Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 85

Kalamita

Před koncem roku vám jistě neunikly zprávy o sněhové kalamitě. Možná jste i vy patřili k obyvatelům nedobrovolně ponořeným do tmy. Určitě jste nadávali na „ty energetiky, co to zase dělají, jak to, že to hned neopraví...“ a tím „hned“ jste mysleli tak maximálně třicet vteřin...

Příroda nám každou chvíli ukáže, že jsme na ni krátcí. A zvedne varovný prstíček: „Jste moc závislí na elektřině!“

Agenturní zprávy suše konstatují:
„Po páteční vichřici o síle orkánu, která se přehnala přes území Ústeckého a Libereckého kraje, byla zaznamenána jedna porucha na vedení velmi vysokého napětí, dále 61 poruch na vedeních vysokého napětí a 411 poruch na vedeních nízkého napětí. Oprava zařízení si vyžádá částku převyšující 10 mil. Kč.“

„Kalamitní situace na severní a střední Moravě se postupně stabilizuje, energetikům se podařilo během noci a dnešního dopoledne opravit 90 poruch na vysokém napětí. Během noci energetici zaznamenali 120 poruch na vedení vysokého napětí a více než 350 poruch na nízkém napětí. Nejvíce postiženy byly podhorské a horské oblasti, nejhorší situace je na Vsetínsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Frýdlantsku a Třinecku. Bez elektřiny se v různých časových intervalech ocitlo cca 100 000 obyvatel. V terénu pracuje 50 osádek poruchové služby posílených o další elektromontéry a zaměstnance údržby, vybavené speciální technikou.“

„Silný vítr, který zasáhl východočeský region, způsobil v jedné chvíli okolo 20 výpadků na linkách vysokého napětí a 100 výpadků na linkách nízkého napětí. Nejvíce postižené lokality jsou Trutnovsko, Semilsko, Orlické hory, Žamberecko, Poličsko.“

„Dne 7. 12. mezi 8. a 9. hodinou ranní bylo zaznamenáno 3 200 telefonátů na poruchovou linku.“

Spotřebitel se spravedlivě rozčílí:
„Zatracení energetici. Co tam zase dělají? Ani dovolat se jim člověk nemůže. Já mám přece na svoji elektřinu právo!“
Co myslíte? A má příroda právo nás zasypat náhle tunami mokrého sněhu? Ona má.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Šťastné a vesmírné a vše nejlepší do nového kosmického roku!

Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS nabízejí školám i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail