Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Český klub skeptiků Sisyfos není veřejnosti znám jen díky anticeně Bludný balvan udělované za matení české veřejnosti. V jeho režii jsou také kvalitní polemické a populárně-vědecké přednášky pro veřejnost v budově AV v Praze (www.sisyfos.cz).
Jednou za dva roky vycházejí ty nejlepší z nich knižně ve sbornících nazvaných Věda kontra iracionalita. Co najdete v trojce, která právě vychází? Je tu analýza vztahu přírodních a společenských věd, filosofický pohled na metodologii věd nebo ukázka omylů v oblasti astronomie, které věda díky svým očistným mechanismům dovede postupně eliminovat. Další text ukáže, jakým cenným nástrojem je v současné vědě experiment. Rozsáhlý článek je věnován kvantové mechanice, její filosofické interpretaci a zejména jejímu zneužívání v oblasti alternativní medicíny. Alternativní medicíně je věnován i článek ukazující na tragické důsledky působení léčitelů v onkologii. Další autoři se podívali kriticky na numerologii, grafologii, na šíření a zneužívání náboženské představy o reinkarnaci. Skeptické pozornosti neunikla ani psychoanalýza. Závěrečné texty jsou věnovány globálnímu oteplování a vlivu elektromagnetického pole na člověka. Do této kategorie patří i problém trvalé dostupnosti surovin a jejich možného vyčerpání s následným ohrožením existence lidstva. Na všechny tyto problémy a otázky se autoři sborníku snaží dát racionální odpověď. Sborník lze objednat za 150 Kč včetně poštovného a balného na lano@centrum.cz. V knihkupectví bude za 199 Kč.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.