Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Věda v ulicích

Již mnohokrát se konaly veřejné akce popularizující vědu a techniku – vzpomeňme například už pět ročníků podzimního Týdne vědy pořádaného Akademií věd. Letos se však 17. a 18. června poprvé přestěhovala věda z výzkumných ústavů do ulic, přímo mezi lidi.

Projekt Česká hlava, který podporuje také Skupina ČEZ, uspořádal dvoudenní akci na několika místech hlavního města. V pasáži Černá růže měl své stanoviště i ČEZ. Expozici energetiky si prohlédlo odhadem několik tisíc lidí. Na maketě fluidního kotle se poučili o jedné z čistých uhelných technologií, maketa palivové kazety a kontejneru na použité palivo demonstrovala dokonalost a bezpečnost jaderných technologií. Zejména děti přitahovala „mluvící a svítící“ uhelná elektrárna. Přímo hrozny lidí neustále obklopovaly mlžnou komoru – ojedinělé fyzikální zařízení, které umí zviditelnit neviditelné radioaktivní záření. Expozici doplňovala maketa větrné elektrárny a prezentace vzdělávacího programu ČEZ „Energie pro každého“. Poblíž měla své stanoviště Matematicko-fyzikální fakulta UK, jejíž studenti a pedagogové budili v kolemjdoucích úžas nejrůznějšími fyzikálními kouzly, za která by se nemusel stydět ani David Coperfield. O kus dál byl k vyzkoušení počítač ovládaný očima a sto let starý tiskařský stroj. Kromě toho byly v těchto dnech pro veřejnost zdarma přístupné technické památky, muzea a objekty běžně nepřístupné. Na Letenské pláni čekala letecká show modelů, drakiáda, výstava závodních motocyklů, svezl vás jediný provozuschopný parní válec v České republice, představila se větrná elektrárna a vojenská technika. Na náměstí Míru se na velkoplošnou obrazovku promítaly ojedinělé operace a transplantace, ve stanici metra Můstek měřili, jaké vdechujeme aerosoly (kuřáci se divili), na náměstí Jana Palacha čekalo děti kouzlení s různými druhy chemických kapalin, vytváření obřích bublin, simulátor nárazu, elektrovůz a kamera, která se umí plížit kanály. Na Masarykově nádraží stáli lidé frontu na rychlovlak Pendolino. Celá akce se velmi vydařila a nelze než si přát, aby se za rok opakovala. Je velmi užitečné, aby lidé poznali aplikovanou vědu a techniku a aby jí porozuměli.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail