Recenze

Článků v rubrice: 71

Cena rektora ČZU pro knihu o fotovoltaice

Ocenění Cena rektora ČZU v Praze za nejlepší publikační výstupy v roce 2010 nedávno získala kniha kolektivu autorů M. Libra, V. Poulek: Fotovoltaika. Vydal: ILSA, Praha, 2010, 165 stran, ISBN 978‑80‑904311‑5‑7.

Fotogalerie (2)
Titulní strana publikace

Kapitoly knihy Fotovoltaika jsou pečlivě voleny tak, aby pokryly danou problematiku a přitom aby kniha zůstala zajímavá a čtivá i pro neodborníky. Text je srozumitelný a tudíž vhodný pro široký okruh čtenářů.

První polovina knihy se věnuje více teorii. Pojednává o fyzikální podstatě světla, Slunci, plazmatu jako stavu sluneční hmoty, fyzikální podstatě fotovoltaické transformace energie a o fotovoltaických článcích a panelech. Druhou polovinu autoři zaměřili prakticky a hovoří o různých konstrukcích a aplikacích solárních fotovoltaických systémů, o jejich ekonomice, testování životnosti a o akumulaci transformované energie. Závěr knihy uvádí i přehled pravidelných konferencí a výstav, které slouží k setkání odborníků a ke zvyšování vzájemné informovanosti ze světa novinek v perspektivním oboru. Text doplňují četné černobílé obrázky – schémata a názorné grafy. V příloze čtenář navíc najde 103 barevných obrázků, které představují různé instalace solárních systémů i záběry z konferencí a výstav.

Knížka, jejíž první vydání finančně podpořila energetická společnost ČEZ, je dosud nejucelenější monografií o fotovoltaické transformaci energie. Spotřeba energie stále roste, zdroje fosilních paliv mají své limity a navíc jejich spalováním vznikají tzv. skleníkové plyny. Proto obnovitelné zdroje energie neustále nabývají na významu a podíl jejich využívání v posledních letech stále vzrůstá. To byl i závazek České republiky vůči Evropské unii. Autoři však význam fotovoltaických zdrojů elektřiny nepřeceňují. Přiznávají, že ještě dlouho budou v energetickém mixu pouze zdroji doplňkovými. Zdůrazňují, že minimálně po celé 21. století bude mít klíčový význam jaderná energie.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail