Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Vytápění a ohřev teplé vody pomocí plynového kotle či ohřívače je sice velmi úsporné a pohodlné, avšak vyžaduje trvalou péči o technický stav zařízení a nepodcenění jak dostatečného přísunu vzduchu, tak i bezpečného odvodu spalin. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat hlavně „komínovým“ spotřebičům. Plynový hořák totiž spotřebovává kyslík a nedokonalým spalováním plynu vzniká oxid uhelnatý, který může způsobit i smrtelnou otravu. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak riziko těchto nehod snížit.
· Zajistěte dobré větrání místnosti, v níž je plynové zařízení umístěno.
· Udržujte spotřebič v dobrém technickém stavu a jednou ročně jej nechte zkontrolovat odborníkem.
· Pokud je to možné, umístěte spotřebič do technické místnosti, nikoli do koupelny.
· Pozor na bezchybný stav komína. Pravidelná kontrola kominíkem by měla být samozřejmostí.
· Udušení nedostatkem kyslíku – hoření plynu spotřebovává vzdušný kyslík. Při nedostatečném větrání místnosti se může jeho obsah ve vzduchu snížit natolik, že rapidně vzrůstá riziko mdlob a udušení.
· Otrava oxidem uhelnatým (CO) – tento zákeřný a vysoce toxický plyn vniká při nedokonalém spalování látek obsahujících uhlík, tedy i zemního plynu. Vzniká hlavně při špatném fungování hořáku a nedostatečném přístupu vzduchu ke spotřebiči. První pomocí při otravě je okamžité podání kyslíku. Oxid uhelnatý není cítit a je lehčí než vzduch.
· Otrava oxidem uhličitým (CO2) – zejména při nedostatečném odtahu spalin může u osob v místnosti s plynovým spotřebičem dojít k otravě oxidem uhličitým, který se začne hromadit v okolí. Tento nedýchatelný plyn je nebezpečný už v koncentraci 8 % až 10 %.
Oxid uhličitý (CO2)
Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu; při vyšších koncentracích může mít v ústech slabě nakyslou chuť. Je těžší než vzduch. Na 3 % v ovzduší člověk nereaguje, 5 % způsobuje závratě, nouzi o dech, ospalost, 8 % až 10 % bezvědomí a smrt. Při 20 % se člověk náhle zhroutí, smrt nastává do 5 až 10 minut.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.