Reoxygenace Baltského moře
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Tým českých mladých astronomů „zabodoval“ a ze 7. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA) přivezl dvě medaile – stříbrnou a bronzovou. Uspěl tak v mezinárodní konkurenci 185 soutěžících z Evropy, Asie, Ameriky a Nového Zélandu. Finále proběhlo od soboty 27. července do neděle 5. srpna v řeckém Volosu. Hostitelem soutěže byla Řecká astronomická společnost finančně podporovaná městem Volos, Thessalskou univerzitou, Aristotelovou univerzitou v Soluni a desítkami soukromých sponzorů. Záštitu nad soutěží převzal řecký prezident a řecké ministerstvo školství.
Celkově nejlepšího výsledku mezinárodní olympiády dosáhl Denis Turcu z Rumunska.
Soutěžilo se v nadmořské výšce 1200 metrů v horském středisku Chania, 30 km východně od Volosu, a v prostorách Thessalské univerzity ve Volosu. Soutěž měla tři kola: teoretické, zpracování dat a pozorovací.
První čtyři ročníky soutěže proběhly v Asii (Thajsko, Indonésie, Írán a Čína), pátý ročník v sousedním Polsku a vloni se IOAA konala v Brazílii. Příští ročník se uskuteční od 1. do 10. srpna 2014 v rumunském městě Suceava.
Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost a Hvězdárna
a planetárium Johanna Palisy – VŠB TU – Ostrava. Cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hornicko-geologická fakulta VŠB – TU Ostrava a město Opava.
· během soutěže byla poprvé část příkladů řešena na PC,
· vedením IOAA byla přijata oficiální hymna IOAA, kterou složil řecký skladatel Vassilis Tasoudis.
Výbor Astronomické olympiády: olympiada@astro.cz
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB – TU Ostrava: http://planetarium.vsb.cz
Gymnázium České Budějovice: http://www.gymji.cz
Gymnázium Česká Lípa: http://www.gym-cl.cz
Gymnázium Pierra de Coubertina: http://www.gymta.cz/informace/kontakt.html
Gymnázium Třebíč: http://www.gtr.cz
Více o 7. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (7. IOAA) najdete na http://www.ioaa2013.gr
Tiskový tajemník České astronomické společnosti: Pavel Suchan – suchan@astro.cz,
737 322 185
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.