Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kalamita

Před koncem roku vám jistě neunikly zprávy o sněhové kalamitě. Možná jste i vy patřili k obyvatelům nedobrovolně ponořeným do tmy. Určitě jste nadávali na „ty energetiky, co to zase dělají, jak to, že to hned neopraví...“ a tím „hned“ jste mysleli tak maximálně třicet vteřin...

Příroda nám každou chvíli ukáže, že jsme na ni krátcí. A zvedne varovný prstíček: „Jste moc závislí na elektřině!“

Agenturní zprávy suše konstatují:
„Po páteční vichřici o síle orkánu, která se přehnala přes území Ústeckého a Libereckého kraje, byla zaznamenána jedna porucha na vedení velmi vysokého napětí, dále 61 poruch na vedeních vysokého napětí a 411 poruch na vedeních nízkého napětí. Oprava zařízení si vyžádá částku převyšující 10 mil. Kč.“

„Kalamitní situace na severní a střední Moravě se postupně stabilizuje, energetikům se podařilo během noci a dnešního dopoledne opravit 90 poruch na vysokém napětí. Během noci energetici zaznamenali 120 poruch na vedení vysokého napětí a více než 350 poruch na nízkém napětí. Nejvíce postiženy byly podhorské a horské oblasti, nejhorší situace je na Vsetínsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Frýdlantsku a Třinecku. Bez elektřiny se v různých časových intervalech ocitlo cca 100 000 obyvatel. V terénu pracuje 50 osádek poruchové služby posílených o další elektromontéry a zaměstnance údržby, vybavené speciální technikou.“

„Silný vítr, který zasáhl východočeský region, způsobil v jedné chvíli okolo 20 výpadků na linkách vysokého napětí a 100 výpadků na linkách nízkého napětí. Nejvíce postižené lokality jsou Trutnovsko, Semilsko, Orlické hory, Žamberecko, Poličsko.“

„Dne 7. 12. mezi 8. a 9. hodinou ranní bylo zaznamenáno 3 200 telefonátů na poruchovou linku.“

Spotřebitel se spravedlivě rozčílí:
„Zatracení energetici. Co tam zase dělají? Ani dovolat se jim člověk nemůže. Já mám přece na svoji elektřinu právo!“
Co myslíte? A má příroda právo nás zasypat náhle tunami mokrého sněhu? Ona má.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail