Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Zelená stezka a Zlatý list je soutěž, kterou vyhlašuje Český svaz ochránců přírody pro žáky základních škol (a odpovídajících tříd nižšího gymnázia). Okresní kolo této soutěže v Hradci Králové organizovalo v letošním školním roce Biskupské gymnázium B. Balbína. Více než stovka studentů soutěžila 22. dubna v parku na soutoku Orlice a Labe.
Kdo soutěžil
Studenti soutěží ve dvou kategoriích: kategorie M (mladší žáci: žáci ZŠ do 6. třídy včetně), kategorie S (starší žáci: žáci ZŠ 7. – 9. třídy). Soutěžní týmy v jednotlivých kategoriích jsou zpravidla šestičlenné. Více o soutěži: www.smop.cz
Co museli soutěžící zvládnout
Na jednotlivých stanovištích stezky museli soutěžící prokázat znalosti z ekologie, ochrany přírody, životního prostředí, zoologie, botaniky apod. Součástí soutěže bylo určování rostlin a živočichů. U jednotlivých stanovišť byli přítomni odborníci z muzea, Agentury ochrany přírody a krajiny a vysokých škol. Z každého z deseti stanovišť si hlídka mohla za splněné úkoly odnést maximálně 10 bodů.
Doprovodný program připravila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje
Jedno ze stanovišť připravili pracovníci Informačního centra Obnovitelné zdroje a vodní elektrárna Hučák. Doprovodným programem pro účastníky byla návštěva expozice centra, kde mohli účastníci vyslechnout Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho tvořící působivý doprovod prezentaci obnovitelných zdrojů. V informačním centru si prohlédli i vzácné historické stroje a modely generátorů elektřiny a seznámili se s moderním využitím obnovitelných zdrojů energie. Zároveň se pobavili u různých her, které této věkové kategorii netradiční formou přibližují problematiku obnovitelných zdrojů energie. Pohráli si s plachetnicemi, solárními autíčky, absolvovali počítačové hry simulující nejrůznější situace ze světa obnovitelných zdrojů energie. Na funkčním modelu mohli vyvolat i umělé tornádo.
Spokojenost na straně návštěvníků i organizátorů
Podle zájmu a hodnocení pedagogů i žáků zaznamenala celá akce úspěch. Zasloužili se o něj všichni organizátoři. Partnery pro odborné zajištění soutěže byli Východočeské muzeum a Univerzita Hradec Králové. Záštitu soutěži poskytly ČSOP, Královéhradecký kraj a Skupina ČEZ. Na organizaci se podíleli i učitelé a studenti vyšších ročníků našeho gymnázia.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.