Praktické informace

Článků v rubrice: 83

Když se doma zeptám, nikdo mi neodpoví...

Protože se mi na vysněnou Vysokou školu podařilo dostat až na čtvrtý pokus, jsem ve svých pětadvaceti letech stále ještě student. Musím za sebe platit zdravotní i socialní pojištěni sám nebo je za mě jako za studenta platí automaticky stát? A týkaji se mě vůbec obě pojištěni? Konzultoval jsem dotaz se spolužáky, ale každý mi radí něco jiného, tak mám strach, abych něco nezanedbal. Petr Černý, Brno, student VŠ 25 let.

Fotogalerie (1)
(Ilustrace Shutterstock)

Vaši otázku je nutno rozdělit na dvě části:

1. Povinnost platit zdravotní pojištění. Tato otázka je upravena zákonem č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 6c odst. 1 tohoto zákona je plátcem pojistného za nezaopatřené děti stát. Kdo spadá do kategorie nezaopatřených dětí upravuje § 11 odst. 1 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto ustanovení je „nezaopatřeným dítětem“ student VŠ do věku 26 let.

Závěr: Zdravotní pojištění za Vás platí stát. Po dovršení věku 26 let však máte povinnost platit pojistné na zdravotní pojištění sám.


2. Povinnost platit sociální pojištění. Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, upravuje povinnost platit “pojistné na sociální zabezpečení”. To zahrnuje tři složky: pojistné na důchodové pojištění, pojistné na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti:
a) povinnost platit pojistné na důchodové pojištění je závislá na tom, zda jsou splněny podmínky podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Studium na VŠ se považuje za účast na důchodovém pojištění podle § 5 odst. 1 písm. m) tohoto zákona, avšak pouze do doby, kdy student VŠ dosáhne věku 24 let.
b) povinnost platit pojistné na nemocenské pojištění je upravena jednak zákonem č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů, a jednak § 145a a násl. zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. Student VŠ, který nevykonává žádnou výdělečnou činnost, povinnost platit toto pojistné nemá.
c) povinnost platit příspěvek na státní politiku zaměstnanosti mají pouze osoby uvedené v § 3 citovaného zákona č. 589/1992 Sb. v souvislosti se svojí výdělečnou činností.

 

Závěr: Povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení nemáte. Po dovršení věku 24 let se však studium na VŠ nezapočítává do doby účasti na důchodovém pojištění podle uvedeného zákona č. 155/1995 Sb.

 

Marek Uhlíř
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail