Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Před koncem roku vám jistě neunikly zprávy o sněhové kalamitě. Možná jste i vy patřili k obyvatelům nedobrovolně ponořeným do tmy. Určitě jste nadávali na „ty energetiky, co to zase dělají, jak to, že to hned neopraví...“ a tím „hned“ jste mysleli tak maximálně třicet vteřin...
Příroda nám každou chvíli ukáže, že jsme na ni krátcí. A zvedne varovný prstíček: „Jste moc závislí na elektřině!“
Agenturní zprávy suše konstatují:
„Po páteční vichřici o síle orkánu, která se přehnala přes území Ústeckého a Libereckého kraje, byla zaznamenána jedna porucha na vedení velmi vysokého napětí, dále 61 poruch na vedeních vysokého napětí a 411 poruch na vedeních nízkého napětí. Oprava zařízení si vyžádá částku převyšující 10 mil. Kč.“
„Kalamitní situace na severní a střední Moravě se postupně stabilizuje, energetikům se podařilo během noci a dnešního dopoledne opravit 90 poruch na vysokém napětí. Během noci energetici zaznamenali 120 poruch na vedení vysokého napětí a více než 350 poruch na nízkém napětí. Nejvíce postiženy byly podhorské a horské oblasti, nejhorší situace je na Vsetínsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Frýdlantsku a Třinecku. Bez elektřiny se v různých časových intervalech ocitlo cca 100 000 obyvatel. V terénu pracuje 50 osádek poruchové služby posílených o další elektromontéry a zaměstnance údržby, vybavené speciální technikou.“
„Silný vítr, který zasáhl východočeský region, způsobil v jedné chvíli okolo 20 výpadků na linkách vysokého napětí a 100 výpadků na linkách nízkého napětí. Nejvíce postižené lokality jsou Trutnovsko, Semilsko, Orlické hory, Žamberecko, Poličsko.“
„Dne 7. 12. mezi 8. a 9. hodinou ranní bylo zaznamenáno 3 200 telefonátů na poruchovou linku.“
Spotřebitel se spravedlivě rozčílí:
„Zatracení energetici. Co tam zase dělají? Ani dovolat se jim člověk nemůže. Já mám přece na svoji elektřinu právo!“
Co myslíte? A má příroda právo nás zasypat náhle tunami mokrého sněhu? Ona má.
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.