40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Navštivte 27. ledna Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Máte jedinečnou možnost poznat všechny její katedry, činnosti a specializace. Bude možné navštívit i školní reaktor a tokamak!
V úterý 27. ledna máte vzácnou možnost navštívit jednu z nejrenomovanějších a nejlepších VŠ fakult v ČR. V hlavní budově v Praze 1, ul. Břehová 7, bude od 9 do 15 hodin Den otevřených dveří pro všechny studenty a učitele středních škol. Všechny odborné katedry se představí vlastními stánky a expozicemi, mezi 12.30 a 14.00 proběhne hlavní program s prezentací, informacemi o studiu, možnostech uplatnění absolventů a zahraničních kontaktech. Na exkurzi se můžete přihlásit nejen na tokamak Golem, který je přímo v budově, ale i na reaktor Vrabec na katedře jaderných reaktorů. FJFI ČVUT je jediná fakulta v Evropě (a možná na světě), která může studentům nabídnout obě hlavní experimentální zařízení: štěpný reaktor i fúzní reaktor!
FJFI se ale nejmenuje jenom "jaderná", ale také "fyzikálně inženýrská" - to znamená, že zde můžete studovat širokou paletu fyzikálních oborů, ale dokonce i matematiku, chemii a informatiku!
Jaderná fakulta oslaví letos právě 60 let - po celou tu dobu je považována za jednu z nejprestižnějších škol v ČR, její absolventi jsou skvělí v analytickém myšlení a uplatní se ve všech oborech.
Přijďte, dveře jsou dokořán.
Další informace na Jaderka.cz, Fjfi.cvut.cz, e-mail: Jaderka@fjfi.cvut.cz
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.