Technické muzeum v Brně má obří mapu města
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Stanislav Fořt z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře se stal absolutním vítězem pátého ročníku Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA). Studenti soutěžili od 25. srpna do 3. září v polském Chórzově, Katowicích a Krakowě, hostitelem olympiády bylo Slezské planetárium v Chórzově. Soutěže se účastnilo 134 soutěžících z 26 zemí. Česká republika letos vyslala pětičlenný tým.
Stanislav Fořt z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, který již loni přivezl zlatou medaili z Číny, letos získal 1. místo a stal se tak absolutním vítězem letošního ročníku této soutěže. Jakub Vošmera z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně získal stříbrnou medaili a Filip Murár z Gymnázia Třebíč čestné uznání úspěšného řešitele. Dalšími členy českého týmu byli Eva Miklušová z Přerova a Lukáš Timko z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Delegaci doprovázeli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě a Ing. Jan Kožuško z České astronomické společnosti.
Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní 2007 a rok od roku dosahovala lepších výsledků. Z první soutěže jsme přivezli jednu stříbrnou medaili, roku 2008 dvě bronzové, v roce 2009 dvě stříbrné a tři bronzové a v roce 2010 jednu zlatou (vloni bylo možné z finančních důvodů vyslat pouze jednoho studenta).
Letos bude mít šanci ještě dalších pět studentů bojovat o medaile na XVI. Mezinárodní astronomické olympiádě v Almaty v Kazachstánu na konci září. Držíme palce!
(red)
Podle tiskové zprávy České astronomické společnosti
Web Astronomické olympiády: http://olympiada.astro.cz
Gymnázium Pierra de Coubertina: http://www.gymta.cz/informace/kontakt.html
O 5. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (5 IOAA): http://www.ioaa2011.pl
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...
Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.
Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?
Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.