví a vznikají jiné závažné problémy, které se mylně přičítají nekvalitním výrobkům.
Špatné těsnění tedy většinou nesouvisí s nízkou kvalitou dveří či oken. Způsobit jej mohou také usazené nečistoty a poškození špatnou údržbou. Proto by se mělo těsnění před zimou ošetřit, a to po celém obvodu rámů i křídel. K tomu jsou vhodná například maziva na silikonové bázi.
Lubomír Valenta, mobil.: +420 724 824 284, e-mail: press@lomax.cz
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...