Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kalamita

Před koncem roku vám jistě neunikly zprávy o sněhové kalamitě. Možná jste i vy patřili k obyvatelům nedobrovolně ponořeným do tmy. Určitě jste nadávali na „ty energetiky, co to zase dělají, jak to, že to hned neopraví...“ a tím „hned“ jste mysleli tak maximálně třicet vteřin...

Příroda nám každou chvíli ukáže, že jsme na ni krátcí. A zvedne varovný prstíček: „Jste moc závislí na elektřině!“

Agenturní zprávy suše konstatují:
„Po páteční vichřici o síle orkánu, která se přehnala přes území Ústeckého a Libereckého kraje, byla zaznamenána jedna porucha na vedení velmi vysokého napětí, dále 61 poruch na vedeních vysokého napětí a 411 poruch na vedeních nízkého napětí. Oprava zařízení si vyžádá částku převyšující 10 mil. Kč.“

„Kalamitní situace na severní a střední Moravě se postupně stabilizuje, energetikům se podařilo během noci a dnešního dopoledne opravit 90 poruch na vysokém napětí. Během noci energetici zaznamenali 120 poruch na vedení vysokého napětí a více než 350 poruch na nízkém napětí. Nejvíce postiženy byly podhorské a horské oblasti, nejhorší situace je na Vsetínsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Frýdlantsku a Třinecku. Bez elektřiny se v různých časových intervalech ocitlo cca 100 000 obyvatel. V terénu pracuje 50 osádek poruchové služby posílených o další elektromontéry a zaměstnance údržby, vybavené speciální technikou.“

„Silný vítr, který zasáhl východočeský region, způsobil v jedné chvíli okolo 20 výpadků na linkách vysokého napětí a 100 výpadků na linkách nízkého napětí. Nejvíce postižené lokality jsou Trutnovsko, Semilsko, Orlické hory, Žamberecko, Poličsko.“

„Dne 7. 12. mezi 8. a 9. hodinou ranní bylo zaznamenáno 3 200 telefonátů na poruchovou linku.“

Spotřebitel se spravedlivě rozčílí:
„Zatracení energetici. Co tam zase dělají? Ani dovolat se jim člověk nemůže. Já mám přece na svoji elektřinu právo!“
Co myslíte? A má příroda právo nás zasypat náhle tunami mokrého sněhu? Ona má.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail