Praktické informace

Článků v rubrice: 76

Bude zima, zatopte si

Oteplování klimatu nebo neoteplování, v našich zeměpisných šířkách prostě v zimě topit musíme. Domácnosti, které se na topnou sezónu dobře připravily, nejen zvýší bezpečnost „zacházení s ohněm“, ale i ušetří – vytápění někdy může přijít pěkně draho. Především si ale rozmyslete, kolik tepla vlastně doma potřebujete. Víte například, že snížení prostorové teploty v místnosti o 1 °C sníží vaši spotřebu energie až o 6 %? A víte, že Česká státní norma např. doporučuje teplotu pro obývací pokoje a kuchyně 20 oC, koupelny 24 oC, chodby, schodiště a pomocné prostory 10 oC až 15 oC?

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek (zdroj Shutterstock)

Včasná příprava na zimu se vyplatí. Šetří čas, nervy i peníze, ať už vytápíte kotlem na plyn či uhlí, tepelným čerpadlem, krbem nebo elektrickými přímotopy. Cena kilowatthodiny ze zemního plynu se pohybuje kolem 1,50 korun, za kilowatthodinu tepla dodaného z tepláren zaplatíme přibližně dvě koruny a kilowatthodina elektřiny využité k vytápění stojí zhruba 2,60 korun.

Vytápění radiátory

Ušetřete správnou regulací – nejlépe je mít termostat v každé místnosti, protože pro různé místnosti jsou vhodné různé teploty, a ne všechny místnosti obýváte stejně. Termostat musí být správně umístěn – ani u okna, ani u zdroje tepla (kromě termostatických ventilů na radiátorech, samozřejmě). Topná tělesa umístěte pokud možno pod okna, vzduch tak bude cirkulovat samovolně. Pokud nejste dlouhodobě doma, vytápění vypněte nebo snižte teplotu. Radiátory udržujte čisté a pravidelně je odvzdušňujte. Používejte reflexní fólii umístěnou za topným tělesem, je užitečná, protože odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Kontrolujte ventily a měřidla, pokud jsou na radiátorech umístěná (typicky v bytových domech). S nástupem zimy se přesvědčte, že jste před radiátory nepostavili velké kusy nábytku nebo je nezakrývají těžké závěsy, které by bránily cirkulaci tepla v místnosti.

Podlahové topení

Podlahové vytápění je o něco úspornější než klasické radiátory. Dosahuje rovnoměrného rozložení teplot v místnosti, a tím snižuje spotřebu tepla. Jako každé nízkoteplotní vytápění umožňuje efektivně využít jako zdroj tepla kondenzační kotel či tepelné čerpadlo. Tím se značně uspoří palivo. Náklady spojené s vytápěním se můžou snížit o 10 % až 12 %. Z hygienických a ekonomických důvodů není vhodné, aby teplota podlahy přesahovala 28 °C.

Elektrické vytápění

Má nesporné výhody: široká dostupnost, nízké pořizovací náklady, jednoduchá regulace, čistý provoz bez emisí a odpadu, jednoduchá instalace. Elektrický kotel má nízké pořizovací náklady, není potřeba budovat komín, je nenáročný na údržbu. Cena za vytápění je o něco vyšší, ale v energeticky úsporné domácnosti a s dobrým zateplením není důvod se těchto nákladů zvlášť obávat. Přímotopy jsou pohotovým a okamžitým zdrojem tepla bez nutnosti budování rozvodů tepla. Kvůli vysoké energetické náročnosti se hodí nejvíce do dobře izolovaných míst nebo jako dodatečný zdroj tepla.

Plynové vytápění

Má také výhody: dobrá účinnost spalování oproti kotlům na pevná paliva, nižší produkce emisí, nižší cena provozu v porovnání s elektrickým vytápěním, snadná regulace. Plynový kotel je stejně jako kotel elektrický komfortní a jednoduchý na obsluhu. S dnešní cenou za plyn jsou provozní náklady nižší, je však nutné počítat s přípojkou na plyn, vyhovujícím komínem a pravidelnými revizemi. Plynový kotel kondenzační má vyšší pořizovací cenu než standardní plynový kotel, ale v několika málo letech se vyplatí. Díky využívání energie ze spalin dokáže snížit spotřebu plynu až o 20 %.

Topení pevnými palivy

Kotel na pevná paliva umožňuje spalovat dřevo, uhlí či pelety, což představuje jednu z nejlevnějších variant vytápění. Je potřeba počítat s místem na uskladnění paliva a starostí s jeho přípravou a doplňováním. Nakupte topivo včas. Především ceny dřeva i pelet podléhají sezónním výkyvům – nejlevnější jsou na jaře a v létě. Ještě na začátku podzimu můžete narazit na akční nabídky. Samozřejmostí je komín a jeho pravidelné čištění. Pravidelná kontrola kotle a komínu je klíčová pro bezpečnost a prodlužuje životnost kotle. Odborník by měl zkontrolovat nejen samotný kotel, ale i odvod spalin. Ostatně platí to i u plynových kotlů - technik by se měl zaměřit na stav hořáku, těsnost spalovací komory i odvod spalin. Důvodem kontroly komína je především bezpečnost. Komín zanesený spalinami může být snadno příčinou požáru. Teplota ohně v takovém případě dosahuje až 1 200 °C, což často poškodí střechu i krov a následná rekonstrukce bývá finančně náročná. Cena kontroly kotle se přitom pohybuje okolo několika set korun.

Největší úsporu přinese vhodná kombinace vytápěcích systémů.

Abyste při nečekaném ochlazení neroztápěli hned ústřední topení, je dobré mít v pohotovosti ještě přídavné zařízení – např. přímotop, krb či klimatizační jednotku, která umí i topit.

Výše faktury se odvíjí od velikosti jističe. Zkontrolujte proto, zda vaše současné spotřebiče mají stejně vysoké nároky jako v době, kdy jste připojení domu do sítě zřizovali. Neplaťte zbytečně za jistič, který pamatuje třeba autodílnu po předchozím majiteli nemovitosti.

Větrání

Nejefektivnější je větrat pravidelně, krátce a intenzivně – nejlépe 3krát až 4krát za den na 5 minut, maximálně 10 minut. Krátkým větráním se totiž jen ochladí vzduch, a ne stěny. Komfortním řešením je instalace systému nuceného větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla. Zavřená okna brání výměně vzduchu a v místnosti narůstá koncentrace oxidu uhličitého, což vede k únavě, snížené pozornosti, bolesti hlavy nebo pálení očí. Pořiďte si měřič vydýchaného CO2, který vám spolehlivě určí, kdy máte větrat. Koncentrace CO2 nad 1 500 ppm již zvyšuje únavu a zhoršuje soustředění.

Izolace

Každá drobná škvírka vede k tepelným ztrátám. Prohlédněte okenní rámy a zjistěte, zda jimi někde netáhne. V řadě případů stačí samolepicí izolační pásky do oken, které stojí jen několik desítek korun. Také můžete využít izolační fólie na okenní skla. Zjistěte, zda vám teplo neutíká pode dveřmi, efektivním opatřením jsou v takovém případě dveřní kartáče. I drobná opatření dokážou v součtu ušetřit tisíce korun ročně.

Další praktické rady pro topnou sezónu najdete na https://www.cez.cz/cs/podpora/energeticky-radce.html

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail